Yaşam zorlaşıyor, vatandaş çözümü ikinci elde buluyor!

05.11.2021         

Döviz kurundaki artışla beraber temel ihtiyaçlar başta olmak üzere birçok ürüne zamlar gelmeye devam ediyor. Son olarak sanayi doğalgazına yüzde 48 oranında zam yapılmış, bu zamların temel tüketim mallarına ciddi oranda yansıyacağı açıklamaları yapılmıştı. Vatandaşlar daha ucuz ve ikinci e eşyalar yönelirken, her Cuma kurulan ve halk arasında bitpazarı olarak bilinen 2'inci el pazarındaki yoğunluğun her geçen hafta artması dikkatlerden kaçmadı.

Döviz kurunun artması ile birlikte temel tüketim mallarına zamlar gelmeye devam ediyor. Akaryakıt ve ardından sanayi doğalgazına gelen yüzde 48`lik zammın ardında LPG`ye yine 48 kuruş zam geldi. Uzmanlar, akaryakıt ve doğalgaza yapılan zamların özellikle yiyecek temel gıdası fiyatlarını ciddi oranda arttıracağı açıklamalarında bulundular. Zamlarla beraber yine Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte gelecek yıl vergi, harç ve cezalarda ne kadar artış olacağı haberleri yer aldı. Artış oranının yüzde 30`un üzerinde olması değerlendirilirken, Cumhurbaşkanı`nın vergi ve cezalarda yeniden değerleme oranından daha düşük bir artış oranı belirleme yetkisi olduğu açıklandı. 
Zamlar hayatı yaşanamaz hal getirirken, vatandaşların özelikle 2`inci e eşyalara yoğunluk göstermesi dikkat çekti. Çanakkale`de her Cuma günü kurulan ve halk arasında bitpazarı olarak bilinen 2`inci el eşya pazarında her hafta yaşanan artış gözlerden kaçmadı. En ucuz giyim ya da ihtiyaç eşyasının dahi artık alınmayacak hale geldiğini belirten vatandaşlar, çareyi ise daha ucuz olan 2`in el eşyalarda bulduklarını belirttiler.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER