Turgut Çamer

CHP ve “Önseçim”DEĞERLİ okurlarım, bildiğiniz gibi CHP 3 Nisan Pazar günü; 29 il’de üyelerin katılımı ve yargı denetiminde yapılan “önseçim” yöntemiyle Milletvekili adaylarını belirledi.
CHP Parti Meclisi (PM), 19 Mart’ta büyük kentlerde “Merkez Yoklaması”, bazı illerde “Ön Seçim + Kontenjan” ve 29 il’de de üyelerin katılımıyla “Önseçim” yöntemini uygulayacağı kararını vermişti.
Oysa, Temmuz 2007 Genel seçimlerinde CHP, yalnızca 6 il’de “eğilim yoklaması” ve 75 il’de “Merkez Yoklaması” ile Milletvekili adaylarını belirlemişti.
3 Nisan’daki “önseçim”e katılabilmek için, 25 Mart 2011 günü mesai bitimine kadar adaylık başvurusunda bulunmak gerekiyordu.
 
***
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), önseçim tarihini 3 Nisan 2011 olarak açıklamıştı. Adeta partiler “ön seçim” yapmasın, yapacak olanlarda halkla yeterince temas edemesin ve AKP’nin ipliğini pazara çıkarmaya şimdiden başlamasın!.. Günler torbaya mı girmişti?
1987 Genel seçimlerini anımsıyorum, o zamanki “önseçim”ler 1 ay’ı aşkın sürmüştü. Aday adayları partili üyelerle ve de halkla daha rahat buluşuyordu.
***

12 Haziran 2011’ de 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için partiler kesin aday listelerini 11 Nisan 2011’ de Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edecekler.
* Önseçim yönteminin uygulandığı illerden biri de Çanakkale idi.
Çanakkale’de, kendi alanlarında belli donanım ve birikime sahip 15 Aday Adayı ön seçime katıldılar. Katılanlar arasında ben de vardım. Bir haftalık bir önseçim çalışması ile üyelerimize ulaşabildiğim kadar ulaşabildim.
Gezilerim sırasında üyelerimizin: - Turgut Bey, neden adaylığınızı geç koydunuz? Sorularına sıkça muhatap oldum. Bu yazı vesilesiyle onlara verdiğim yanıtı burada yinelemek istiyorum.
Üyelerimize:  – Ben partimizin “Aday Belirleme Yönteminin” açıklanmasını bekledim. Eğer, Çanakkale için “Merkez Yoklaması” ya da “Kontenjan” yöntemiyle aday belirlemesi yapılsaydı adaylığımı koymayacaktım. Ön seçim olunca adaylık başvurusunda bulundum” diye yanıtlıyordum.
* Diğer arkadaşlarımız; “aday belirleme yöntemi” ne olursa olsun, onlar aday olacaklarını çok önceden, yani PM açıklamadan ilan etmişler ve çalışmalarına başlamışlardı. Bu onların tercihi idi. Saygı duyarım.
 
***
 
Sevgili Çanakkale “OLAY” okurları, benim liste dışında kalmam, hatta liste sonuncusu olmam önemli değil. Asıl önemli olan yeni CHP’nin yeni Genel Başkanı Kemal KILÇDAROĞLU’nun Büyük Kurultay’da  “Parti içi demokrasiyi işleteceğiz…” sözünün Çanakkale’mizde de gerçekleşmiş olmasıdır. Partinin gerçek sahibi olan üyelerin iradesi “baş tacı” yapılmıştır. Böylece parti içi demokrasinin “olmazsa olmaz”ı olan ön seçim yöntemiyle adaylarımız belirlenmiştir.
 
***

Çanakkale’de ki ön seçim sonucunda, sırasıyla; Ali SARIBAŞ, Mustafa Serdar SOYDAN, Bülent ÖZ, Ahmet KÜÇÜK Çanakkale’mizin Milletvekili adayları olarak seçilmişlerdir. Kendilerini içtenlikle kutluyor ve 66 günlük Genel Seçim Maratonu’nda başarılar diliyorum.
Sevgi, Sağlık ve Dostlukla Kalınız…