Zeytin ve zeytinyağı masaya yatırıldı

06.03.2018         

Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) Şubat ayı Olağan Meclis Toplantısında Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü masaya yatırıldı. ÇTB Meclis Başkanı Abdullah Deniz; "Zeytinyağı bizim bölgemizin altını. Bölgemizin nesilden nesile aktarılan kültürü. Çok önemli bir zenginliğimiz ve kültürel mirasımızdır" dedi.

 ÇTB Şubat ayı Olağan Meclis Toplantısında Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü masaya yatırıldı. Toplantıya Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Zeytindostu Derneği kurumsal üyesi Emekli Öğretmen Mustafa Öz ve GMKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Recai Başaran onur konuğu olarak katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ÇTB Meclis Başkanı Abdullah Deniz, zeytinin Çanakkale bölgesinin kültürel mirası olduğunu ifade ederek;  “Zeytin ve zeytinyağı, bölgemizin ekonomik ve sosyal anlamda gelişmesinde, nüfusun beslenmesi, tarıma dayalı sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, potansiyel yapısı ile ihracata yaptığı katkı, istihdam sağlaması gibi nedenlerle tarım ekonomisi açısından önemli bir sektör olup, önemli fonksiyonlar üstlenmektedir. Zeytinyağı bizim bölgemizin altını. Bölgemizin nesilden nesile aktarılan kültürü. Çok önemli bir zenginliğimiz ve kültürel mirasımızdır. Özellikle bölgemizde yüksek kalitede zeytin ve zeytinyağı üretilmektedir. Borsamızın da önemli sektör kurullarındandır. Bugün Ziraat Odası Başkanımız İsmail Kaya, 2010 yılından itibaren zeytin ve zeytinyağı sektörü ile ilgili çalışmalar yapan Emekli sınıf öğretmeni Mustafa Öz ve GMKA destekleri ile ilgili bizlere bilgi vermesi için GMKA koordinatörümüz Recai bey ile beraberiz. Kendilerine Meclisimize teşrif ettikleri için çok teşekkür ediyoruz” dedi. 

 
“Maliyet azalınca ilgi arttı”
Deniz’in ardından zeytin üretimindeki maliyetlere değinen Ziraat Odası Başkanı Kaya ise; “Daha önce bizim çocukluğumuzda, gıda maddelerinin daha az olduğu dönemlerde insanlar köylerde ihtiyacını karşılayabilmek için zeytin ağacı dikip, yiyecek yağını çıkartmak için zeytincilikle uğraşırlardı. Bizim de kıymet verdiğimiz bir ağaç çeşididir. Bir on sene geriye gidersek zeytinyağı ciddi şekilde bir iş olarak değil daha çok insanların kendi yediği yağları çıkartmak için yetiştirdikleri bir ağaçtı.  Geçen sene ve evvelsi yıl fiyatlar artınca ilgiyi arttırdı. Zeytinde üretim maliyetini yukarı çeken işçiliktir. Toplama işçiliğidir. Son birkaç yıl yeni nesil toplama marinalarının ortaya çıkması ile beraber işçilik maliyetleri minimize edildi. Zeytin üreten üreticilerimizde ürettikleri ürünlerden memnun olmaya başladılar. Çanakkale Ziraat Odası olarak bizler üretici temsilciyiz. Sektör adına yapmış olduğunuz tüm çalışmalar üreticimizi koruyan kollayan çalışmalardır. Borsamızın yapmayı planladığı tadım eğitimleri, tadım panelleri gibi organizasyonlara bizlerde gereken katkıyı vermeye hazırız. Bu çalışmalar ne kadar çok yapılırsa sonuçta üreticimizde gelen arz talep doğrultusunda kazanç elde edecektir” şeklinde konuştu. 
(Şenol Güven)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER