Yeni binalar su altında!

14.09.2018         

Dün itibari ile Çanakkale'de şiddetli sağanak yağış hakim oldu. Kent merkezinde bazı cadde ve sokaklar su altında kaldı. Çanakkale'de hizmete giren yeni binaların durumu ise tartışılır oldu. Yapımları daha yeni tamamlanan ve hizmete girme süreleri bir yılı dahi bulmayan binalar su altında kaldı. Yeni Adliye Binası çatısından sızan suların altına konan kova görüntüleri sosyal medyada hızla yayılırken, geçtiğimiz yıl hizmete giren Vali Fahrettin İlkokulu'nda sınıfların sular altında kaldığı görüldü. Sular altında kalan sınıfı, minik bir öğrencinin elinde fırçalarla beklediği görüntüler ise tepki topladı.

 Çanakkale dün aşırı sağanak yağışa teslim oldu. Saatlerce süren şiddetli ve gök gürültülü yağmur, kenti etkisi altına aldı. Güne bulutlu bir hava ile uyanan vatandaşlar, öğle saatlerinde şiddetli şekilde başlayan yağmurun etkisinde kaldılar. Kentte bazı cadde ve sokaklar sular altında kalırken, yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, yağmurdan korunmak için saçak altlarını tercih etti. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Şuanda yağışlar, Çanakkale’nin birçok ilçesinde devam ediyor. Yağışlar gün boyu sürecek. Çanakkale Merkez’de metrekare başına gerçekleşen toplam yağış miktarı 35 kilogram. En çok yağış alan yer ise Bayramiç. Bayramiç’e metrekareye 46 kilogram yağış düştü. Bayramiç’i metrekare başına düşen yağış miktarı 40 kilogram ile Biga takip ediyor” denildi.

 
 
Yeni binalar su altında
Dün yaşanan sağanak yağış sonrası su altında kalan yeni binalar tartışma yarattı. Su altında kalan Yeni Adliye Binası, Mart ayında hizmete girerken, yine sulara teslim olan Vali Fahrettin İlkokulu yeni binası ise 2016 Mart ayında tamamlanmıştı. Yapımı bu yıl sonlanan ve Mart ayında hizmete giren Yeni Adliye Binası çatısından sular aktı. Sızan yağmurun, su birikintisine yol açmaması için adliye ortasına kovalar konuldu.  Sosyal medyada paylaşılan görüntüler tepki çekerken, adliye çalışanları duruma tepki gösterdiler. Bazı avukatlar durumu alaya alarak; “Yeni Adliyemiz tam 5 aylık bir bina. Artık tarihi eser bile sayılabilir. Yağmurda çatısının akmasından, arada bir havalandırma kapaklarının düşmesinden doğal ne olabilir? Eski Türkiye`nin naftalin kokan zamansal ölçütlerine göre 30 yılda eskiyecek değil ya..” ifadelerini kullandılar. Bir su akıntısı da Vali Fahrettin İlkokulu’nda yaşandı. Vali Fahrettin İlkokulu yeni binası 6 Mart 2017 yılında tamamlanmış ve eğitime başlamıştı. Okul çatısından sızan sular sebebi ile sınıflar su içinde kalırken, bir öğrencinin suları çekme görüntüleri ise tepki topladı.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER