Turgut Çamer

Ülke`ye ( en iyi ) Hizmetmiş!..HAFTANIN SÖZÜ: “Dünyada her millet icraatına tahammül ettiği hükümetin mesuliyetine ortak sayılır.” M.Kemal ATATÜRK

İKTİDAR hemen her gün,“Cumhuriyet tarihinde yapılmayanları yaptık!”böbürlenmeleriyle karşımıza çıkıyor. Acaba, görünen gerçek ne? Onu irdeleyelim.
Bir kaç rakamla Sn. Başbakan’ın övündüğü ekonomimizi tanıyalım:
* - 2002 yılına kadar, tüm Cumhuriyet Hükümetlerinin iç–dış toplam borcu 198 milyar dolar.
* - 2010 yılına geldiğimizde; 297 milyar dolar dış, 177 milyar dolar iç borç olmak üzere toplam; 474 milyar dolar borcumuz var. Buna özelleştirmelerden gelen 31 milyar dolar eklendiğinde, AKP döneminde yani; 7.5 yılda Türkiye 505 milyar dolar borca batırılmıştır.
( 24 Temmuz 1923’te Lozan Anlaşması imzalandığında; Osmanlı Devletinin yabancılara borcu, 161 milyon altın imiş. Türkiye Cumhuriyeti bu borcun 107 milyon 500 bin altın lirasını üstlenmiş ve ATATÜRK öldüğü zaman, Türkiye’nin kimseye borcu olmayan ve kimseden borç istemeyen “Tam Bağımsız” bir ülkedir.)
***
Ne yazık ki Türkiye; 2002 – 2010 yılları arasında, toplam 261 milyar dolar faiz ödeyen bir ülke haline getirilmiştir. Faize giden parayla, 3.5 milyon kişiye işsizlik parası verilebilirdi. Düşünün, her gün yaklaşık 100 milyon dolar faiz ödüyoruz!..
Soralım? Bu tablo “ülkeye en iyi hizmeti vermek!” ise, “en kötü hizmet vermek” ne ola ki? Bu ihanet değil mi?..
Tabloyu irdelemeye devam edelim: 2002’de işsizlik % 8 civarında idi.TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) na göre işsizlik oranı % 13. Gerçek işsizlik ise, bugün % 18’lere çıkmış.
Üniversite mezunları arasında işsizlik % 25’leri aşmış, Doğu-Güneydoğu da % 40’ları aşmıştır.
* - İstihdam yaratmayan, üretimsiz, “paradan – para” kazandıran bir büyümenin mucidi olmuşuz.
* - 22 milyon insanımız yoksul, 1.5 milyon aç, 6.5 milyon işsizimiz var! Ama, ekonomik kriz bizi “teğet geçmiş!” Takiyyeci iktidar, “fakir-fukara, garip-gureba!” edebiyatı yaparak “her şeyin eskisinden daha iyi(!)” olduğunu söyleyebiliyor. Halkı kör-sersem! Yerine koymanın daniskasıdır bu!.. Sanayi Bakanı Nihat ERGÜN açıkladı; borcunu ödeyemediği için elektriği kesilen abone sayısı 6.5 milyonu bulmuş.
***
Ülkenin Başbakanı: “ – Dertliyim ben dertli, sinirli değil!”diyerek kimlere kızıyor.
· İş isteyen vatandaşa: “ – Senin çocuğunda işsiz kalsın!”
· Ürününü satamayan çiftçiye: “ – Ananı da al git!”
· Türbana onay vermeyen mahkemeye: “ – Sen kim oluyorsun, ulemaya sor!”
· Şehit annesine: “ – Ben onunla ne görüşeceğim!”
· Askere: “ – Askerlik yan gelip yatma yeri değildir!”
· Anayasa mahkemesine: “ – Demokrasiye kurşun sıktınız. Yüz karası kararlar aldınız!”
· Biz Türkiye’ye güveniyoruz, ama size güvenmiyoruz diyen genç kıza: “ – Sicili bozuk!”
· TUSİAD’A: “ – Siz kendi işinize bakın!” Onlarda bakıyor zaten (!)
· Kendisini koşulsuz destekleyen medyaya: “ – Elimde dosyalarınız var!..” diyor.
 
Pekiyi Sn. Başbakan kimlere kızmıyor;
* Bölünmüş Türkiye haritası yayımlayan Amerikalılara!
* Türkiye bölünse de AB’ye alırız diyenlere!
* Türk askerinin kafasına çuval geçiren Amerikalılara!
* Irakta 1.5 milyon Müslüman öldüren Amerikalılara!
* Habur manzaralarına güya kızıyor! Ama onların ayaklarına giden yargı mensuplarına!
* Atatürk’e hakaret edenlere!
* Barzani’ye – Talabani’ye ve Avrupa Birliğine!
* Filistin’in PKK’sı Hamas’a!
* Kırklareli Valisine!
* Rize Belediye Başkanına! Kınama cezası vererek güya! Kızıyor, ama; gerçekte ona da kızamıyor!...
***
Değerli Çanakkale OLAY okurları, Türkiye de  500 büyük şirketin net karları 2009 yılında % 62 artışla 21 milyar liraya ( 21 Katrilyon) ulaşmış. Ama bu dev şirketler geçen yıl 43 bin 333 işçi çıkarmış. Yine bu şirketler, 2007 yılından itibaren 50 bin 273 çalışanının işine son vermiş.
Bu durum karşısında, Türkiye’yi yönetenler neler yapmış? İki örnekle yetinelim.

Örnek – 1 : Düşük işçilik ve enerji maliyetleri gerekçe gösterilerek Mısır’a; 2 milyon m2 alan üzerine, 2008 yılında 125 Sanayi Şirketinin kurulmasını sağlamışlar. Bölgenin işletmesini de SATICI’nın ortağı olduğu “POLARİS” şirketi üstlenmiş. En az 25 bin Mısırlı işsize istihdam (iş) yaratmışlar. Mısıra ilk etapta, 1.5 milyar dolarlık yatırım yapılmasına ön ayak olmuşlar. Kim bunlar?
Sn. Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL, zamanın Maliye Bakanı Kemal UNAKITAN ve zamanın Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz SATICI…
Pekiyi, biraz kardan fedakarlık! ederek kendi insanımıza iş yaratmak bu kadar zor mudur?
Zordur!.. Çünkü, Türkiye’nin temel kuruluşlarını, işletmelerini “ babalar gibi” satacaklarını söyleyenler ve satanlarla, ilginçtir soyadı da “SATICI(!)” olanlardan sanırım bir başka davranış beklenemezdi.

Örnek – 2 : 15 gün önce de Devlet Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN yaklaşık 200 kişilik işadamı heyeti ile Kuzey Irak’a gitti. Herkesi orada yatırıma çağırdı. Şu anda o bölgede yaklaşık 500 Türk Şirketi faaliyet gösteriyormuş. Kuzey Irak’ta 5 milyar dolarlık ticaret hacmi yakalanmış. İyi güzelde; kendi insanımız işsizlikten, açlıktan kıvranmıyor mu? İşadamlarını, “kamu öncülüğünde” hem Güney Doğuya, hem de batıya “planlı yatırım” yapmaya çağırsanıza. Ne acıdır ki; özel ve de güzel sektörümüzü, Barzani’ye – Talabani’ye çağırıyor Devletin bakanı!..
TÜMÜNE  YAZIKLAR  OLSUN…