Yükselen fiyatlar Ramazan mutfağını eksiltmedi

17.05.2018         

İslam âleminde 11 ayın sultanı olarak kabul edilen Ramazan ayı, dün başladı. Ramazan ayının başlaması sebebiyle gözler iftar sofralarının hazırlandığı mutfaklara çevrildi. Artan et, pide ve hurma fiyatları vatandaşları almaktan alıkoymadı.

 11 ayın sultanı olan Ramazan ayı, dün tutulan oruçlarla başladı. Ramazanın vazgeçilmezleri et, hurma ve pide fiyatları ise el yaktı. Hurmanın fiyatı, 40 lirayı bulurken pide ise 250 gram 2 lira 350 gram 2,5 lira olarak değişti. Merak edilen bir diğer ürün ise son zamanlarda altın ile yarışan et oldu. Kekik Et ve Tavuk Ürünleri işletme sahibi Yüksel Aydın ve Ravzanur Et Market çalışanı Ender Öztürk, vatandaşın merak ettiği et fiyatlarını gazetemiz Çanakkale OLAY’a değerlendirdiler. Ürün fiyatlarının yaklaşık olarak yüzde 10 arttığını söyleyen Aydın, ramazanın ilk günü vatandaşın ete yoğun ilgi gösterdiğini belirtti. Ürünlere yoğun bir ilgi olduğunu dile getiren Aydın; “Dün, Ramazan’ı karşılama günüydü, biz de bu duruma biraz hazırlıksız yakalandık. Dün etimiz yaklaşık olarak saat 2 civarında tükendi. Yani vatandaş, fiyat gözetmeksizin ürünlere yoğun bir ilgi gösterdi. Ürün fiyatları, ülke gündeminden dolayı yüzde 10 civarında arttı. Vatandaş da bu fiyatları aldırmadan et aldı. Geçen sene Ramazan ayında yine bu kadar artış yoktu. Ramazan bu sene bereketli geldi. Bu sene Ramazan’dan dolayı en çok kırmızı et tüketimi var. Ülke gündemi anormal bir şekilde değiştiği için fiyatlar, her geçen artabilir ama vatandaşın tüketimine bir şey demek istemiyorum” dedi. 

 
“Geçen yıl, ürün fiyatları daha uygundu”
Ürün alımlarında henüz bir artış olmadığını söyleyen Ender Öztürk, ileriki günlerde alımlarda  artış yaşanabileceğini belirterek; “Ramazan bugün itibariyle başladı ama bizim ürünlerimizin fiyatlarında her hangi bir değişiklik yok. Bugün, Ramazan’ın ilk günü olduğu için çok fazla yoğunluk yok ama ileriki günlerde etkisini biraz daha gösterebilir. Özellikle ürün çeşidi fazla olan kasaplar daha yoğun olur ama çeşidi az olan kasaplar Ramazan’ın yoğunluğunu çok fazla hissedemezler. Geçen yıl, ürün fiyatları daha uygun olduğu için Ramazan ayı veya diğer günler daha hareketli geçti. Bu senenin durgun geçmesini asıl sebebi, ürün fiyatlarının yükselmiş olması. Kuzu eti geçen sene 53 liradan satılırken bu sene kuzunun fiyatı 70 lira oldu” dedi. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

AKP adaylarını açıklıyor
11.01.2019    928
CHP'de işlem tamam!
14.01.2019    851