Turgut Çamer

MUHALEFET nasıl YAPILMAZ?.. ( 2 )GEÇEN hafta kaldığımız yerden devam ediyorum. 7. şıkta kalmıştık.
7 – CHP, sağ seçmenden 3-5 oy alma uğruna vitrinine sağın her renk siyasi figürlerinden olan; Lütfullah KAYALAR – Edip Safter GAYDALI – İlhan KESİCİ gibi isimleri listelerine koydu.
*   Baykal’ın listesine aldığı E. Safter GAYDALI  2000 yılında Bakandı ve bakınız özelleştirmelerle ilgili ne demişti:
“ – İskenderun İSDEMİR’İ alana, Divriği DEMİR ÇELİK bedava(!)”Nasıl peşkeş ama!.. Ülkemizin temel taşı işletmelerini böyle kötüleyenler CHP adayı yapıldı.
Sağ seçmene “sağcı söylemlerle” şu mesaj verilmeye çalışıldı:
“ – Bakınız adaylarımın içinde MHP, ANAP ve DYP kökenlilerde var. Aslında CHP olarak bizim onlardan farkımız yok!” Bize oy ver.
Sağ seçmen biraz düşündü ve dedi ki:
 -  CHP Takiyye yapıyor! Aslı varken “rüzgar güllerine” neden oy vereyim ki!..
8 – Baykal, önceki seçimlerde; Dünyada Yeni Sol (Tony BLAİR Solculuğu!),Türkiye’de Yeni CHP (Anadolu Solculuğu!) ve Şeyh EDEBALİ vurgularıyla ortaya çıkan kimliksizlikle yola çıkmıştı. Temmuz 2007 seçim kampanyasında ise; “Gemicik(!)” ve “saatçik(!)” figürleri ile yetinildi.
  *  Tehlikenin farkında olanların düzenledikleri Cumhuriyet Mitinglerine sarılındı, ama;
 Mitinglerin sinerjisinden sol seçmene:
“ – BİZE ELİNİZ MAHKÜM(!)” yaklaşımı ile seçimden sonuç almak yeğlendi.
 Bu strateji akılcı mı idi? Yoksa o sinerjiden, “ulusal-toplumsal” güç birliğini harekete geçirmek mi akılcı olurdu?..
9 -  CHP, 2002 seçimlerinden 2007 seçimlerine kadar geçen 4.5 yıl boyunca, mecliste güya! muhalefet yaptı. Oysa, bir eylem planı hazırlayarak yıllardır yanıltılan halkın ayağına (2003 yılından itibaren) giderek, (Miting – Konferans – Panel – vb. Parti etkinlikleri ile) CHP’nin siyasal, toplumsal ve ekonomik programlarını, projelerini, halkın gereksinim ve taleplerini onların algılayabilecekleri tarzda sunması gerekiyordu.
*   Halka umut veren bir söylem geliştirmeyen, kavga ve korkular üzerine siyaset yapan, vaatlerini gerçekçi ve de uygulanabilir biçimde 4.5 yıl iknaya yönelmeyen “emek-sermaye çelişkisini” topluma anlatamayan, salt 3 haftalık seçim kampanyasıyla yetinen bir “muhalefet dili ve muhalefet lideri” ile ancak; “Muhalefet Nasıl Yapılmaz”’ı kanıtlamış olurdunuz. Öylede oldu!..
10 – Temmuz 2007 seçim kampanyasında ülkenin en büyük kenti İstanbul’da miting düzenlemeyecek; 33 İlçe başkanıyla ancak, 5 yıl sonra bir araya gelebilen bir “Genel Başkan” örgütüne nasıl moral ve dinamizm verebilir? Örgütüyle 5 yıl boyunca teması olmayan bir genel başkanla başarılı olunabilir miydi?
*  CHP, 36 İlde hiç milletvekili çıkaramadı. 2002’de 11 İlde birinci olan CHP, 2007’de ancak 5 İlde birinci olabildi. 1991 Genel seçimlerinde SHP’nin aldığı oy oranına (%20.8) ancak ulaşılabildi. DSP (%10.7) oy almıştı. (Toplam % 31.5)…Sol oylardaki aşınmayı,  “Muhalefet Nasıl Yapılmaz!”ı kanıtlayarak durdurma olanağı olamazdı.
* “Neden - Sonuç” ilişkisini kurduğumuzda, yani; “sol” giderek “sağcılaşınca” son seçim sonuçlarına neden şaşılınsın ki…
    Dört seçim yenilgisinden sonra, Sn. Baykal – Anadolu’yu dolaşmaya karar vermişti!... Atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra Anadolu’yu dolaşmasa da olurdu!..
***
*  Her şey “ Demirbaşlık Liderlik” üzerine kurgulanınca, bu kez liderlik sorun haline geldi. Efendim “ – Lider iyi ama; çevresi kötü, ya da lider yetersiz ama; çevresi iyi” tezine sıkça sığınılır. Olamaz böyle bir şey. Bir lider çevresinden soyutlanamaz.
 *  CHP’ deki politik sorumluluk eksikliği; hem despotizme dönüşmüş yetersiz liderliği (Baykal’ı) doğurdu, hem de – parti emeğini hiçe sayarak – kıyma makinesi! gibi adam harcamayı getirdi. CHP’nin açılımı adeta (Adam Harcama Partisi!) oldu. Böyle bir liderlik özelliğiyle “Parti – Seçmen” bütünleşmesi nasıl sağlanabilirdi ki?
 *  Böyle bir yapı ile halka umut ve heyecan veren projelerle; halkın karşısına çıkmak, siyaset yapmak bence mümkün değildi.
***
Sonuç olarak; Baykal’lı CHP yönetiminin Türkiye’de iktidar olma gibi bir amacının olmadığı, hedeflerinin “parti içi iktidar” olduğu kanıtlanmıştır.
En somut kanıt ise şudur: Baykal’lı CHP, “MUHALEFET NASIL YAPILMAZ”ı üstün başarıyla(!) kanıtlamıştır.
***
Umarız, Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU’ nun yol açtığı umut rüzgarı heba edilmez ve   KILIÇDAROĞLU’lu CHP, “İKTİDAR NASIL OLUNUR” u üstün başarıyla kanıtlar.