Yaşam savunucularına, "Ormanı savundun" cezası!

15.11.2019         

Kazdağları ekolojik silsilesi içinde yer alan Kirazlı/Balaban bölgesinde, uluslararası altın tekeli Alamos GOLD ve yerli taşeronu Doğu Biga Madenciliğe karşı mücadele eden yaşam savunucularına, cezalar kesilmeye başlandı. Cezalarla ilgili olarak ormanlar için asıl tehlikenin yaşam savunucuları değil, yüzbinlerce ağacı katlederek ekolojik soykırım yapan Kanadalı şirket olduğu belirtildi.

 Çanakkale’nin Kirazlı Köyü Balaban Mevkii’nde 110 gündür çadırlı nöbet ile direnişini sürdüren Her Yer Kazdağları Grubu üyeleri şimdi de para cezaları ile yıldırılmaya çalışılıyor. Haklarında bugüne kadar sürdürülen hiçbir kara propaganda tutmayan, “hırsızlıkla” itham edilen, sonrasında ise aklanan Her Yer Kazdağları Grubu, yürütülen cezalandırma yöntemleri yıldırılmak isteniyor. Son olarak “Devlet ormanlarında, orman idaresince belirlenen konuk yerlerinden başka yerlerde gecelemek” “suçu” ile para cezaları almaya başlayan Her Yer Kazdağları Grubu, bu cezalar bizleri yıldıramayacak “Onlar ormandan gidene kadar biz buraya terk etmiyoruz” dediler. 

 
“Asıl tehlike ormanı savunanlar değil”
Ormanlar için asıl tehlikenin kendileri olmadığının altını çizen Her Yer Kazdağları Grubu, “Biz ormanı savunmak için buradayız. Asıl tehlike Kanadalı şirket ve onun yerli taşeronu Doğu Biga Madenciliktir” dediler. “Madem burası devlet ormanı o halde Kanadalı şirket burayı terk etmelidir” diyen yaşam savunucuları, “Anayasanın 56’ıncı maddesinden aldığımız güçle, doğamızı, yaşam alanlarımızı, kuşların, böceklerin, ağaçların, karacaların ve sincapların yaşam alanlarını savunmaya devam edeceğiz” dediler. 
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Recai Taylan'ı kaybettik
05.07.2020    1423
Bu yol nereye gider!?
05.07.2020    1280
31.hafta maçları başlıyor
05.07.2020    1253