Turgut Çamer

Dil Derneği - “Beşir Göğüş Ödülü”DEĞERLİ okurlarım, Dil Derneğince 2000 yılından bu yana;17 Ağustos 1999 Yalova depreminde eşi ve küçük kızıyla birlikte yaşamını yitiren dilci ve eğitimci Beşir GÖĞÜŞ’ün 96. doğum yıl dönümünde verilen ödül bu yıl Çanakkale’ye gitti.
Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde 11 Şubat 2011 tarihinde tören düzenlendi. Beşir Göğüş’ün özgeçmişinin sunulmasını gitar sanatçısı Eren Süalp’in dinletisi izledi.
Törende ilk olarak Dil Derneği Başkanı Sevgi ÖZEL söz aldı:  – Dil Derneğini Beşir GÖĞÜŞ öğretmenimizle birlikte kurduk, birlikte emek verdik. Ne acıdır ki onu depremde yitirdik. 2000 yılından bu yana da “Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dili ve Eğitimini Geliştirme Ödülü”nü vererek onu yaşatıyoruz, özlüyoruz, saygıyla anıyoruz dedi.

***
Ödül töreninde konuşan Beşir Göğüş’ün kızı Dilek (Göğüş) ÜLGÜRAY, babası adına bu yıl 12. ödülün verilmesinin mutluluğunu yaşadıklarını, ödül için 7 değerli yapıtın başvurduğunu anlatan ÜLGÜRAY, “ – Gösterilen ilgiden mutluyum, güzel Türkçemiz ne yazık ki yabancı sözcüklerle kirletildi. Türkçesi varken yabancı sözcüklerin kullanılmasının sanki bir ayrıcalık, üstünlük yaratırmış gibi görülmesi karşısında, dilimizin var olan zenginliğine sahip çıkmanın ne denli önemli olduğunu vurgulamak isterim” diyerek sözlerini sonlandırdı. 
Dilek (Göğüş) ÜLGÜRAY, Prof. Dr. Cahit KAVCAR, Emin ÖZDEMİR, Prof. Dr. Sedat SEVER, İbrahim DİZMAN’dan oluşan Seçici Kurul (Jüri); “Türkçemizin İncileri Atasözlerimiz - Tanıklı Sözlük” adlı çalışmasıyla, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Necmi AKYALÇIN’ı ödüle layık gördü.
Sayın AKYALÇIN, ödülünü Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)Genel Başkanı Tansel ÇÖLAŞAN’dan aldı.
 ÇÖLAŞAN: “- Derneğimizin Çanakkale Şubesi Başkanı olan Sayın AKYALÇIN’a bu ödülü ben vermeliyim dedim ve koşa koşa geldim. Derneğimiz adına da mutluluk duydum, heyecanlıyım, gururluyum. ADD olarak dilimizin korunması ve de geliştirilmesi noktasında Dil Derneği ile ayni düşünceleri taşıyoruz. Gerçekten, tam bağımsızlık için dil de bağımsız olmalıdır…” diyerek sözlerini tamamladı.
 
***
Ödülünü alan Yard. Doç.Dr. Necmi AKYALÇIN, Çağdaş Sanatlar Merkezi salonunu dolduran katılımcılara:
“ – Öncelikle hepinize Çanakkale’den selamlar getirdiğimi bildiririm. Böylesi anlamlı bir ödülü almamdan dolayı çok gururluyum, layık görenlere içtenlikle teşekkür ediyorum” diyerek bir anısını aktardı;
“ – Değerli dilci ve eğitimci Beşir Göğüş ile 23 yıl önce tanışmam şöyle oldu. Öğretmenlik yaptığım Kepirtepe Öğretmen Okulu’nda bir komisyonda bulunuyordum. Öğrencilere Türkçe kitabı seçilecekti. Düşünün, o yıllarda Türkçe diline yoğun saldırılar yapılıyordu. Seçilebilecek Türkçe kitapları incelerken, Beşir Göğüş’ün hazırladığı kitapla karşılaştım. O anda karar verdim ve komisyondaki arkadaşları zor da olsa ikna etmeyi başardım. Aradan bunca yıl geçtikten sonra Beşir Göğüş anısına verilen bu ödül beni hem gururlandırdı, hem de buruk bir sevinç yarattı. Türk Dil Devriminin onurlu bayrağını dalgalandıran büyük dilci ve eğitimci Göğüş’ü  özlemle, saygıyla anıyorum. Beşir Göğüş sen rahat ol; Türkçemizin özleşmesi çabamızı başarıyla sürdüreceğiz! Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK Dünyaya örnek olacak şekilde Türk diline sahip çıkmıştır, onu da özlem ve saygıyla anıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
 
***
 
Daha sonra “Ortak Dil: Dilimiz ve Özgürlükler” konulu Panel’e geçildi. Dil Derneği Başkanı Sevgi ÖZEL’in yönettiği Panel’in konuşmacıları; Prof. Dr. Ahmet KOCAMAN, Prof Dr. Sedat SEVER, Yargıçlar ve Savcılar Sendikası (YARGI-SEN) Başkanı Ö. Faruk EMİNAĞAOĞLU idi.
Konuşmacılar:
“ – Üniversite düzeyinde Akademik Türkçe öğretilmesine,
- Hukuk dilinin Türkçeleştirilmesine,
- Köy Enstitülü Öğretmenlerin Türkçeye daha duyarlı olduklarına,
- Ortak Dil’e-Resmi Dil’e sahip çıkmanın öteki dillere saygısızlık anlamına gelmeyeceğine,
- Soru sorma,  anlama ve anlatma becerisi gelişmiş bireyler yetiştirilmesinin gereğine…” vurgu yaptılar.
 
***

Sevgili Çanakkale OLAY okurları, bu “Ödül Töreni ve Paneli” sizler adına izledim. Dil Derneği üyesi bir Çanakkale’li olarak kendimi ayrıcalıklı hissettim! Çünkü, Üniversitemizin bir öğretim üyesi olan Yard. Doç. Dr. Necmi AKYALÇIN ödül almıştı. Kendisini o gün, o salonda tanıdım. Memleketimin öğretim üyesinin başarısından dolayı övünç duydum, gururlandım.
Sayın, AKYALÇIN’ı bir kez daha içtenlikle kutluyor, çalışma ve başarılarının sürekli olmasını diliyorum.
Dostça Selamlar. Esen Kalınız…