Yerel liglerin akıbeti meçhul!

19.01.2021         

TFF Başkan Vekili Ali Düşmez, Amatör Futbol kitapçığının yayınlanması üzerine açıklamalarda bulundu. Sona eren sezonla ilgili verileri spor kamuoyu ile paylaşan Başkan Ali Düşmez, Corona'nın getirmekte olduğu olumsuzlar nedeniyle, Amatör Futbol'un unsurlarına yine müjde veremedi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili ve aynı zamanda Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Başkanı Ali Düşmez`in spor kamuoyu ile paylaştığı mesaj aynen şöyle; 
"2019-2020 Amatör Futbol Sezonu yeni tip koronavirüs (Covid- 19) salgını nedeniyle amatör futbolun en yoğun dönemleri olan Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları, altyapı kategorilerinin yerel organizasyonlarının sonlanıp U14, U15, U16, U17 ve U19 kategorilerinde Türkiye Şampiyonalarının yapıldığı, Büyükler kategorilerinde BAL`ın Nisan ayı başı itibariyle sonlanıp, play-off`ların başlatıldığı, aynı zamanda illerin en üst yerel ligitakımlarıyla o ili BAL`da temsil eden takımların barajmüsabakalarını oynadıkları tarihtir. Okulların tatile girdiği Haziran ayı en küçük yaş kategorilerimiz olan U11, U12 ve U13 kategorilerinin bir şenlik havasında oynatılıp, sonlandırıldığı tarihler olup, bu organizasyonları gerçekleştiremedik. Mayıs ayı içinde düzenlemeyi planladığımız, 2021 yılında Türkiye`yi UEFA Regions Cup`da temsil edecek Bölge Karmasının belirleneceği, 14 Bölgenin karmalarının katılacağı organizasyonu da yapamadık. Geçen sezon U15 kategorisinde 12 ilin katılımı ile düzenlenen bu sezon U13 ve U14 kategorilerinde 30 Büyükşehir statüsündeki ilin katılımı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, TFF ve TASKK işbirliğinde gerçekleştireceğimiz organizasyonu maalesef düzenleyemedik.

2019 Eylül ayında başlayıp, pandemi nedeniyle 2020 yılı Mart ayı ortalarında sonlanan amatör futbol organizasyonları bu altı aylık döneminde çok yol almıştır. 26 haftalık bir organizasyon olan BAL`da 22.hafta tamamlandıktan sonra erteleme olmuştur. İllerde yerel liglerimizde Süper ve 1. Amatör kümeler BAL`a paralel olarak bitme aşamasındaydı. Altyapı kategorilerinin bir kısmı bitmiş, bir kısmı devam ediyordu. Sezonun ilk 6 aylık döneminde 302.000 lisanslı faal futbolcu, 15.000 civarında takım ile yaklaşık 70.000 müsabaka oynattık. Covid-19 salgını yaşanmasaydı Temmuz ayının sonuna kadar 110.000 civarında müsabaka oynatılmış olacaktı. GençlerTürkiye Şampiyonalarında yaklaşık 700 civarında takım, 15.000 dolayında futbolcu, 4-5 gün süreyle 142 tarafsız grup merkezlerinde müsabakalarını oynayacaktı. Umuyoruz ve diliyoruz dünyamız ve ülkemiz bu illetten biran önce kurtulur ve önümüzdeki yıllarda amatör futbolumuzu ve altyapımızı çok daha iyi yerlere taşırız. Büyük bir gönüllüler ordusuyla yürüttüğümüz amatör futbol organizasyonuna katkıda bulunan Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği, TFFHGD, Türkiye Saha Komiserleri Derneği, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonları yönetimlerine, Futbol İl Temsilcilikleri, İl Tertip, İl Hakem ve İl Disiplin Kurullarına, Spor Kulüplerimizin yöneticilerine, Federasyonumuzun Merkez Hakem Kurulu,Tahkim Kurulu, Amatör Futbol Disiplin Kurulu üyelerine ve Hukuk Müşavirliğimize, Türkiye Futbol Federasyonu çalışanlarına, Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerimize, Spor Genel Müdürlüğümüze ve desteklerini bizden esirgemeyen Federasyon Başkanımız Sayın Nihat Özdemir ve Yönetim Kurulundaki çalışma arkadaşlarıma katkıları için teşekkür eder, 2020- 2021 sezonunda amatör futbol için aynı katkıyı gönülden gösterecekleri inancı ile yeni sezonun tüm amatör futbol camiası için sağlıklı ve başarılı geçmesi dileğiyle sevgi ve saygılar sunarım"
(Cahit Göveren)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER