Ercan Karaman

Türkiye’nin İlk Buz Tırmanış Çalıştayı Erzurum’da YapıldıTürkiyenin ilk ve tek tırmanış dergisi takozda yer alan haberi sizlerle de paylaşmak istedim.
 
Türkiye`nin ilk buz tırmanış çalıştayı Erzurum Uzundere’de yapıldı. Çalıştaya Türkiye’nin çeşitli illerinden davetli tırmanıcılar katıldı. Katılımcılar daha önce Tunç Fındık, Çetin Bayram ve Doğan Palut’un keşfetmiş oldukları 3 farklı bölgede tırmanma şansı buldu. 
 


İlk olarak Erzurum – Artvin karayolu üzerinde bulunan ve yaklaşık 1000 metre irtifaya sahip Seraphin Şelalesi ziyaret edildi. Yoldan yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşılan bu şelalede ilk çıkışlar 2011 yılında Tunç Fındık tarafından yapılmış. Şelale üzerinde WI3 – WI4 aralığında değişen 20-30 metrelik çeşitli hatlar bulunmaktadır. Öğlene kadar bu şelale üzerinde birçok çıkış yapıldı. Öğleden sonra ise Seraphin’den araba ile 5-6 dakika mesafedeki başka bir donmuş şelale olan Abinis’e gidildi. Yaklaşık 1100 metre irtifada bulunan Abinis Şelalesi 50 metrelik bir yüksekliğe sahip. Set set yükselen şelalenin İlk 35-40 metresi daha yatık ve kolay (WI2) aradaki büyük setten sonra devam eden son 10-15 metrelik dik etabında ise WI3+ zorluğunda tırmanış imkanı sunuyor. Üst kısımlarında yaklaşık 6-7 metre genişliğe sahip şelalede yan yana iki farklı hattan tırmanış yapılabiliyor.
 
İkinci gün ise katılımcılar bölgenin keşfi tamamlanan en yüksek şelaleleri olan Cehennem Deresi Uzunkavak Şelaleleri’ni ziyaret ettiler. Uzunkavak Köyü’nden 1 saatlik bir yürüyüş ile ulaşılan 2100 metre irtifaya sahip bu bölgede 3 farklı şelale bulunuyor. Bu şelalelerden ilk çıkışı Tunç Fındık ve Çetin Bayram tarafından yapılan Lucifer, 45 metre uzunluğunda ve WI4+ derecesine sahip. Çalıştay sırasında Tunç Fındık, Efecan Aytemiz ve Emrah Özbay tarafından ilk çıkışı yapılan Sarı Gelin ise 85 metre uzunluğunda ve WI4-5 derecesinde. Bölgenin son şelalesi ise yaklaşık 15 metre uzunluğundaki Küçük Fare (ilk çıkış: Bora Maviş, Arif Mithat Amca, WI2-3). Farklı zorluk ve uzunluklarda şelale rotaları barındıran bu bölge aynı zamanda karma ve kuru-sıkı tırmanış için de uygun kaya yapısına sahip. Akan suyun yönü değiştirilerek daha farklı şelaleler oluşturulup bölgenin potansiyeli çok daha genişletilebilir.
 
 
Erzurum bölgesi, bu çalıştayda ziyaret edilmeyen diğer şelalelerin yanı sıra keşfedilmeyi bekleyen birçok şelaleyi daha barındırıyor. Bölgedeki toplam donmuş şelale sayının 40-45 civarını bulacağı tahmin ediliyor. Bölgenin donmuş şelale tırmanışı potansiyelinin tamamı ortaya çıkarıldığında, çalıştay sloganında denildiği gibi, ülkemizde buz devri gerçekten başlayacak ve Erzurum Türkiye’de bu tırmanış dalının yapıldığı önemli bir merkez haline gelecek.
TAKOZ Teknik Tırmanış Dergisi olarak bölgedeki buz tırmanışı potansiyelini ortaya çıkaran, bizleri davet edip bu çalıştayın gerçekleşmesi için büyük emek harcayan ATAK Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Çetin Bayram ve değerli tırmanıcı arkadaşımız Tunç Fındık’a teşekkürlerimizi sunarız. Böyle bir organizasyonun yerel destek olmadan gerçekleşmesi çok zor olurdu. Başta Erzurum Valisi Sn. Dr. Ahmet Altıparmak olmak üzere etkinliği destekleyen tüm yerel yönetimler ve çalıştay ana sponsoru Xanadu Snow White Otel’e güzel misafirlikleri için teşekkür ederiz.