Ercan Karaman

Fransa Bisiklet Turu Başladı.Nihayet Temmuz ayı geldi ve Fransa Bisiklet Turu Başladı. Bu yıl Leeds’ten start alan turun üç etabı İngiltere de koşulacak. Her yıl olduğu gibi bu yılda güçlü rakiplerin kıyasıya mücadelelerine tanıklık edeceğimiz turu bakalım kim kazanacak.

2013 yılının şampiyonu Chris Froome yine turun favorileri arasında. Froome her ne kadar astım sorunları ve de nisan ayında geçirdiği kaza sonrası biraz moral kaybetse de tura hazır olduğunu belirtiyor. Team Sky gibi çok güçlü bir takımın lideri olan, en iyi zamana karşıcı ve de tırmanışçı olarak kabul gören yirmi dokuz yaşında ki Chris’in en büyük handikabı ise geçen yıl ki yarışı kazanmış olmanın yarattığı baskı. Çünkü hemen herkes bu unvanını koruyup koruyamayacağını merak ediyor.
 
Bir diğer favori isim geçen yıl olduğu gibi Alberto Contador. Tinkoff-Saxo takımının lideri olan 31 yaşında ki İspanyol bisikletçi “Turun favorisi Froome ancak ben de oldukça formdayım, çok çalıştım bakalım tur nasıl geçecek” diyerek hazır olduğunu belirtiyor. 2013 yılındaki mücadelesi, tırmanış etaplarındaki patlayan gücü, üç büyük turu da kazanıp hala yarışan tek bisikletçi olması sebebi ile turun en dikkat çeken isimlerinden. Contador`un tek handikabı takımın kilit isimlerinden Kreuziger’den mahrum olması.  
Diğer favori adaylardan biri Astana’nın yıldızı Vincenzo Nibali. 29 yaşındaki İtalyan bisikletçi büyük tur tecrübesi, atak yapısı ve de iyi bir tırmanışçı olması sebebi ile be de varım diyor. Oldukça formda olması ile BMC nin lideri Tejay Van Garden, FDJ li harika tırmanışçı olan Pinot, Garmin Sharp’lı Andrew Talansky, Alejandro Valverde, Joaquim Rodriguez, diğer güçlü Sarı Mayo iddialıları.
Sarı mayonun dışında sprint etaplarında en dikkat çeken isim ise bu yıl Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunda da yarışan Mark Cavendish. 29 yaşında ki Omega Pharma QuickStep takımının yıldızı bakalım bu yıl neler yapacak. Daha önce 25 Fransa Bisiklet Turu etap galibiyeti olan İngiliz bisikletçi yeni galibiyetlerin peşinde.
 
Favori isimlerden Froome’un dediği gibi tur bu yıl sürprizlere çok açık. Arnavut kaldırımlı ve de dar yollar, değişken havası, birçok iddialı takım ile her yıl olduğu gibi heyecanlı günler bizleri bekliyor.