Turgut Çamer

Bütçe mi?DEĞERLİ okurlarım, geçen haftaki mektubumda, 15 Aralık ta CHP kurultayı ile ilgili görüş ve düşüncelerimi kaleme almak niyetindeyim demiştim. Ancak, gündeme 2011 bütçesi girdi. Kurultaydan sonra CHP’yi ayrıntılı olarak değerlendireceğim. Ama yinede –şimdilik- şu kadarını söyleyeyim: - Parti Meclisi ister “Blok”, isterse “Çarşaf” liste ile seçilsin; seçilenler, bundan böyle CHP’de üretken, ilkeli siyaset yapacaklardır, yapmalıdırlar. Kişilerin değil, ilkelerin arkasından gideceklerdir. Eğer ilkeli siyaseti temel almazlarsa, 6 ay sonra yapılacak Genel seçimde CHP beklediği iktidar başarısını göremeyebilir.
 
***

2011
Bütçe görüşmelerinin ilk gününü dikkatlice izlemeye çalıştım. Sizlerde TV’lerden izlemişsinizdir. Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’in bütçeyi sunumundan sonra parti grupları adına konuşmalar yapıldı.
*Sn. Maliye Bakanı ve Sn. Başbakan öyle tablolar çizdi ki; acaba ben başka bir ülkede mi yaşıyorum duygusuyla bir süre baş başa kaldım! Meğer, bizim ülkemizin insanları ne kadar şanslıymış diyesiniz geliyor Maliye bakanı ve Başbakanı dinleyince!..Muhalefet liderleri ise adeta birer münafık!, Kıskanç!, Türkiye’nin iyiliğini istemiyorlar!..Oysa Türkiye “nerdeeen  nereyee” gelmiş!, ama; onlar siyaset uğruna gerçekleri görmezden geliyorlar!..
* Maliye Bakanı ve Başbakan ERDOĞAN bütçe rakamlarını kendi işlerine geldiği gibi sunup, yorumluyorlar. Ancak, özellikle Ana Muhalefet lideri KILIÇDAROĞLU’nun mecliste yanıtlanmasını istediği soruları duymazdan geliyorlar.
- Varsa yoksa toz pembe tablolar!..
Bu ülkede; sanki işsizlik yokmuş, geçinebilmek için böbreğini, çocuğunu ve kendini! satışa çıkaran insanlar yokmuş gibi vurdumduymazlık içinde yönetenler. Oysa, geçinebilmek için böbreğini satışa çıkaran insana kimse böbreğini geri veremez! Ekonomik bunalım sonucu intiharlar yok mu? Kim aksini söyleyebilir.
- Tuzu kurular yok mu?
Tabii ki var. Adeta, taş atıp kolu ağarmadan sayısı her yıl artan milyonerlerimiz var.
* Soralım? Gelir dağılımı son derece bozuk olan ülkemizde insanların geleceğe dair umutları olabilir mi? Yaklaşık 20 milyon insanımız birbiriyle mahkemelik. Böyle bir toplumun huzurlu ve geleceğe umutla bakması olası mı?
 
***

S
evgili Çanakkale OLAY okurları, size fantezi gibi gelebilir ama; bu haftaki mektubumu güya bir fıkra! ile bitirmek istiyorum. Ülkenin birinde işsizlik öylesine bir geçim zorluğu yaşatıyormuş ki insanlara, öyle böyle değil!..
Üç adam kahvede konuşuyorlarmış:
“ - Bizim hanım çok zayıfladı, eve gıda maddesi kolay kolay girmiyor. Benim eski
kravatlarımdan elbise yapıp giyiyor!”
Bir diğeri: “ – Bizimki banyo yapıyordu, küvetin deliğinden seslenmese, elimi uzatıp çekemeyecektim!”
Üçüncü adam: “ – Çarşıda geziyorduk. Hanım biraz kiraz yemişti, yerken bir çekirdek yuttu. Bir tanıdıklara rastladık. Hanıma, “hamilesiniz galiba!” dediler.
Dostça selamlar…