Turgut Çamer

Ayrılık İlanı mı?DEĞERLİ okurlarım, AKP 2002’de iktidara geldiğinde terör en az noktada, hatta sıfırlanmıştı. AKP iktidarının 9. yılındayız, bir 4 yıl daha aynı Başbakan’la yönetileceğiz. 12 Haziran 2011 Genel seçimleri üzerinden henüz 1 ay geçmişken, seçimler döneminde olmayan terör, niçin yeniden başladı? Terörle “mücadele” değil de “müzakere” ederseniz varacağınız noktayı bilmek için kahin olmaya gerek yoktur! Başka ülkelerde bazen müzakere ile olumlu sonuç alınır gibi olmuş, ama; tam başarılı olunamamıştır. Bir kere biz “başka ülkeler” gibi değiliz. 30 yılda 30 bin’i aşkın, her etnik kökenden; asker, polis, sivil insanımızı bu kirli teröre kurban vermişiz. Bunu yapanlarla doğaldır ki “müzakere” yapılmaz. Ama, ne hazindir ki; her iki seçmenden birinin oyunu almakla böbürlenen AKP Hükümetleri, bunu yapıyor…
 
***
 
Anayasamızdaki “Değiştirilemeyecek Hükümler” Devletin şeklini, Cumhuriyetimizin niteliklerini ve Devletin bütünlüğünü tarif etmiş. Orada;
- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.
- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.
- Dili Türkçedir.
- Bayrağı, beyaz al yıldızlı al bayraktır.
- Milli marşı “İstiklal Marşı”dır.
- Başkenti Ankara’dır.
· “Başka Devletçik, Bayrak ve Başkent oluşturulamaz”
deniyor.
Diyarbakır BDP İl binasında gerçekleştirilen, Demokratik Toplum Kongresinde açıklanan “Özerklik İlanı”, mevcut Anayasamıza aykırı. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti bağımsız egemen bir devlettir. Onun içinde özerklik aramaya kalkarsanız, bulamazsınız.
Neymiş?
Demokratik Toplum Kongresiymiş(!)
Sanki, Sivas- Erzurum Kongresi gibi!..
 
***
 
Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığı kazanmasının ilk adımı; Çanakkale Savaşları (Kara – Deniz) ile atılmış, Kurtuluş Savaşı ile de Misak-ı Milli sınırlarımız oluşturulmuştur.
Yüce Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK, Kürt kökenli yurttaşlarımıza “siz Kürt kökenlisiniz, Milli ordumuzda görev alamazsınız” dememiştir.
Çanakkale Destanının savaş alanlarını gezenler gözleriyle tanıktırlar. Güzel ülkemizin her yöresinden şehitler verilerek, bu vatan toprakları kazanılmıştır. Bu güneş gibi gerçektir. Anıt mezarlarda Doğulu, Batılı, Kuzeyli, Güneyli askerlerimiz koyun koyuna yatıyor.
 
***
 
Antropolojik araştırmalar göstermiştir ki; Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları 25-30 etnik kökenden geliyor. Nasıl ki, Amerika 72 milletten oluşmuşsa. Kimse kendi ana-babasını, etnik kökenini seçme özgürlüğüne sahip değildir. Bu da güneş gibi gerçek değil mi?
Ülkemizde, hangi etnik kökenden gelirse gelsin; insanlarımız etle-tırnak gibi olmuşlar, birbirleriyle evlenmişler, ekonomik, sosyal birliktelikler oluşturmuşlardır. Sade yurttaşlar (Doğulusu- Batılısı- Kuzeylisi- Güneylisi) ayrılık, gayrılık, bölünme istememekte ve bu kan dökmenin bir an önce sona ermesini talep etmektedirler. Ancak, ne yazık ki bazı siyasiler bu talepleri görmezden gelerek Silvan’daki 13 Şehidimiz için salt ”üzüntülerini” bildirerek, bu sorunun üstesinden geleceklerini zannetmektedirler.
Deniliyor ki, Doğulu gençler işsiz oldukları için dağa çıkıyorlar! Batıda işsizlik yok mu? Batılı gençler niye dağa çıkmıyor? Sorusu haksız mı? Kuşku yok ki, işsizlik ülkemizin her yerinde var. Doğu - Güney Doğu’ daha fazla. Özellikle, o bölgeye Kamu öncülüğünde ve Özel sektörün de dinamizminden yararlanılarak, planlı karma ekonomi ile projeler yaşama geçirilemez mi?
 
***
 
ABD ve AB’den empoze edilenlere inanmamak gerekir. Ama, Başbakan R. Tayyip ERDOĞAN, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesinin (BOP) Eş Başkanı olduğunu 36 yerde itiraf etti. Sahi, bu Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary CLİNTON niye geldi Türkiye’ye? Laf olsun, torba dolsun diye değildir herhalde?..
Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL “Her şey çok güzel olacak!” demişti 20 ay önce.
Sizce güzel mi oluyor!?
Aynı Nüfus Cüzdanını taşıyan ülkemizin gençleri, gençliklerinin baharında yitip gidiyor. Analar, babalar, eşler, çocuklar yas içinde. Daha acısı yok… 
Diyelim ki, sınır komşumuz bir ülkeyle sorun yaşadık. Silahlı Kuvvetler sıcak çatışmaya girdi ve şehitler verdik. Tabiidir ki çok üzülürüz. Ancak, bizdeki terör aynı ülkenin Nüfus Cüzdanını taşıyan kardeşleri yok ediyor!..
 
***
 
Özerklik ilanı ile ayrı bir devlet hayali kuranlara - onlar Türkiye’den ayrılmak istemiyoruz deseler de - açılım mimarı AKP yöneticileri, bir soruluk Test (Anket) yapsalar olmaz mı?
Soru Şu:
Siz “Özerklik İlanı” ile aslında ayrı bir devlet kurmayı hedefliyorsunuz! Ancak, Türkiye Devletinin topraklarında ayrı bir devlet kurulmasına izin verilemez. Ama, siz isterseniz Kuzey Irak’ta ABD tarafından Mesut BARZANİ’ye kurdurulan “Kürdistan”a taşınabilirsiniz! Biz de Kerkük’te ki Türkleri sizin boşalttığınız yerlerde ikamet ettiririz!
· Yani, bir tür “Mübalede”!.. Var mısınız?
 
***
Sevgili Çanakkale OLAY okurları, sizce AKP böyle bir soruyla özerklik ilan edenleri test edebilir mi?
- Bence edemez. Çünkü, müzakere ile elini vermiş, kolunu kurtaramaz!!!
Yüce Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK:
- “Ne Mutlu Türk Olana” dememiş,
- "Ne Mutlu Türküm Diyene” demiş.
* Demiş ama, bunca yıl bu özlü sözün ne anlam taşıdığını hala anlayamamış olanlara yazıklar olsun…