Turgut Çamer

ÜÇ İnek YAPMAK…!!DEĞERLİ okurlarım, 10 Şubat 2010 tarihli “Haftada Bir Mektup!” başlıklı yazımdan bu güne kadar 35 makale kaleme almışım. Sizlerden yazılarıma genellikle olumlu tepkiler alıyor ve memnun oluyorum. Her türlü öneri ve eleştiriye (hakaret içermeyen) açık olduğumu bilmenizi isterim. Beğeni ve eleştirilerini iletenlerin tümüne teşekkürlerimi sunuyorum.
Sekiz aydır, sizlere her hafta Çarşamba günü bu köşeden; çeşitli konularda bilgi-yorum- değerlendirme-görüş ve düşüncelerimi aktararak paylaşma çabası içindeyim.
“ Söz uçar, yazı kalır.”Amaçladığım şudur: Yazdıklarımdan yararlananlar olursa, kafalarda soru? işaretleri yaratabilirsem, çabamın mutluluğunu yaşarım diye düşünüyorum. Gerçekten sizlerden gelen e-posta iletileriniz beni teşvik ediyor ve size karşı sorumluluğumu da arttırıyor kuşkusuz. Kendimden söz etmesini sevmem, ama; şu kadarını söylememe, yazmama izin veriniz!
 Başlıca karakter özelliğim : - “Entelektüel onur ve kişiliğimden zerre kadar ödün vermemek. Kamu yararını kişisel yarara üstün tutmak ve inandığımı her koşulda, çekinmeden söyleyebilmektir. Bana karşı kişisel olarak yapılan hataları bağışlar, ama; topluma karşı işlenmiş hiçbir hatayı bağışlamam. Söylediğini yapmasını seven bir insanım.”
* Belgesiz, delilsiz, kaynaksız yazı yazmamaya özen gösteririm.
Dayatma kültüründen yoksunum!
 – “Benim bildiğim doğru budur” derim.
 – “Benim bildiğim doğru herkesin doğrusu olmalıdır!” demem.
 
***
Sevgili “OLAY” okurları, e-posta adresime sizlerden gelen bazı fıkra, görüş, yorum, eleştiri ve düşüncelerinizi dikkate aldığımı bilmenizi isterim. Gelen mesajlardan bazılarını zaman zaman sizlerle paylaşmak niyetindeyim.
Bu hafta bunlardan birini, Mühendislikten sınıf arkadaşım Ayhan İLDAM’IN iletisini sizlerle paylaşmak istedim:
- Üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen çipura’yı çiftlikte yetiştirmeyi başaran Türkiye, dünyanın en güzel meralarına sahipken, ineği taaa Uruguay’dan getirmeyi başardı.
Yeterli ineğimiz yok çünkü.
Koyun sayımız iyi.
Öküz de getireceklerdi aslında.
Şöyle bir baktılar etrafa…
Eee yeteri kadar var.
Var ama, hayvan başka şey…
Hayvancılık başka şey maalesef.
- Bu Uruguay’dan ilk önce Lugano gelmişti bize. Bonservisi 6.5 milyon Euro’ydu, 4 yılda ödenen para
14.5 milyon Euro...
-  Uruguay ineklerinin tanesi 1800 Euro… 8 bin tane gelecek, onlar da
14.5 milyon Euro…
Hadi diyelim, inek yetiştiremiyoruz…Bi tane Lugano yetiştirip Uruguay’a göndermeyi becerebilseydik, inekler bedavaya gelecekti yani…
-  O nedenle, Lugano’nun kaptanı olduğu Uruguay Milli Takımı Dünya Kupası’na katılıyor…
Biz ise Uruguay ineklerinden mangal yapıp, Kupa’yı televizyondan seyrediyoruz anca. -  Top çevirmeyi bırakıp, kıyaslarsak…
-  Türkiye’nin nüfusu 72 milyon. Alt tarafı 10 milyon ineği var.
Uruguay alt tarafı 3.5 milyon kişi. 13 milyon ineği var.
- Netice itibariyle özet?
-  Mesele üç çocuk yapmak değil yeğennn
Mesele üç inek yapmak…!!