YOGANIN FAYDALARI

18.09.2021         Pek çok insandan duymuşsunuzdur yoga yaptıklarını. Belki size yabancı gelebilir belki de adını bile hiç duymadınız.
Yoga; beden farkındalığını sağlamak adına var olan bir sistem. Kimileri için bir inanç biçimi kimileri içinse vücutlarında var olan ağrıları hafifletme aracı.
 
Yoganın, eski zamanlarda zengin sınıf tarafından inanç sistemi olarak benimsendiği biliniyor. Batıya gelişi ise bu sistemi kar amacı olarak kullanmak isteyen kimseler tarafından geçtiğimiz yüzyılda oldu.
 
Geçtiğimiz yüzyılda yoga, pek çok insan tarafından rahatlama ve stres atma yöntemi olarak kullanıldı ve hala da kullanılmaya devam ediyor. 
 
Yoga; omurganın sağlığını ve bedenin farkındalığını yükseltmeyi amaçlıyor. Birçok insan günümüzde yoga yapsa da bu konudaki uzmanlar aslında yoganın çok derin bir sistemi olduğunu ifade ediyor. Bunlardan biri de bedenin aslında kayıt tutması.
 
Evet, bedenimiz kayıt tutuyor. Bedenimizin öyle bir arşivi var ki anne karnına düştüğümüz andan itibaren her şey hücresel hafızamıza kaydediliyor.
 
Yogiler ve bilim insanlarıyla yapılan çalışmalar bunları doğruluyor.
 
Örneğin, sağ tarafınızda var olan bir ağrı ifade bulmamış duygularınızın yansıması. Bu konuda derin araştırmalar yapan kimseler; sağ tarafın anne yani dişil enerji, sol tarafın baba yani eril enerjiyi sembolize ettiğini söylüyor.
 
Boynunuzda var olan bir ağrı, ifade edilmemiş öfkenizin yansıması. Eril ve dişil enerji, ying ve yang, artı ve eksi... Evrende her şey dengeyi bulur. İşte bedenimizde eril ve dişil enerji dengesi içinde var oluyor.
 
Yoga, derinliğinde bedeni anlamayı içeriyor. Omuzlar çok mu ağrıyor, hayatın yüklerinde boğulmuş olabilirisiniz.
Yoga, bedeninize gereken şefkati vermeyi amaçlıyor.
 
Aynı zamanda omurga sağlığına da iyi geldiği için vücudunuzun rahatça hareket etmesine ve hastalıkların önlenmesine olanak sağlıyor. 
Tabi ki de yoga yapmak için bir kursa gitmeniz gerekmeyebilir. Bu konuda her zamanki gibi sosyal medyadan yararlanmak çok önemli. 
Sosyal medyada başlangıç düzey pek çok yoga pratiğine erişebilirsiniz. Belki çok seveceksiniz belki bana uygun değil diyeceksiniz.
Her sistemde olduğu gibi, yoga için de şunu söyleyebilirim ki her sistem herkese uygun olmayabilir. Her yolun herkese uygun olmadığı gibi. Ama şunu temin ederim ki yoga yaptığınızda çok rahat ve akışta hissedeceksiniz. Çetin Çetintaş bu konuda çok beğendiğim yogilerden biri. Başlangıç düzey ve ultra başlangıç düzey videolarıyla evinizde dahi rahatça yoga yapabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

1136

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Onlar artık usta asker!
13.08.2022    583