Turgut Çamer

YENİ UMUTTÜRKİYE’DE insanlar, 22 Mayıs 2010 tarihinden sonra; yani CHP’nin Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU seçilince, üzerlerindeki umutsuzluğu atıp “umuda koşmaya” hazırlanıyorlar. Zihin temizliğine hazırlar.
İlginçtir, zihnimizin derinliklerine baktığımızda; Cumhuriyet tarihi boyunca Mayıs ayının, Türk siyasetinde önemli olay ve gelişmelerin gerçekleştiği ay olduğunu görürüz.
* 19 Mayıs 1919 – Türkiye Cumhuriyetinin temeline ilk harcın atıldığı gün ve Kurtuluş savaşının başlangıcı.
* 14 Mayıs 1950 – Demokrat Partinin iktidara gelmesi.
* 27 Mayıs 1960 – Askeri Müdahale, Ama; Çağdaş1961Anayasası ile ayni zamanda bir Devrim.
* 6 Mayıs 1972 – Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ın idamı.
* 22 Mayıs 2010 – CHP’de Genel Başkan değişimi ile yeşeren yeni umutlar.
CHP Büyük Kurultay Delegeleri, halkın isteğine uyarak KILIÇDAROĞLU’nu Genel Başkanlığa taşıdı. Sn. KILIÇDAROĞLU Kurultay konuşmasında ve yurt gezilerinde doğal ki; “İş, Aş, Yoksulluk, yolsuzluk vb.” konulara değiniyor. Halka dokunuyor, halkın ayağına gidiyor, halkla iç – içe olmayı yeğliyor.“Yeni Muhalefet Dili ve Tavrı”nı sergiliyor. Yeni bir liderlik özelliği ile seçmenle bütünleştiği dikkat çekiyor.
Halka rağmen değil, “HALKLA BERABER İKTİDAR KOŞUSU” umutları yeşertiyor.
***
Sn. KILIÇDAROĞLU’nun tepkisiz olan toplumumuzu harekete geçirme çabaların gördükçe bir fıkra aklıma geldi. Sizlerle paylaşma gereksinimini duydum:
Bir Türk, bir İngiliz, bir Alman ve bir Amerikalı doktor bir Tıp Kongresinde tartışıyorlar.
Amerikalı : “ – Bizde kalp ameliyatlarında başarı %90’ı aşıyor. Bu konuda en iyi uzman biziz.”
İngiliz : “ – Beyin ameliyatlarında bizim üzerimize yok.”
Alman : “ – Biz neşter kullanmadan, böbrek taşlarını elektro-şok yöntemiyle ufalıyor ve böbrek hastasını sağlığına kavuşturuyoruz.”
Türk : “ – Güzeeel… Evet, her biriniz tıpta oldukça ilerisiniz. Ama, bizim ülkemizde bademcik ameliyatını enseden girerek yapıyoruz!” Sanırım bu teknik hiçbir yerde yoktur.” Diyor.
***
Evet…Halkımızı ağzını açan, ama; yıkmadan – kırmadan – dökmeden demokratik tepkisini yasalar çerçevesinde gösteren bir halk topluluğu haline dönüştürmek hepimizin görevi.
Değerli okurlar, yeryüzünde 3 Tür İnsan vardır derler:
1 – Bir olayı gerçekleştirenler
2 – Bu olayın gerçekleşmesini seyredenler
3 – Bunun gerçekleşmesine hayret edenler!
          
Eğer Sn. KILIÇDAROĞLU; “inandıklarını söyleyen ve söylediklerini yapan” bir yönetim anlayışını CHP’de egemen kılabilirse; 1.Tür’de yer alarak “ Demokratik Yenileşmeyi” hem parti de hem de ülkede gerçekleştirebilir. Kolaylıklar diliyorum…