Turgut Çamer

Sabıkalı Yazılım (Bilgisayar Programı)!..2002 ve 2007 Genel seçimlerinin ardından bazı sandıklardaki sonuçların, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ilan ettiği sandık sonuçlarıyla uyuşmadığının ortaya çıkması, seçmenimizin kafasında soru işaretlerinin oluşmasına neden olmuştu.
Seçmen kütüklerinin güncelleştirilerek bilgisayar ortamına aktarılmasını ünlü Amerikan yazılım ve data firması “Sun Microsystems” üstlenmişti. Bu program, 2000 yılında ABD Başkanlık seçiminde Florida Eyaletinde kullanılan programdır. Neden orada kullanıldı? Çünkü, orada W. Bush’un kardeşi Vali idi, o sistem tercih edildi. Amerikan Başkanlık seçimlerinde söz konusu firma, “şaibeler!” nedeniyle tepki görmüştü.
* - Türkiye’deki seçimlerde; firma hakkında “kuşkular doğarken” İl ve İlçe sandık sonuçlarının, bilgisayara geçirilmesi sırasında “sabote” edildiği kuşkuları oluşmuştu. Bu şirket, Yunanistan’da ki son seçimler için katıldığı ihaleyi kazanmasına karşın Yunanistan Muhalefet Partilerinin, “Amerika’daki seçimlere hile karıştırdığı” iddialarına tepki göstermeleri nedeniyle, zamanın Başbakanı Karamanlis ihaleyi iptal etmek zorunda kalmıştı.
* - Anımsayalım; Türkiye’de ki son seçimlerde sonuçlar, akşam en geç 19:30’ da bize duyuruldu!.. Oysa; “elektronik oylama” yapılan ülkelerde dahi seçim sonuçları bu kadar hızlı ilan edilemiyor. Bildiğiniz gibi, YSK’ın da kuşkuları giderici hiçbir girişim ve açıklaması olmamış, yapılan itirazlara ise; “seçimin sonucunu etkileyecek bir maddi hataya rastlanmamıştır!”anonsunu yapmakla yetinmiştir.

***  
Dilerseniz, 12 Eylül Referandum oylamasına şöyle bakalım: “ – Diyelim ki, Amerika’da ki iki ana partinin katıldığı seçim gibi düşünelim referandumu…”
 Sun Microsytems Firması’nın sabıkası – şaibesi var! O halde; bu firmanın “veri tabanına sahip olması” il veya genel bazda referandum sonuçlarını tartışılır hale getirmez mi? Bu firmanın elektronik sisteminin güvensizliği ve de dışarıdan kolayca müdahalelere açık olduğu bilindiği halde, bunun kontrolü ve denetiminin yapıldığını düşünebilir misiniz?
 Eğer bu sabıkalı firmadan kurtulunmazsa; Referandum ve Genel seçim sonuçları ile ilgili kuşku ve tartışmalar devem edecek, YSK’nın da kendisine ulaşacak olan itiraz başvurularına vereceği yanıtlar, hiç kimseyi tatmin etmeyecektir.

***
- Pekiyi, ne yapılmalı?
Bu Amerikan firmasından ivedilikle kurtulmak gerekir. Referandum sandığına 17 gün kaldı. Referandum için geç kalınmış olabilir, ama; Genel seçimlerde kesinlikle bu ülke, “sabıkalı!-şaibeli!” firmayla tüm ilişkisini kesmeli. Bunun için de başta; CHP olmak üzere tüm muhalefet partileri, STK’lar, Üniversiteler, Sendikalar üzerlerine düşen sorumluluklarını gözden geçirmeli, ülkemize ve geleceğimize sahip çıkmalıdırlar.
 
* Bu haftaki mektubumu, bir Kızılderili Atasözü ile sonlandırmayı uygun buldum:
“ – Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan, yanlışı yapan kadar suçludur.”
ESEN  KALINIZ…