Turgut Çamer

Siz Hangisini Seçerdiniz?BİRGÜN, bir kadın evinden çıkar ve evinin önünde yaşam deneyimi ile dolu üç ihtiyara rastlar. Onları tanımamaktadır.
Onlara : “Sizleri tanıdığımı sanmıyorum, ancak aç olmalısınız. Lütfen eve giriniz, sizlere yemeniz için bir şeyler ikram etmek istiyorum” der.
“ Evin erkeği içeride mi?” diye sorarlar.
“ Hayır, o dışarıda”, diye yanıt verir kadın.
Onlarda “bu durumda eve giremeyeceklerini”, söylerler.
 
***
 
Akşam kocası eve döndüğünde kadın olan biteni anlatır.
Adam : “Git onlara benim evde olduğumu söyle ve içeri davet et” der karısına. Kadın çıkar ve eve girmeleri için davet eder.
İhtiyarlar : “- Biz bir eve asla birlikte girmeyiz!..Derler ona.
Kadın “niçin?”diye bilmek ister. Yaşlılardan biri ona: arkadaşlarından birini işaret ederek isminin Zenginlik, diğer arkadaşının isminin Başarı olduğunu söyler ve kendisini ise Sevgi olarak tanıtır.
Ve: “Şimdi evine dön ve kocanla hangimizin eve girmesini istediğinizi kararlaştırın” diye ekler.
Kadın eve girer ve kocasına konuşmaları anlatır. Kocası çok sevinir. Kendi kendine; ne güzel diye söylenir. Eğer böyle bir olanağımız varsa elbette “Zenginliği” davet edeceğiz der. Ancak karısı böyle düşünmez. Niçin “Başarıyı” davet etmiyoruz sevgilim?”diye sorar.
Bu sırada ailenin kızları diğer odadadır. Konuşmaları duyar ve hemen araya girerek kendi teklifini ortaya atar: “- Sevgiyi davet etsek daha güzel olmaz mı? Evimizin her tarafı sevgi ile dolar” der.
Kocası karısına:
-Kızımızın önerisini kabul edelim. Hemen dışarı çık ve “Sevgiye davetlimiz olduğu söyle” der.
Kadın dışarı çıkar ve 3 yaşlı adama hangisinin “Sevgi” olduğunu sorar ve ona:
 “Davetlimizsiniz, içeri buyurun” der. “Sevgi” ayağa kalkar ve yavaş yavaş eve yürümeye başlar. Bu sırada diğer ikisi de ayağa kalkarlar ve “Sevgiyi” izlemeye başlarlar.
***

Kadın şaşkın vaziyette “Zenginlik ve “Başarı”ya:
- “Ben yalnızca “Sevgi”yi davet ettim, siz niçin geliyorsunuz?” diye sorar.
Yaşlı adamlar hep birlikte: - “Eğer siz “Zenginlik” veya “Başarı”yı davet etmiş olsaydınız, diğer ikimiz dışarıda kalacaktık. Ama mademki siz “Sevgi”yi, davet ettiniz, bizde o nereye giderse birlikte gideriz! Çünkü “SEVGİ’ nin olduğu yerde, ZENGİNLİK ve BAŞARI da vardır” derler.
HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN…