Yılın son yazısı: Adalet, hukuk v.s…

29.12.2015         gemici@yandex.com

Herkese lazım ya… İngiltere’de hakimlere maaş ödenmezmiş. Onun yerine bağlı oldukları bakanlık çek defteri verirmiş. Onlar da ihtiyaçları kadar çek yazarlarmış… İngiltere devleti ile hakimler arasındaki “para” ilişkisi tamamen karşılıklı güven temeline dayalıymış. Bir gün hakimin biri milyon poundluk bir çek yazıp bankada bozdurmaya kalkmış. Veznedar bu kadar büyük parayı ödeyemeyeceğini söylemiş. Hakim itiraz etmiş. Veznedar banka müdürüne, banka müdürü de bakanlığı aramış

 Bakanlıktan gelen cevap kısa ve netmiş: “Hemen ödeyin.” 

Hakim parayı alıp, çıkmış…
Ertesi gün aldığı paraya hiç dokunmadan tekrar bankaya götürmüş… Parayı iade etmek istediğini söylemiş. Veznedar yine banka müdürüne, müdür bakanlığa bilgi vermiş. Bakanlık; “hakimin neden parayı iade ettiğinin sorulması”nı istemiş. 
Hakim parayı iade ederken gerekçesini açıklamış: “Bize bu çekleri veriyorlar. Gerçekten bu kadar paranın ödenip ödenmeyeceğini öğrenmek istedim” demiş.
Birkaç gün sonra hakime bakanlıktan bir yazı gelmiş… “İngiltere devleti sizin sınayacağınız bir güven mekanizması değildir. Kraliçenin devleti ile hakimler arasındaki ilişki karşılıklı güven temeline dayanır. İngiltere devleti hakimlerine güvenir. Aynı güveni hakimlerden de bekler. Görevinizden azledildiniz.”  
Ben bunu yeni öğrendim… Yargı felsefesini çok iyi anlattığını düşünüyorum. Aynı sistemin memleketimde de olmasını isterdim. 
Adalet, hukuk herkese gerekli diye yazıp tutarız… Adaletin ve hukukun herkese eşit dağıtılması, güven vermesi önemliyse hakimleri bağımsızlaştırmalıyız. Hem de her açıdan. Zaten ekonomik olarak bunu başarırsanız, sistemden bağımsız hale getirirseniz başarmış olursunuz. 
Geçtiğimiz Cuma akşamı (25 Aralık) Çanakkale de “paralel yapıya” operasyon yapıldı. 18 kişi gözaltına alındı. Eski rektör Sedat Laçiner’de bu 18 kişi arasında. Onun dönemi hakkında yazı yazacaktım ki, bu operasyon oldu. Uygulama bildik uygulama… Nedense bu tür operasyonlar hafta sonuna denk getirilir. 
Gözaltına alınanların hiç biri kaçıp gidecek insan değil… Kızarız, öfkeleniriz ama hukuk herkese gerekli diye yazıp söylerken bu uygulamayı onaylamak –kim olursa olsun- mümkün değildir. Umarım çıkarıldıkları mahkemede serbest bırakılırlar… Mahkeme yapılır, deliller ortaya konur, suçları varsa çekerler… 
Yoksa boşu boşuna içeride yatmış olmazlar… Aradığımız adaletse olması gereken de budur.  
2016 yılı barış yılı olsun isterim. Hukukun üstünlüğü olsun isterim. Fakirliğin yok olmasını isterim. Malatya üniversitesinde okuyanların da ODTÜ’nün bir üniversite olduğunu bilmesi için eğitim sisteminin tekrar ele alınmasını isterim. Kar yağsın kayalım isterim… Milli Piyango bu yıl da bana çıkmasını isterim…
Ben isteyeyim de… 
BATI-feneri ÇAKMAYA DEVAM EDİYOR…

940

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun