Konuk Yazar

Santrafor gözüyle!Yusuf Eroğlu
Uzman Veteriner Hekim
Federasyon (E) Temsilcisi
 
Geçen hafta sonu oynana maçların gollerini izledik. Tabidir ki, bizim baktığımız açı ile başkalarınınki çok farklı olacaktır. Gol nasıl atılır? Ne yapmak lazımdır? Bu gün bunları irdeleyeceğiz. Efendim, Türk futbolundaki en büyük sıkıntı, gol ve haliyle golcü eksikliğidir. Halen liglerde oynayan ve aynı zamanda Ay Yıldızlı formayı giyen santraforların sayısı, iki elin parmakları kadar bile değildir. Hal böyle olunca aklımıza, “Peki problem nedir” sorusu gelmektedir. Avrupa patentli futbolcular, leblebi gibi golleri sıralarken, bizim anlı şanlı, milyon Euroları götüren oyuncularımız nal topluyor? Birincisi ve en önemlisi oyun disiplini ve takım oyunu anlayışıdır. Son haftalarda Akhisar Belediyesporlu Yunanlı Gekas kahraman oldu. Peki, bütün hüner Gekas`da mı? Tabi ki onun golü koklama özelliğini göz ardı edemeyiz. Ancak, diğer oyuncuların bu işte katkısı yok mudur? Bir çiçekle yaz gelir mi? Gelmez elbette. Takım oyununu benimsemek olmazsa olmazdır. Tabidir ki, yıllardır yazıp çizdiğimiz, şut atma meselesini de göz ardı etmemeliyiz. Şut atılmadan maç kazanılmaz. Geçen haftalardan birinde, taraftardan tepki gören Burak Yılmaz, bir pozisyon için,” şut atmaktan, gol olmazsa, seyirci tepki gösterir diye korktum” demiş. Eğer gerçekse, durum çok vahimdir.
 
 
Bizim futbolcularımızın tekniği az olduğundan, topa hakim olma kabiliyetleri de azdır. Bu yüzden gol pozisyonu bulduklarında, topu önce düzeltir, sonra sağına, ya da, soluna alır, bir de çay kahve ister! Bu süre zarfında, gerek kaleci gerekse savunma oyuncuları yerlerini alır. Santraforun al ver yapması boşa çıkar. Eğer topu bekletmeden gelişine vurursanız ki bu çok büyük maharet ister. Golü yaparsınız. Seyrettiğimiz maçların çoğunda, kalecilerin kımıldayamadığı durumlar, bu pozisyonlardadır. Kaleci rakip oyuncunun topu düzelteceğini zannederek, ayağını tam basamamıştır. Gardını alamamıştır. Böyle golleri izlerseniz, kalecilerin, yanlarından geçen toplara bile, müdahale edemediklerini görürsünüz. Apışıp kalırlar. Türk futbolunun efsanelerinden Metin Oktay, gelişine topa vuran ve gol yapan süper bir futbolcuydu. Allah rahmet eylesin. Keza Fenerbahçeli Cemil Turan ve Osman Arpacıoğlu da, aynı kalitedeki futbolculardı. Son zamanlarda, efsane futbolculardan Alex`i de unutmamak gerekir.
Sonuçta gol atmak için, defans yerleşmeden, kaleci kaleyi parsellemeden, ayağını sağlam basmadan, topa gelişine vurup avlamak lazımdır. Tabi ki forvet oyuncusu zeki olmalı, topun kendisine geleceğini hissedip, gözleriyle de kalecinin durumunu görmeli, ona göre topa vurmalıdır. En önemlisi hissetmektir. Rakibin ne yapacağını hissetmek. Kendi arkadaşının nasıl davranacağını hissetmek, futbol oyununda en önemli faktördür. Bol gollü günler dileğiyle, sağlıcakla kalınız.