Turgut Çamer

ZORLA ‘Evde’ TUTULAN!Değerli okurlarım, bu satırları Kepez’de yazıyorum. Rahmetli babam Sait ÇAMER’in 50 yıl önce yaptığı; benim de ayakta tutmaya çalıştığım yarı ahşap-yarı betonarme müştemilata gelerek Ankara’nın şaibeli seçim havasından uzaklaştım.. Böylece çocukluğumun geçtiği ‘gelin duvağı’ anlamına gelen Kepez’imizin iyot kokulu denizine ve kaliteli balıklarına dakavuşmuş oldum!..
***
           İzninizle önce, ‘zorla evde tutulanlardan biri’nin CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU’na yumruklu saldırısına mercek tutmak istiyorum.
Yarın 17 Nisan.. Köy Enstitülerinin 74’ncü kuruluş yıldönümü. Ne acıdır ki, Cumhuriyet Devriminin eğitim alanındaki özgün bir uygulaması olan Köy Enstitülülerini 1954’te Demokrat Parti (DP) kapattı.
… Ve ne gariptir ki; Kılıçdaroğlu’na saldıran Orhan ÖVET Hasanoğlan Köy Enstitüsünün kurulduğu köyde dünyaya gelmiş. Eğer Köy Enstitüleri kapatılmamış olsaydı, büyük bir olasılıkla o köyde doğmuş birisi bağnaz ve şiddet yanlısı 26 suçtan sabıkalı biri olmazdı..Çünkü, Köy Enstitüleri bilimin ışığını ortaçağ karanlığının üzerine çevirmişti. Dolayısıyla Köy Enstitüleri hareketi ile elde edilen kazanımlardan Orhan Övet’ler de nasibini alır, AKP üyesi olmaz ve nerede nasıl davranacağını bilebilirdi!
Yani son tahlildeÖvet AKP’nin 11.5 yıldır yaptıklarını doğru anlamayı becerir; yolsuzluk ve rüşvetlerde ses kayıtlarının montaj-dublaj olup olmadığını, iddia edilen 275 milyar doların yolsuzluk ve rüşvet parası olup olmadığını, bazı medya kuruluşlarını ele geçirmek için 630 milyon dolarlık “haram havuzu”nunne anlama geldiğini, Başbakanın 30 Mart gecesi yaptığı ünlü “Balkon” vaazıyla ‘ötekileştirme-kutuplaştırma’ siyasetinden vazgeçmeyeceğini, yüzde 56’nın da Başbakanı olması gerektiğini algılar ve Kılıçdaroğlu’na saldırmazdı! 
***
            “Benim Bacılarım” Edebiyatının Sahteliği!
            Bingöl’de Mali Müşavirlik yapan ve 30 Mart yerel seçimlerinde AKP’den 1. Sıra Belediye Meclis Üyesi seçilen Nurten ERTUĞRUL’a AKP’den Belediye Başkanı seçilen Yücel BARAKAZİ:
            -“Belediye Başkan Yardımcılığına ve Belediye Başkanvekilliğine kadınları getirmeyi düşünmüyorum. Toplum bunu hazmedemez. Bu zaten dinen ve örfen de uygun değil” demiş.
            *Bu ortaçağ bağnazı yobaz kafa için ne diyebiliriz ki; BRAVOOO.. AFERİN(!!!)
            Ancak, AKP’ye oy veren kadınlara şöyle seslenebiliriz;“Eğer kadınlık onurunuz varsa bu aşağılık dayatmaya sessiz kalmazsınız…”Nitekim, Nurten Hanım sessiz kalmayıp istifa etmiş, kendisini kutlarım.
            Peki.. Diğer kadınlar din adına yapılan bu dışlanmayı-aşağılanmayı sindirecekler mi? İzleyeceğiz…
            Bizim kadınlarımız, 1934’te seçme seçilme hakkına kavuşurken, İtalya ve Fransa’da 1946’da, İsviçre’de ise 1971’de bu hakka kavuştular.
*(Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’e kadınlarımızın minnet borcu vardır, bu borç hiçbir zaman unutulmamalıdır.)
İşte Bingöl’de yaşanan olay “benim bacılarım” edebiyatının sahteliğini gün yüzüne çıkarmış… Anlayana tabii!
Şu anda aklıma gelen bir ortaçağ bağnazı yobaz bir kafanın incisini paylaşmak istiyorum(!);
-“Bana bütün dünyayı bağışlasalar, dünya saltanatını verseler, sonra ‘kızını bir saat okula gönder’ deseler; VALLAHİ göndermem.”
Mahmut Usta Osmanoğlu (İsmail Ağa Cemaati Lideri)
                                                           ***
Sevgili Çanakkale OLAY Okurları,Filozof EFLATUN 2400 yıl önce adeta bu günleri görmüş:
“Demokrasinin temel ilkesi halkın egemenliğidir. Ama ülke yönetiminde doğru tercihler yapılabilmesi için de halkın, çoğunluğu iyi eğitim görmüş kişilerden olması gerekir. Eğer böyle değilse demokrasi otokrasiye (diktacı) dönüşür.”
·         Zorla ‘evde’ tutulanlara son sözü Alman Teorik Fizikçi Albert EİNSTEİN’a söyletelim!:
“İki şey sonsuzdur: Birisi uzay, diğeri de aptallık. Birincisinden o kadar emin değilim!”