Turgut Çamer

İkibinonbir ve Biz!..DEĞERLİ okurlarım, geçen hafta size mektup gönderemedim. Kendimce haklı gerekçem var! Küçük oğlum Atıl’ın, Manisa-Kırkağaç’ta “yemin töreni” vardı. Atıl, Jandarma Komando olarak vatani görevine başladı. Onun törenini izlemek üzere ailece Kırkağaç’ta idik. Bu nedenle sizlere “Ankara Mektubu” nu yazamadım. Umarım özrümü kabul edersiniz.

***
 
Yeni yıla girerken; Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bin bir özveri ve güçlüklerle kurmuş olduğu Cumhuriyetimize sözde değil, özde layık bir toplum olup olmadığımızı sorgulamamız gerekiyor diye sesli düşünüyorum!..
Yeni yıldan beş günü geride bıraktık. Fırtınalı 2010’u arkada bıraksak ta önümüzde umutların yeşerebileceği bir yıla erişmenin mutluluğunu yaşamalıyız.
Atatürk’ün Çağdaş bir Türkiye’yi gerçekleştirmek için; ard arda yaptığı olağanüstü devrimlere acaba bağlı kalabildik mi? O devrimleri sürdürebilmek için gereken çabayı gösterebildik mi? Ben, bu sorulara ne yazık ki olumlu bir yanıt veremiyorum!Ya siz!.. Cumhuriyetimizin dayandığı temel ilkelere ve de kurumlarına ters düşen uygulamalara tanık oluyoruz. Gerçekten 2010 yılında yaşadıklarımızla kafamız çok karıştı. 2011’ de kafa karışıklığına son vermek bizlerin çabasına bağlı.
 Hiç kuşkusuz, geçen zamanı durdurmak mümkün değil, ama; gelecek zamanı güzelleştirmek, “kadınıyla-erkeğiyle” birbirinin emeğini, ürettiklerini, önerilerini değersizleştirip küçültmek için özel çaba içine girmeyen, söz ve eylem birlikteliği ile“ortak aklı” devreye sokacak olan bizlerin elindedir…
***

“Biz” nedir?
En önemli sözcük : “Biz.”dir…

En önemli 5 sözcük :
“Ben hata yaptığımı kabul ediyorum.”

 En önemli 4 sözcük :
“Ben seninle gurur duyuyorum.”
 
En önemli 3 sözcük :
 “Senin görüşün ne?”
 
En önemli 2 sözcük :
“Rica etsem…”
 
En önemli 1 sözcük :
“Teşekkürler.”
 
En önemli sözcük :
“BİZ.”
 Sevgili Çanakkale OLAY okurları, 5 ay sonra yapılacak olan Genel seçimler; çok partili yaşama geçtiğimizden bu yana “en önemli seçim” özelliğini taşımaktadır. Doğru tercih yaparak, Cumhuriyetimize layık bir toplum olduğumuzu kanıtlamanın tam zamanıdır.
“İkibinonbir” de; iyiliğe, doğruluğa, güzelliğe, barışa ve özgürlüğe ait ne varsa her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.
Yeni yılınız kutlu olsun…