Ercan Karaman

Giro Devam Ediyor.İlki 1909 yılında koşulan üç önemli turdan (Tour de france, Vuelta a Espana) biri kabul edilen Giro d`İtalya (İtalya Bisiklet Turu) başladı. Bu yıl doksan yedincisi düzenlenen üçü zamana karşı, sekizi düz, dokuzu dağlık etap içeren turun startı İrlanda topraklarından verildi.
 
 
Tur`da ilk etap zamana karşı takım yarışı olarak koşuldu. Orica-GreenEdge ipi göğüsleyen ekip oldu. Omega Pharma-QuickStep ikinci, BMC Racing ise üçüncü sırayı aldı. Günün kaybedeni ise Garmin takımı oldu. Garmin üyesi dört yarışçının düşmesi zaman karşı etaplarında pek görmediğimiz bir olaydı. İkinci etap sprint finishi ile sonuçlandı. Son dört yüz metrede atağa kalkarak etabı alan Alman sprinter Kittel böylece Giro’da ilk etabını kazanmış oldu.
Üçüncü etap yağmurlu ve rüzgârlı 180 km. bir parkurda koşuldu. Toplu kazaların yaşandığı etapta Barasso mekanik sorunlar yaşadı. Beş kişilik kaçış grubu her zamanki gibi son kilometrelerde yakalandı. Sprint finishine sahne olan etabın son anları gerçekten unutulmaz bir yarışa sahne oldu. Yalınız başına kaldığı son metrelerde atağa kalkan Kittel etabı almayı başardı. Doğum gününde bir etap kazanan Kittel’in mutluluğu görülmeye değerdi. Ancak ilk üç güne etkileyici bir başlangıç yapan Giant – Shimano takımının bisikletçisi Marcel Kittel yüksek ateş ve enfeksiyon nedeni ile beklenmeyen bir karar alarak Giro`ya veda etti. Alman bisikletçinin sezonun diğer iki büyük turunda yer alıp almayacağı ise Giro’dan sonra belli olacak.
 
 
Dördüncü etap yine sıra dışı bir yarış olarak tarihe geçti. Yağmurun çamurun İrlanda da kaldığını düşünüyorduk ki çok geçmeden yanıldığımızı anladık. Adriyatik Denizi kenarında Bari’de koşulan etapta yağmura yolların kayganlığı eklenince yarış son tura kadar nötr bir şekilde devam etti. Bitime on kilometre de yeniden başlayan yarışın son anlarında yine kayganlaşan yollar birçok kaza sebep oldu.  
Zorlu beşinci etabı Diego Ulissi kazandı. Rüzgârlı havaya yarışın ortalarına doğru bir de yağmur eklenince bisikletçiler çok zorlandı. Tarranto-Viggiano arasındaki 203 kilometrelik etapta son üç yüzde atağa kalkan Cadel Evans ikinci, Julián Arredondo ise üçüncü oldu.
Genel klasmanda Michael Matthews en yakın takipçisi ve takım arkadaşı Pieter Weening`in 14 saniye önünde liderliğini sürdürüyor. Böylesine heyecanlı yarışlara tanıklık ettiğimiz, 1 Haziran 2014 tarihine kadar devam edecek Giro’yu kaçırmamanızı öneririm.
Not: Somada hayatına kaybeden madenci kardeşlerimize Allahtan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı diliyorum.