Turgut Çamer

ÇANAKKALE’LİLER GECESİ…ANKARA’DA  bulunan “Çanakkale Kültür ve Dayanışma Derneği”nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği, Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası ile Çanakkale Ticaret Borsası’nın katılımlarıyla gerçekleştirilen “Çanakkale’liler Gecesi” bu yıl, 21 Mayıs’ta Rixos Grand Ankara (Büyük Ankara Oteli), Granada Salonunda yapıldı.
Derneğin eski Denetim Kurulu Üyesi olarak, gecede ki gözlemlerimi siz hemşerilerimle paylaşmak isterim.
Derneğimizin geleneksel gecelerinin amacı; Ankara’da ki Çanakkale’lileri bir araya getirerek hemşerilik duygularını geliştirmek ve dayanışmayı artırmak olduğu kadar, gecede toplanacak bağışlar ile Derneğin faaliyetlerini sürdürmesinin yanında, Ankara’da öğrenim gören Çanakkale’li öğrencilerimize burs vermek suretiyle onlara maddi katkıda bulunmaktır.
***
Bu nedenle, Dernek Yönetim Kurulu; gecemize katılacak hemşerilerimize ve diğer davetlilere dağıtılmak üzere, Çanakkale İli ve ilçelerindeki kurum ve kuruluşlarca üretilmekte olan gıda maddeleri ve tanıtım amaçlı yöresel nitelikli ürünlerimizden talepte bulunmuştur. Bundan maksat, geceye katılan hemşerilerimizin yapacak oldukları bağışlar veya çekiliş yöntemiyle memleket ürünlerini sahiplenmeleridir.
Derneğimizin bu yılki ürün talebine duyarlılık göstererek katkı yapan kurum ve kuruluşlar şunlardır:
· Çanakkale Belediyesi – Gelibolu Belediyesi – Lapseki Belediyesi – Eceabat Belediyesi – Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası – Çanakkale Ticaret Borsası – Biga Ticaret Odası – Gelibolu Ticaret Odası – Dardanel A.Ş – Doğtaş – Demko Salça Fabrikası.
Dernek üyesi olarak katkı sunanlara bende teşekkürlerimi sunuyorum.
***
Derneğimizin üye sayısı 300. Öyle sanıyorum ki; Ankara’da bulunan Çanakkale’lilerin sayısı bu rakamın 10 katıdır. Yıllık üyelik ödentisi 60 TL. Dernek yöneticilerine göre; üyelerimiz düzenli olarak ödentilerini yatırmaları halinde, dernek faaliyetlerinde herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağını ve Ankara’da bulunan diğer Çanakkale’lilerin de üye olmasıyla,  daha fazla “burs” vermelerinin mümkün olacağını özellikle belirttiler.
Değerli hemşerilerim, bu gibi etkinlikler gurbette yaşayan hemşerileri bir araya getiriyor. Bu bir araya gelişin yararları küçümsenmeyecek boyuttadır. Çünkü; koşulları el vermediği için belki de aylarca, yıllarca birbirini göremeyenler karşı karşıya geliyor ve sevinçle kucaklaşıyor. Bu karşılaşmalarda; “memleket havası solunuyor, eski günler yad ediliyor, duygusal anlar yaşanıyor.”
Bu vesile ile, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın TOBB’deki toplantısına ve CHP’nin Olağan Büyük Kurultayı’ için Ankara’ya gelen bazı Çanakkale’li hemşerilerimizi de geleneksel gecemizde konuk görmek hoştu. Ayrıca, Çanakkale Milletvekillerimiz, Gelibolu – Lapseki – Eceabat ve Kepez Belediye Başkanlarımız da bizlerle birlikteydi.
***
Gecemizde, sanatçılar “Çanakkale Türküleriyle” programlarına başlayınca; Çok duygulandık, gözlerimiz yaşardı, bizler gurbetteydik…
Bu anları bize yaşattıkları için başta Dernek Başkanımız Sn.Turgay MALERİ ve Dernek yöneticilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.
- Ancak, benim bir sitemim var! Dernek Başkan Yardımcısı Sn. Ferit LEKESİZ’LE de paylaştım. Sizlerle de paylaşmalıyım:
“ – Peynir Helvasız, Çanakkaleliler Gecesi Olmaz! ” Bu da benim saplantım.
- Ne yapayım. Kibrit kutusu! porsiyonunda bile olsa peynir helvasıyla geceyi bitirseydim,  Çanakkale’mi daha çok duyumsardım!..
ANKARA’DAN  DOSTÇA  SELAMLAR…