Vural; "Bu maliyetlerle ev satsak kimse ev alamaz"

11.03.2018         

İnşaat sektöründe yaşanan maliyet artışları müteahhitleri isyan noktasına getirdi. Müteahhitler Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhitlerin sokağa dökülmemesi için maliyet fiyatlarının geri çekilmesi gerektiği dile getirirken, konu ile ilgili gazetemiz OLAY'a açıklamada bulunan Çanakkale Müteahhitler Birliği Başkanı Hakan Vural; "Gerçek maliyetlerle inşaatı yapıyor olsak, insanlar ev alamaz konuma gelecek" dedi.

 İnşaat malzemelerine yapılan fahiş zamlar ve satışlardaki durağanlık, sektördeki balonu patlatma noktasına getirdi. Yapılan açıklamalarda demir çelik ürünlerinin kilogram fiyatı 3 liraya doğru yaklaşırken 2017’nin şubat ayında kilogramı 1,6 lira seviyelerindeki ince demir fiyatı bu hafta 2,8 lirayı aştı. Yaşanan artışlarla ilgili, Müteahhitler Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, binlerce müteahhidin sokağa dökülmemesi için bir an önce fiyat artışlarının geri çekilmesi çağrısı yaparak; “Bıçak kemiğe dayandı” dedi. Konu ile ilgili Çanakkale Müteahhitler Birliği Başkanı Hakan Vural, birlik başkanının tepkisini bir haykırma olarak gördüklerini ifade ederek; “İnşaat sektörü, karını feda ederek, neredeyse tabiri caizse boğaz tokluğunda hizmet üretiyor” dedi. 

 
“Yükselişler umutsuzluğa sebebiyet vermekte”
Sektörde çok yüksek oranda maliyet artışları olduğunu dile getiren Vural açıklamasında; “Şu günlerde demir 2 bin 800 lira seviyesinde. 2 bin 800 liradan gerçek maliyetlerle inşaatı yapıyor olsak insanlar ev alamaz konuma gelecek. Bu bağlamda inşaat sektörü karını feda ederek neredeyse tabiri caizse boğaz tokluğunda hizmet üretiyor. Birlik Başkanının da tepkisi bir haykırmadır. Doğal bir tepkidir. Gerçekten sektörde karlılık sıfırlar mertebesine indi. Önümüzdeki günlerde ekonomide bir hızlanma olursa kar noktasında fiyatlara yansıyacaktır. Mutlaka başka sektörlerde de bu durum vardır ama bizim sektörümüzde genel anlamda umutsuzluğa sebebiyet vermektedir” dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER