Turgut Çamer

ROBİN Mezun Olacak mı?DEĞERLİ okurlarım, ülkemizi yönetenlerin ve onlara muhalefet edenlerin atışmaları gündemi hayli meşgul ediyor, etmeli de… “Uludere, Nekrofil(ölü sevici), Tasmalar, Akbabalar, Memur Zamları, Suriye, Sezaryen, Cinayet, Hayvan... vb.” konularının tartışılması önümüzdeki günlerde de sürecek gibi… Memur zamlarını gelecek hafta değerlendirmeyi düşünerek, bu mektubumda gündem dışına çıkıp muhteşem bir “hukuk yorumunu” sizlerle paylaşmayı yeğliyorum!
 
***
 
Amerikan üniversitelerinden birinde, dünyaca ünlü bir Hukuk Profesörü olan John TOMKİNS, öğrencilerinin katıldığı yılsonu sınavlarını değerlendiriyordu.
 
21 yaşındaki ROBİN adlı öğrenci hariç, tüm diğerleri geçer not alıp başarıyla mezun olmuşlardı.
 
Robin, maalesef bir yıl daha okumak zorundaydı. Akademik yılın bitmesine bir hafta daha vardı ve Robin ertesi sabah okula her zamankinden ve herkesten çok daha erken gelmişti.
 
Profesör John Tomkins’in kapısını tıklattı ve içeri girdi:
- “Hocam” dedi… “Ailemin maddi durumu çok kötü ve beni bunca yıl okutabilmek için yaptıkları fedakarlıkları anlatmam mümkün değil ve mezun olmadığımı duyarlarsa çok üzüleceklerdir. Sizden rica ediyorum, hatta yalvarıyorum, ne olur şu notumu yükseltip beni geçiremez misiniz?”.
 
“Kesinlikle mümkün değil” dedi Profesör…
“Böylesine bir şey yapmam hem etik kurallara aykırı ve de ayrıca yasalara da karşı. Dünya çapında isim yapmış bir hukuk profesöründen böyle bir talepte bulunman bile beni şaşırtıyor doğrusu.”
 
- “Peki Hocam” diye devam etti Robin…
“Size tamamen gerçek ve tamamen hukuka dayalı bir soru sorsam ve siz bunun yanıtını bilemezseniz, benim notumu “A” olarak değiştirir misiniz?”.
 
Profesör iki saniye düşünür ve basit bir üniversite öğrencisinden gelebilecek herhangi bir hukuk sorusuna kesinlikle yanıt verebileceğine kanaat getirir ve  “tamam, anlaştık...  hadi bakalım sor sorunu” der.
 
Robin toparlar kendisini ve başlar:
- “Gerçek bir vaka düşünün ki; mantığa ters ama yasaya uygundur… ayni zamanda yasaya ters ama mantığa uygundur… ve  yine hem mantığa hem de yasaya terstir.”
 
Profesör TOMKİNS kafasını kaşır, düşünür… düşünür… düşünür, terlemeye başlar ve ROBİN’den 1 gün ister.
 
Gizlice tanıdığı diğer Profesör meslektaşlarına danışır… ama nafile… takılmıştır, bulamaz bir açıklama ve mecburen Robin’e “A” notunu verip onu Hukuk Fakültesinden mezun eder.
 
* Ertesi gün Profesör, sınıfta tüm öğrencileri mezun olabildikleri için tebrik konuşmasını yapar ve kendilerine veda etmeden önce bir soru soracağını söyler ve devam eder:
- “Gerçek bir vaka düşünün ki; mantığa ters ama yasaya uygundur… ayni zamanda yasaya ters ama mantığa uygundur... ve  yine hem mantığa hem de yasaya terstir.”
(Profesör, Robin’in kendisine sorduğu soruyu sınıfa yöneltmiştir )
 
Profesörün şaşkın bakışları arasında, tüm öğrenciler ellerini kaldırmışlardır…
Öğrencilerden birisine soruyu yanıtlaması için işaret eder.
Öğrenci ayağa kalkar ve yanıtlar:
- “Hocam, siz 75 yaşındasınız ve 30 yaşında çok güzel bir bayanla evlisiniz.
Bu mantığa ters ama yasaya uygundur.
Eşiniz sizi 21 yaşındaki bir erkekle aldatıyor,
Siz bu 21 yaşındaki erkeğe mezun olabilmesi için “A” notu verdiniz.
Bu hem mantığa hem de yasaya terstir….”
 
*** DOSTÇA SELAMLAR…