Turgut Çamer

Çakraz...DEĞERLİ hemşerilerim, geçtiğimiz hafta, Ankara’ya yakın olduğu için Bartın İli, Amasra İlçesinin Çakraz sahil köyünde; eşimle birlikte altı günlük tatil yaptım. Beş yıl önce de Amasra’ gitmiştik.
Çakraz, Amasra’ya 14 Km uzaklıkta. Çakraz’ın  1500 metre uzunluğundaki plajı; ziyaretçilerin her türlü konaklama, yeme-içme ve eğlence gereksinimlerini karşılayabilecekleri kaliteli donatılara sahip. Kamp ve karavan içinde uygun alanlar var. Buradaki otel, motel ve pansiyonların 5-6 yıllık geçmişi varmış.
Konakladığımız “Alaaddin Motel”in sahibi Alaaddin beye: “ – Çakraz ne demek? Anlamı nedir?” diye bir soru yönelttim.
Bana: “- Turgut Bey gerçekten bilmiyorum, yalnızca ben değil diğer Çakraz’lılara da sorsanız yanıt veremezler. Bende şimdi size eksik-yanlış bir şeyler söylerim. Sizi en iyisi ben “Çakraz Turizm, Çevre ve Kalkındırma Derneği” ne göndereyim” dedi.
Eşimle derneğe gittik. Bizi Dernek Başkanı Sn. Fahri ÇINAR çok iyi karşıladı, ilgimizden memnundu. Çay ikram etti, söyleştik. Fahri Bey, Kastamonu Gölköy Köy Enstitüsü kökenli emekli bir eğitimci. Ona da aynı soruyu sordum. İlginçtir, Fahri Bey’de tam yanıt veremedi.
“ - Elimizdeki kaynaklar, bu sorunuza tam yanıt vermeme ne yazık ki yeterli değil!”dedi. Bizde, broşürlerdeki bilgilerle yetinmek durumundaydık.
***     
Çakraz’ın tarihte bilinen en eski adı, bölgenin sakinleri Erthinoslar’dan türetilen ERTHİNOİ imiş. MÖ 580’de Lidya, 547’de Pers egemenliğine giren ve MÖ 308 – 286 yılları arasında Kraliçe Amastris’in hakimiyetinde kalmış Çakraz. Amastris’in ölümünden sonra sırasıyla Pontus, Roma, Bizans ve Ceneviz dönemlerini yaşamış Çakraz. Nihayet 1460 yılında Amasra’nın Türkler tarafından fethedilmesi ile birlikte Çakraz,  Türk egemenliği altına girmiş. Çakraz adını da buraya Anadolu’dan gelenlerin getirdiği düşünülmekteymiş.
***
Çakraz’ın 1500 metre uzunluğundaki plajının hemen yanında, sayıları 13’ü bulan otel, motel ve pansiyonlar sıralanmış. Kahvaltınızı yapıyorsunuz, 10 metre uzağınızdaki denize girebiliyorsunuz. Ziyaretçiler genellikle Ankara ve İstanbul yoğunluklu.
* - Konaklama tesislerinde aile işletmeciliği yaygın. Nitekim konakladığımız “Alaaddin Motel” i de bir aile işletiyor. Biz memnun kaldık. Sıcak kanlı, samimi insanlar. Ancak, biraz daha profesyonel olmalılar!..
* - Bir köy olan “Çakraz”ın yaz nüfusu 10.000’ne ulaşıyormuş. Ayrıca Çakraz ve çevresinde Mart ayı ortalarından Aralık ayı ortalarına kadar doğa yürüyüşleri yapılmasının da olanaklı olduğunu söyledi Dernek Başkanı Fahri  ÇINAR.
***
Değerli okurlarım, kuşkusuz ülkemizin her yöresinin ayrı, ayrı güzellikleri var. Ancak, köyler ve denizler bir renkle anılsaydı, Çakraz’a türkuaz yakışırdı. Türkuaz; “yeşile çalan mavi” demektir. Sanki o mavinin en güzel tonu gelip Çakraz’a  oturmuş. Yeşilin deniz kumuyla oluşturduğu bir gerdanlık adeta Çakraz.
* - Çakraz yemekleri ardından, ince belli bardakta içilen nefis çay ve akşamın ışıkları altında edinilen dostluklar ve de insanın içini ısıtan ezgiler eşliğinde seyre dalış…
Sevgili okurlarım, trafik gürültüsünden uzak, sessiz bir tatil özlemi içindeyseniz eğer, yolunuzu ÇAKRAZ’a düşürün!..
Nasıl yeşil maviyi bırakmıyorsa, güneşin sarı, turuncu ve kızıl ışıkları nasıl hüzün ve tutku yaratıyorsa, yıldızların gözbebeklerindeki sevda nasılsa, ÇAKRAZ’da işte öyle büyülü, öyle renkli!..
HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN