Turgut Çamer

Hap(!)..12 Eylül 2010 Referandumunda; ticari adı! “Evet” olan hap’ı(!), sandığa giden her 100 kişiden 58’i tercih etti. “Evet”i veya “Hayır”ı tercih edenlere hayırlı olup olmadığını zaman gösterecek! Hiç kuşkusuz, her iki tercih için iradesini kullananlara saygı duymak zorunluluğu var.
***
Ancak,”Evet” hapını yutmayanlar; o hapın olumsuz yan etkilerini bildiklerinden hem kendilerine hem de ülkemize yaşatmak istemediler.
Ne demişti Sn. Başbakan R. Tayyip ERDOĞAN: “ – Millete bu Anayasa değişikliklerini hap gibi bir seferde yutturacağız!..”
Evet, bir seferde her 100 kişinin 58’i bu hapı yuttu!.. 42 kişi ise yan etkilerini bildiklerinden bu hapı yutmadılar!..
Neydi o yan etkiler?
· İktidarın Yüce Divan’dan kaçma planlarını,
· Güdümlü yargının egemen olmasını,
· Dokunulmazlıkların sürdürülmesini,
· % 10 seçim barajının korunmasını, 
görmezden gelmeyi sağlayan o hapın yan etkisini, her 100 kişiden 42’si biliyordu!..
***
Ben, bu satırları yazarken Sn. Başbakan ERDOĞAN referandum sonuçlarıyla ilgili açıklamasını TV’den yapıyordu, izlemişsinizdir.
Özetle: “ -  Türkiye ramazan bayramının ardından, demokrasi bayramından da yüzünün akıyla çıkmıştır. Kazanan demokrasimiz olmuştur. Tam demokrasi ile taçlandık. “Evet” diyende, “Hayır” diyenlerde kazanmıştır. Her vesayetçi anlayış kaybetmiştir. Darbeci anlayış kaybetmiştir. Türkiye de artık vesayet rejimi tarihe karışacaktır. Artık üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü olacak. Hak ve hakkaniyet kazandı.” Dedikten sonra açıklamasını sürdürerek; sanki referandum sonuçlanmamış gibi, kampanya devam ediyormuşçasına muhalefete taş atmak tan geri duramamıştır!..
***
Destek verenler arasında, Okyanus Ötesinden de (Pensilvanya’daki Zat) söz ederek; vefasızlık etmeyip, saygıda kusur etmemiştir!.. Ayrıca, sokaktan ismi indirilmeye çalışılan sanatçıyı da unutmamış ve destekleri nedeniyle kutlamıştır. Referandum kampanyası sırasında bazı sanatçıların AKP’nin etkinliklerine katılmaları ulusal medyada yer almıştı.
Bakınız, Sn. Başbakan tarafından kutlanmaya mazhar olan sanatçılar(sanatkarlar) için 1930 yılında M. Kemal ATATÜRK ne demiş:
“ – Biz hepimiz milletvekili olabiliriz, bakan olabiliriz, hatta Cumhurbaşkanı olabiliriz; ama hiçbirimiz sanatkar olamayız. Böyle olunca da sanatkar el öpmez, sanatkarın eli öpülür.”
***
Değerli “OLAY” okurları, referandumda “Evet Hapı”nı yutmayan hemşerilerimi içtenlikle kutluyorum. Aman dikkat!.. 2. Hap, 2011 Genel seçimlerinden hemen sonra piyasaya sürülecek! bizzat Başbakan ERDOĞAN tarafından ilan edildi biliyorsunuz.
Her şeye karşın, 2010 Referandum sonuçları ülkemiz için hayırlara vesile olur inşallah!..
HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN