Video hakem sistemi, Nasıl işleyecek?

16.05.2017         

Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR), modern futbolda önemli bir konu. Oyun kurallarından sorumlu olan IFAB, Mart 2016`da sistem için test aşamasına geçerek, gelecek için uygulanmasına karar verdi. Yeni sezonda oynanacak resmi maçlarda sadece; Gollerde, Penaltı Kararlarında ve Kırmızı Kartlarda Video Yardımcı Hakem Sistemine (VAR) başvurulabilecek.

 -  Projenin amacı; açık hatalar ve maç sonucuna etki edecek hataların önlenmesini içeriyor. Bu şekilde maçın hakemine yardımcı olunması amaçlanıyor.

-  Projenin hedefi, her pozisyonda yüzde yüz doğruyu bulmak değil. Bu sistemin, oyunun akışını etkilememesi çok önemli. Bu yüzden açık hatalar ve maç sonucunu etkileyecek pozisyonlar için geçerli olacak.
- İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika gibi Avrupa`nın önde gelen futbol ülkelerinin yanı sıra ve ABD, Brezilya, Meksika, Katar da dahil olmak üzere toplam 13 ülke Video Yardımcı Hakemlik Sistemi`nin test çalışmalarına başladı. FIFA Başkanı Gianni Infantino da, bu sistemin futbola entegre edilmesi için de yoğun çalışmalar yapıyor. Aralık ayında Japonya`da düzenlenen Dünya Kulüpler Şampiyonası`nda da sistem test amaçlı olarak, ilk kez bir FIFA organizasyonunda kullanıldı.
-Sistemde ``Tek bir protokol`` olacak. Bu protokol de bütün ülkeler için kullanılacak. IFAB, bu konuda projenin kontrol ve takip edilmesini sağlıyor. Gerektiğinde de ülkelere yardımcı oluyor.
- Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR); sadece goller, penaltı kararları ve kırmızı kart kararlarında (ikinci sarı kartlar için geçerli değil) kullanılacak. Sistem, hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Yani, pozisyonla ilgili son kararı yine maçın hakemi verecek.
- Video Yardımcı Hakem Sistemi`nde, maçın hakemi kararını Video Yardımcı Hakem`den aldığı bilgi sonrasında ya da önemli pozisyonlarda saha içine kurulacak ekrandan pozisyonu izledikten sonra değiştirebilecek.
- Video Yardımcı Hakem Sistemi`ndeki (VAR) temel prensip, ``Minimum Müdahale, Maksimum Yarar`` sloganı üzerine olacak.
-  Şu an faal olan üst klasman hakemleri, üst klasmanda büyük tecrübe sahibi olan hakemler ve kısa bir süre önce hakemliği bırakıp, teknoloji bilgisi olan hakemlerin Video Yardımcı Hakem olarak görev yapması hedefleniyor. 
Kaynak:TFF
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER