YENİ DİN'İN TANRISI..!?

29.11.2017         turgutcamer@hotmail.com

Değerli okurlarım yukarıdaki başlığı okuyunca.. "Hayırdır yeni bir din mi icat edildi" diye söylendiğinizi duyar gibiyim!

 

 

Tabii ki yeni bir din icat edilmedi. Sözünü ettiğim, bu kitapsız yeni dinin Tanrısı PARA’DIR…

***

            Kapitalizmin Tanrısı Paranın buyurduğu “ON EMRİ” şöyle sıralayabiliriz değil mi?  Bu sıralamaya itiraz edeceğinizi sanmıyorum. İtirazı olan varsa tartışabiliriz…

            1 – Tüketeceksin:

            Dün bir tükettiysen bugün iki, yarın da beş olmalı. Tüket tüketebildiğin kadar. Örneğin; bir elektronik cihazın arızalandı ise, sakın tamir ettirme, at ve yenisini al. Üretemiyorsan bile gene TÜKET…

            2 – Borçlanacaksın:

            Borçtan korkma. Paran mı yok? Dert etme, Kredi Kartı verelim. Kefil istemiyor, gelirin var mı yok mu ona da bakmıyoruz. T.C Kimlik numaranı yaz, ….. nolu telefona gönder, hemen kredini çek ve cebine koy.

            -Kredi Kartı ve tüketici kredi borcun mu var? Biz ödeyelim; sen de bize 60 aya varan vade ile ödeme yap. Yani borcu borçla öde. Beyaz eşya, araba ya da ev almak istiyorsun ama peşin paran mı yok? Dert ettiğin şeye bak. Onun da çaresi bizde: 2 ya da 4 taksit erteleme imkanı verelim. Bu da mı olmaz? Öyleyse şimdi al seneye ödemeye başla…

(Yakında “şimdi al, öldükten sonra öde!” kampanyası başlatılırsa şaşırmayın.)

            Bu kadarı da olmaz demeyin. Olur, olur bal gibi olur. Siz dedelerinizin borcunu ödemediniz, ama bu sistem ve bu 15 yıllık AKP iktidarı sizin borcunuzu torunlarınıza ödetecektir.

            “Borç yiğidin kamçısıdır” sözü bir yutturmacadır, bir tuzaktır… Halbuki “borç kapitalizmin kölelerine vurduğu bir prangadır.”

3 – İhtiyaçlarını sürekli arttıracaksın:

Dün evinde bir TV bile yokken bugün evin bütün odalarına bile yerleştirmişsin. Ama yetmez! Tuvalete, banyoya da koymalısın. Böylelikle sen s….ken aklına her şey gelebilir! Yani “sen aklını sakın ola ki kullanma, biz senin yerine o işi de yaparız” deniliyor.

-Ailenizde herkesin birer tane cep telefonu varsa çok ayıp! Bu devirde çok ayıp! Derhal bu ayıbı sonlandırmalı ve herkese birer telefon daha almalısınız. Hele hele bu dijital dünyada, eğer evdeki bir bilgisayarı 4 kişi ortaklaşa kullanıyorsanız? Bu daha da ayıp!

4 – Kesinlikle örgütlenmeyeceksin:

Örgütlenme ancak kapitalizmin izin verdiği ölçüde ve ‘yandaş-candaş-kandaş’ kuruluşlarda yapılabilir. Bunların dışında yanılıp başka sivil toplum örgütlerine üye oldu isen yandın gitti. Ya üyeliğini sonlandıracaksın ya da kapı önüne konulacaksın. Bizden uyarması.

5 – Demokrasi havarisi olacaksın:

Demokrasi, eşitlik, özgürlük, hak, hukuk, adalet kavramlarını ağzından düşürmeyecek, takıyyenin daniskasını yapacak, ama uygulamada Faşizmi ve Komünizmi bile mumla aratacaksın.

6 – Bireyselliği ön plana çıkaracaksın:

Milli, Üniter Devlet anlayışı ilkelliktir. Bireye önem veren, bireyi ön plana çıkaran Federatif yapı esas alınmalı ve uygulanmalıdır. Dünyadaki devlet sayısı yüzlerle değil binlerle ifade edilmelidir. Büyük devletler, adamın boğazına takılır; yani sömürmek biraz zordur. Ufacıklar ise kolay yutulur zevkli lokmalar gibidir.

7 – Zamanını boş işlere harcayacaksın:

Zamanın bol, harca harca bitmez. TV’lerde çöpçatanlık yapan ya da gerilimden başka izleyiciye hiçbir şey kazandırmayan, sırf reyting ve reklam gelirleri artsın diye yapılan yarışma programlarını ve birbirinden pek farkı olmayan dizilerimizin sayısını arttırabiliriz. Ya da internete ne dersiniz? Zamanınızı harcayacağınız ‘abuk-sabuk-kirli’ şeylerle o kadar dolu ki…

8 – Globalleşmeyi savunacaksın:

Dünyaya entegre olmak gerekir. İçine kapanamazsın. Senin, benim, memleketimin şirketi ya da bankası yok artık. Devletçi anlayış bitmiştir. O nedenle özelleştirme yapmalıyız. Sadece şirket değil yabancılara ev ve toprak da satmalıyız.

(Önceki hükümet dönemlerinde 8 milyar dolarlık özelleştirme yapılırken AKP’nin 15 yıllık iktidarında 60 milyar dolarlık kamu malı satıldı. Bu konuda da AKP iktidarı oldukça başarılı, haklarını yemeyelim (!))

9 – Sermayenin kölesi olacaksın:

Sermayenin dini-imanı, milliyeti yoktur. Küresel sermaye en büyük güçtür. Senin de bu güç karşısında eğilmekten hatta onun kölesi olmaktan başka yapabileceğin bir şey yoktur. Eğer sadık bir köle olursan, küresel efendi belki de senin bu sadakatini ödüllendirebilir. Nahh ödüllendirilirsin!

10 – Düşünmeyeceksin:

Çünkü ne demişler? “Fazla düşünme kafana kötü fikirler üşüşür, büyüklerimiz her şeyi bizden iyi düşünür.”

Senin için en iyisini düşünen; sermaye ve makam sahibi binlerce belki de on binlerce peygamber var. Sen sadece BİAT ET YETER.

Gerisine karışma, çünkü DÜŞÜNMEK SENİN HARCIN DEĞİL!

***

SON SÖZ: Tanrıya inandıklarını söyleyenlerin çoğuna bakın, kendi çıkarlarından başka bir şey görmeyeceksiniz… T.Ç.


7485
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER