Turgut Çamer

CHP Kurultayı ve Sonrası…DEĞERLİ okurlarım, 18 Aralık’ta yapılan CHP’nin 15.Olağanüstü Büyük Kurultayını, Ankara “Arena” Spor salonunda izledim. 1973 yılından bu yana CHP’nin tüm kurultaylarını kurultay salonundan izlemeye gayret etmişimdir. Bu kurultay, diğerlerinden çok farklıydı. Genel başkan seçimi yoktu, ama; coşku, iktidara özlem ve umut vardı.
 Genel başkan Kemal KILIÇDAROĞLU umudu simgeliyordu. CHP’nin önünün açıldığı görünüyordu.
41 konuda “söz” verdi Sn. KILIÇDAROĞLU...
- “ Ankara ah! Ankara bu yara başka yara, 17 yaşındaydı kıyılır mı Erdal’a? Hiç bir şey ağrıma gitmiyor da birilerinin çektiği acıyı, birilerinin sömürmesi ağrıma gidiyor. Birileri gitti postal yaladı. Gencecik fidanlar idam edilirken, Metris, Diyarbakır’da işkenceler yapılırken, sen Yeşil Kuşak projesini nasıl hayata geçireyim diye çaba harcamıyor muydun? Kim oluyorsun sen? Milleti kandırdın. Biz bütün baskılara direndik, acı bedeller ödedik. Bugün ekilir ekin geliriz. Ezilir un geliriz. Bir gider bin geliriz.” diyerek Başbakan R.T.ERDOĞAN’a yüklendi.
 
***

41 “Söz”ün hepsi çok önemli. Burada diğer partileri de yakından ilgilendiren 7 “söz”ü alıntı yapacağım.
1- Temsilde adalet ilkesini yok eden “ % 10 seçim barajı” kaldırılacak.
2- Seçim yasaları değiştirilecek, liderlerin değil, “milletin kendi milletvekilini” seçebilmesi sağlanacak.
3- Siyasi Partiler Yasası demokratikleşecek, “lider sultasına” son verilecek.
4- Milletvekili dokunulmazlıkları, “kürsü dokunulmazlığı” ile sınırlandırılacak.
5- Siyasi “ahlak” yasası çıkarılacak.
6-  Seçimle gelen milletvekilleri ve yöneticilerin “mal bildirimleri” internet ortamında kamuoyunun bilgisine sunulacak.
7- Siyasetin finansmanı “şeffaf” hale getirilecek.
* İşte, işin “püf noktası-bam teli”ni bu 7 “Söz” ortaya koyuyor.
Soralım? – Partilerde ve ülkede çağdaş demokrasiye geçişin olmazsa-olmaz koşulları bunlar değil midir?

***

CHP’nin Büyük Kurultay delegeleri üzerlerine düşen görevi, tarihi sorumluluğun farkına vararak hakkıyla yerine getirdiklerini düşünüyorum. Parti Meclisine seçilenlerin yapı ve nitelikleri, deneyim ve birikimleri ve de uzmanlık alanları geleceğin inşası konusunda umut veriyor.
Yeni PM - MYK’sı ile CHP seçmene umut ve heyecan aşılamalıdır. Bu önemli görevin bilincinde olan Genel Merkez yöneticileri CHP’yi iktidara taşıyacak olan iradeyi hiç kuşkusuz oluşturmak için olağanüstü çaba içinde olacaklardır. Ülkemizin sorunlarına “kapsayıcı” bir anlayışla yaklaşılması ve seçmenin benimseyeceği alternatif çözümleri de beraberinde inşa etmek olanaklı olacaktır.
* Sn. KILIÇDAROĞLU’NUN 41 “Söz”ünün halka aktarılmasında, uygun “Propaganda Teknikleri ve Seçim Pratikleri” belirleyici olacaktır. Kuşkusuz, söz konusu teknik ve pratiklerle, seçmen denen büyük jürinin gönlünü kazanabilmek olanaklı olabilecektir. Bu bir strateji işidir.
 O, 41 “Söz”ün halkın anlayacağı tarzda onlara aktarılması gerekmektedir. CHP’de; böyle bir projeyi gerçekleştirebilecek yetenek ve donanıma sahip insanlar vardır.
***

Önerim: “Propaganda Teknikleri ve Seçim Pratikleri” konusunda parti zaman yitirmeden komisyon kurarak proje geliştirirse; iktidara giden yolda çok önemli bir adım atmış olacaktır. Bu çaba ertelenmez görev olmalıdır. Bu çalışmayla CHP’nin Siyasal, Toplumsal, Ekonomik Program ve Projeleri; halka değişik biçimlerde ve onların anlayacağı tarzda sunularak, seçim sandığında doğru tercih yapmaları sağlanabilir.
* Bence, geleceğin inşası ve iktidarı için; Kurultay sonrası ilk çalışmalardan biri, “Propaganda Teknikleri ve Seçim Pratikleri” üzerinde “ortak aklı” ivedi olarak devreye sokmak olmalıdır.
HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN…