Turgut Çamer

Gandi’ye benzemek mi?..DEĞERLİ okurlar, CHP Genel Başkanı Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU’ nu ulusal-yerel medyamız; Hindistan’ın bağımsızlığı için mücadele eden Mahatma GANDHİ’ ye benzetti.
Gandi’yi özetle tanımaya çalışalım:
Batı Hindistan’da, Kathiavvar yarımadasının Porbandar şehrinde 1869 yılında doğdu.
“ – Şiddet göstermeme, inancımın 1. maddesidir. Ayni zamanda o, benim itikatımında son maddesidir.”diyen Hintli siyasetçi ve düşünce adamı Gandhi, İngiliz sömürgeciliğine karşı Hint Milli Hareketinin, 1919-1948 yılları arasındaki en önemli lideriydi. 2 yıl Bombay ve Rackot  Kentlerinde  Avukatlık yaptı.
1893–1914 yılları arasında Güney Afrika’da avukat olarak çalıştı. Burada ırkçı Apartheid rejiminin ırk ayrımı politikalarına maruz kalan Hintli göçmen işçilerin haklarını savundu. Tam 21 yıl sonra, 9 Ocak 1915’te ülkesi Hindistan’a döndü. 1916-1945 yılları arasında Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesinde Gandi, Güney Afrika’da geçirdiği yıllarda oluşturduğu ideolojisinin temellerini belirledi.

Neydi o temeller?:
- Şiddet karşıtlığı
- Sivil itaatsizlik
- Uzlaşmacılık
- Pasifizm!
- Çilecilik
- Asya milliyetçiliği
- Hinduizm akımının dinsel mistik ögeleri
- Dinlere saygı
- Teknoloji karşıtlılığı!

Gandi, Hindistan’da olduğu yıllarda İngiliz emperyalizmine karşı “pasif ve uzlaşmacı” bir çizgi izledi. İngilizler, sömürgesi Hindistan’da “tuz vergisi” koymuşlardı. Gandi, 400 Km’lik “tuz yürüyüşünü,” tuz vergisini protesto etmek için yapmıştı.
* - Gerçekleşen birçok Milli Bağımsızlıkçı ve emekçi eylemlerinden doğan kurtuluş fikrini olgun (uygun) bir fikir olarak görmedi. Avrupa ürünlerini boykot etti. Sivil itaatsizlik gibi eylemler gerçekleştirdi. Ancak, ulusal kurtuluş için savaşa karşı oldu!
 * - 1. Dünya Savaşında İngilizler için asker toplamak! en büyük hatalarındandır.
30 Ocak 1948’de evinin bahçesinde gece yürüyüşü yaparken, dinci bir Hintli fanatiğin suikastiyle öldürüldü. Gandi’nin külleri kaplara konarak anma törenleri için Hindistan’ın çeşitli bölgelerine gönderildi.
***
Bence, Gandi’yi siyasi amaçlar için kullanmaya kalkışmak CHP’ye çok şey kazandırmaz. Sn. KILIÇDAROĞLU ile GANDİ arasında görüntüsel bir benzerlik kurulabilir, o kadar!..Ha birde Gandi, Kılıçdaroğlu gibi yoksullara sadaka verilmesine karşıydı.
Örneğin: Gandi ideolojisinin temellerinden “Pasifizm” ve “Teknoloji Karşıtlığı” KILIÇDAROĞLU ile yan yana gelebilir mi? Gelmemeli!  KEMAL, KEMAL’E benzemeli!..
***
Sevgili “OLAY” okurları, Hindistan’ın bağımsızlığı için ömrünü veren Hahatma GANDHİ’nin yazdığı yedi “Ölümcül Sosyal Günah” listesi ise şöyle:

1 – İlkesiz siyaset, 
2 – Emeksiz zenginlik,
3 – Niteliksiz bilgi, 
4 – Vicdansız haz,
5 – Ahlaksız ticaret,
6 – İnsaniyetsiz bilim,
7 – Özverisiz ibadet.
 
Bu liste sanırım, Gandi’nin mezarını ziyaret eden Sn. Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’E  ve Sn. Başbakan R.Tayyip ERDOĞAN’A da armağan edilmiştir!..
Bu haftaki mektubumu bir Hint atasözü ile sonlandırmak istiyorum:
“ –  Kuvvetine güvenerek zayıfları hor görenin, kuvveti başına bela olur.”
DOSTÇA SELAMLAR…