Turgut Çamer

BİR PORTRE : Böylesi Görülmedi (!)..DEĞERLİ okurlarım, ülke gündemi hızla değiştiği için bazı olaylar ve davranışlar yeterince kamuoyunda irdelenmeden unutulmaya yüz tutuyor. CHP Olağan Büyük Kurultayı, Zonguldak’taki maden işçilerinin ve yakınlarının acısı ve benzeri haberlerin medyada daha fazla yer alması kuşkusuz ki çok normal.
Anayasa değişikliği paketinin 8.maddesinin Meclisteki oylamasında; AKP’den en az 8 Milletvekilinin ret oyu kullanması üzerine parti yönetiminde, “kim bu hainler!”araştırmasına neden olmuştu.
Bilindiği gibi, 8.madde partilerin kapatılmasında TBMM’den izin alınmasını gerektiriyordu. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir uygulama yok iken, bu madde dayatıldı. Ancak, 330 oy’a ulaşılamadı. 327 oy’la madde düştü.    
***
AKP Ankara Milletvekili ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ev sahibi olan Faruk Koca, Meclis Genel Kurulunda 7 – 8 kişilik “hain!” listesini yazarken objektiflere yakalandı.  F.Koca’nın listesinde; Murat Başeskioğlu, Köksal Toptan, Kürşat Tüzmen, Hilmi Güler, Reha Çamuroğlu, Vahit Erdem ve Sadık Yakut’un ismi yer almıştı.
Bu listeye en hiddetli tepki Mersin Milletvekili eski Bakan Sn. Kürşat TÜZMEN’den geldi.
Anımsayalım, ne demişti Sn. TÜZMEN:
“ – O gerçek bir fotoğraf ise ve o liste yemeğe ( suşi ) ya da parti davetine çağrılacaklar listesi değilse biz bunun hesabını sorarız. Başbakan yalakalığına soyunuluyorsa, bunun hesabını sorarız!”
TÜZMEN devamla:
“ – Başbakan uçurumdan atlıyorsa bize yakışan onun arkasından sorgulamadan atlamaktır. Türk töresi böyle gerektirir!..”
Pes…Pes…Pes…
Ben, 61 yaşımdayım. Böyle bir “Türk Töresi”ne rastlamadım, bilmiyorum. Bilen, rastlayan varsa lütfen bana iletsin.
Benim ve sizlerin bildiği, (TV)den gördüğü şu sahneyi anımsadım:
- Koyun sürülerinin başındaki (sürü başı) koyun eğer bir uçurumdan atladıysa, diğer koyunlarında onu izleyerek uçurumdan atladıklarını görmüşsünüzdür.
Bu davranışa “tipik sürü psikolojisi” deniliyor.
***  
Kürşat TÜZMEN’İN “Yeter Lan!”diyerek Faruk KOCA’NIN üzerine yürümesi ve adeta kendisini de “koyun(!)”yerine koymasını nasıl yorumlamalıyız?..
* Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının, Milletvekillerinin “And İçme” metnini düzenleyen 81. maddesini dikkatlice bir kez daha okudum. Metinde; parti başkanına, Başbakana biat edip bağlılığınızı kanıtlamak için çırpınacaksınız(!) diye bir fıkraya rastlamadım.
Eğer bazı milletvekilleri Anayasaya değil de, parti liderlerine bağlılık yemini! ediyorlarsa, bunda şaşılacak bir şey yok…Çünkü, halkın temsilcileri olması gereken “ vekilleri”; partiye kayıtlı üyelerin (delegelerin değil) katılımıyla yapılan“önseçim” yöntemiyle değil de, Merkez Yoklaması yöntemi ile aday belirlemesini yaparsanız. Yani; “Genel Merkez ve  Lider Sultaları”na seçtirirseniz, o vekillerden halkın çıkarına yönelik tutum ve davranışları bekleyemez, ama; onlardan parti liderleri önünde “KURŞUN ASKER(!)”davranışını sık sık görürsünüz.   
DİPNOT: Koyunlar sayıya sığmayacak kadar çok olsa da, kasap onlardan korkar mı?