Yine maden yine göçük

03.03.2021         

Aynı firmaya ait madende ikinci göçük... Yenice'ye bağlı Karaaydın Köyü Döşemedere mevkiinde faaliyet gösteren CVK şirketine bağlı maden işletmesinde göçük meydana gelmişti. Göçük altında kalan 34 yaşındaki maden işçisi Gazi Baytümur'u kurtarma çalışmaları devam ediyor. 2017 yılında aynı şirketin aynı bölgede bulunan çinko-kurşun madeninde paylama meydana gelmiş yine bir işçi hayatını kaybetmişti.

Çanakkale`de olan maden kazlarına bir yenisi daha eklendi. Yenice Kalkım`da faaliyet gösteren CVK şirketine ait kurşun madeni ocağında meydana gelen göçükte 34 yaşındaki Gazi Baytümur isimli işçi hayatını kaybetti. Yeniden bir işçinin daha hayatını kaybetmesi gözleri maden ocaklarında alınan denetimlerin yeterli olup olmadığına çevirirken, aynı şirkete ait çinko-kurşun madeninde 2017 yılında patlama meydana geldiği ve 39 yaşındaki bir işçinin hayatını kaybettiği öğrenildi. 
"Kurtarma çalışmaları devam ediyor"
Yenice ilçesine bağlı Karaaydın Köyü Döşemedere mevkiinde bulunan kurşun madeninde geçen pazartesi günü saat 15.30 sıralarında meydana gelen göçük altında kalan maden işçisi Gazi Baytimur, yaklaşık 7 metrelik toprak yığını altında kaldı. Maden firması ekipleri göçüğü kaldırmaya çalışırken, toprağın yumuşak olması nedeniyle zaman zaman kaymalar meydana geldi. Arama kurtarma çalışmaları 3 vardiya halinde aralıksız sürdürülüyor. Önceki gün Vali İlhami Aktaş maden sahasına giderek kurtarma çalışmalarını yerinde denetlemiş ve yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi almıştı. 
"Aynı şirkete ait madende bir işçi daha hayatını kaybetmişti"
2017 yılında faaliyet gösteren, CVK şirketine ait taşeron bir firma tarafından işletilen çinko-kurşun madeninde yaşanan patlama ve göçük bir cana mal olmuştu. Denizli`den Yenice`ye madende çalışmak için gelen Mustafa Aydoğdu ismindeki 39 yaşındaki işçi patlamanın ardından göçük altında kalarak yaşamını yitirmişti. Her geçen yıl maden ocaklarında işçi ölümü haberleri gelmeye devam ederken, maden ocaklarında yeterli önlem ve denetimlerin alınıp alınmadığı sorusu bir kez daha gündeme geldi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Çanakkale kan kırmızı
08.04.2021    6078
Nejat Önder 'darbesi!'
08.04.2021    1636
EURO 2021'de maçlar ve seyirci
11.04.2021    1141
Hastane var... Personel yok!
08.04.2021    854