Turgut Çamer

Fark NEREDE DİR?DEĞERLİ okurlarım, ressam aile dostumuz Ayşe GÖKKAYA’DAN e-postama gelen bir iletiyi bu hafta sizlerle paylaşmak istedim. Eminim ki, sizlerde çok anlamlı bulacaksınız.
* Sanatçı dostumuz Ayşe GÖKKAYA, henüz 12 yaşında iken İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yurt çapında açtığı çocuklar arası resim yarışmasında 1.olmuş ve Harbiye Şehir Galerisinde ilk kişisel sergisini açmıştı. Ayrıca, LCC’de Stilistlik eğitimi almış ve bir süre Çolpan İLHAN Modaevinde Stilist olarak çalıştı. Sürrealist düşünce içinde kolaj resim çalışmaları yapıyor. Onu ve yapıtlarını tanımak isterseniz, www.aysegokkaya.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Sayın Ayşe GÖKKAYA iletisinin sonunda şu vurguyu yapmış:
- “Bu mesajı iletmezseniz size bir şey olmayacak. Köpeğiniz, kediniz ölmeyecek, işten çıkarılmayacaksınız, yedi yıl süreyle şansınız da bozulmayacak, hasta da olmayacaksınız! Eğer ülkenizi seviyorsanız, bu mesajı mümkün olduğunca fazla kişiye iletin ki insanlar düşünsünler ve DEĞİŞTİRMEK İÇİN EYLEME GEÇSİNLER!!!”
 
***
 
Düşünmek ve harekete geçmek için:
- Fakir ve zengin ülkeler arasındaki fark ülkelerin “yaşı” değildir.
(Buna örnek, Hindistan ve Mısır’ın yaşı 200’den fazladır ve fakirdirler.)
- Öte yandan, Kanada, Avusturya ve Y. Zelanda daha 150 yıl önce önemsiz yerler iken, bugün gelişmiş ülkelerdir ve zengindirler.
- Zengin ve fakir ülkeler arasındaki farkın nedeni, doğal kaynaklarının zenginliği de değildir.
- Japonya’nın toprakları sınırlıdır. % 80’i dağlıktır. Tarım ve hayvancılık için yetersizdir, fakat dünyanın en büyük 2. ekonomisine sahiptir. Ülke çok büyük bir yüzer fabrika gibidir. Bütün dünyadan ham maddeler alır ve yapılmış ürünler ihraç eder.
- Bir diğer örnek İsviçre’dir. Kakao yetiştirmez, fakat dünyanın en iyi çikolatasına sahiptir. Küçük toprağında hayvancılık ve tarım yılın ancak 4 ayında yapılabilir. Yine de en kaliteli süt ürünlerini üretirler. Güvenirlik, düzenlilik ve çalışkanlık imajı veren bu küçücük ülke tüm dünyanın kasası olmuştur.
- Irk ya da deri rengi de önemli değildir: Kendi ülkelerinde tembel diye damgalanan göçmenler “Zengin Avrupa” ülkelerinin üretici gücüdürler.
 
***
 
* O Zaman Fark NEREDE DİR?
- Fark halkın tutumundadır. Bu tutum yıllarca “eğitim ve kültürle” çerçevelenmiştir.
- Zengin ve gelişmiş ülkelerde ki halkın davranışını incelediğimizde, büyük çoğunluğun yaşamlarında şu prensipleri izlediğini görürüz:
1 – Ahlak, temel ilkeleridir.
2 – Dürüstlük.
3 -  Sorumluluk.
4 – Yasa ve kurallara saygı.
5 – Diğer yurttaşların hakkına saygı.
6 – Çalışmayı sevme.
7 – Tasarruf ve yatırım yapmak için çırpınmak.
8 – Fazladan çalışmaya istek.
9 – Dakiklik.
* Oysa, fakir ülkelerde bu temel ilkeleri günlük yaşamlarında izleyenler ancak bir azınlıktır.
* Doğal kaynaklarımızın bulunmadığından ya da doğanın bize zalim davranmasından dolayı fakir olmayız.
* Tutum ve davranış eksikliğinden dolayı “fakir” oluruz.
* Zengin ve gelişmiş toplumların bu işlevsel ilkelerini öğretmeme ve bu ilkelere uymaya niyet etmemedir eksikliğimiz.
 
***
 
Sevgili Çanakkale OLAY okurları, sizce de yukarıdakiler tek kelimeyle harika bir “saptama” değil mi? Ne dersiniz?..
Sevgi, Sağlık ve Dostlukla kalın.