Turgut Çamer

Nükleer Santral İnadı (!)..DEĞERLİ okurlarım, Sn.Başbakan’ın ülkemizin cennet köşesi Mersin Akkuyu’da Nükleer Santral kurulması için bu anlamsız ısrarı niye? Sanki, güneş, kömür ve rüzgar gibi  doğal enerji kaynaklarından yeterince yararlanmışız da, Nükleer Santrale gereksinim doğmuş!
Japonya’daki felaket bile kimilerini kendine getirememiş! Bu felaket yaşanmadan dünyada, aslında “Nükleer Santral” yapımını en aza indirmenin çareleri aranıyor, Nükleer Santral yapım şirketlerinin prestijleri! sarsılıyordu.
Japonya’da olanlar yüzünden;
- İsviçre Nükleer Santral yapımından vazgeçtiğini açıkladı.
- Çin 27 Santral inşaatını durdurdu.
- Diğer ülkelerde arpacık kumrusu gibi derin düşüncelere daldı!..
Akkuyu ve Sinop’a yapılması istenen santrallerin altında fay hatları olduğunu, deprem olursa 7-8 büyüklüğünde bir deprem üretebileceğini bilim insanları söylemiyor mu? “Bu ne gözü karalıktır(!)” Ya da “bizden sonra tufan (!)” anlayışını inatla sürdürmek değil midir?
Rusya, nükleer santrali kurma ve yönetme karşılığında Türkiye’ye elektriğin kilovat saatini 12.35 cent’ten satacak. Oysa, dünya 6-7 cente kullanıyor. Öyle bir sözleşme ki; santralın ürettiği elektriği “ister al, istersen alma” 15 yıl boyunca parasını ödeyeceksin!!!
Tıpkı, İran’dan alınan “doğalgaz” sözleşmesi gibi. Bu tür sözleşmeleri, alış verişleri aklınız alıyor mu? Allah akıl fikir versin!
 
***
Soru bir:
- Akkuyu’da kurulacak santral niçin “ihalesiz!”verildi Ruslar’a?
Soru iki: 
- İhale neden açılmadı?
  Soru üç:
- Santrali “ihaleden kaçırmak” için Meclisten yasa çıkarılmasına neden gerek duyuldu?
***
* Çernobil Nükleer kazasını önleyemeyen Ruslara santral yapımını verirseniz, onlarda size “fahri doktora ünvanı” verirler!..
Ne demişti Sn. Başbakan: - Aygaz tüpünde de risk var!
· Pes doğrusu! Meğer, Nükleer Atom santrali ile eşdeğermiş “Aygaz Tüpü(!)”
· Altından fay hattı geçen, Akkuyu’ya Nükleer Santral yaptırmak her babayiğidin harcı olmasa gerek!
 Sevgili Çanakkale OLAY okurları, dünyayı müthiş derecede korkutan nükleer tehlikeyi “mutfak tüpüne” indirmeyi herkes beceremez! Becerebildiği için zaten “kazma” ile “Nükleer gücü” ve mutfak tüpünü bir araya getirebiliyor!
Ne diyor Sn.Başbakan:
- “ Kazmayı vuruyoruz!..”
· Ey okurlar, seçim sandığı 75 gün sonra önünüze gelecek. “Benim bildiğim doğru, hepinizin doğrusu olmalıdır(!)” despotluğunu yapanlara ibretlik bir ders vermenin zamanı yaklaşıyor. O kazmayı sandığa gömün!..
- Çünkü, “Kazmayı vurdurmamak!..” sizin iradenize kaldı.
 
***
Sözün Özü: Bilim yerine, “bize bir şey olmaz” cahil cesareti ve kadercilik kol kola girince, mantıklı tutum ve davranışları aramayın…Bulamazsınız!..
SEVGİ, SAĞLIK VE DOSTLUKLA KALIN…