Turgut Çamer

100. YILDA TÜRKÜLERLE ÇANAKKALE…         Değerli okurlarım, geçtiğimiz Cumartesi akşamı Ankara-Yenimahalle Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde Çanakkale Zaferinin 100’ncü yılı etkinlikleri vardı. 2000 kişi kapasiteli salon tıklım tıklım dolmuştu.
***
            Çanakkale Kültür ve Dayanışma Derneğinin işbirliği, Yenimahalle Belediyesi ve TPAO(Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı)nın katkılarıyla Çanakkale Zaferinin 100’ncü yıl etkinlikleri katılımcıları büyüledi…
            Aziz Şehitlerimiz ve Mustafa Kemal ATATÜRK türküler ve şiirlerle anıldı.
            Dernek başkanı Turgay MALERİ’nin açış konuşmasından sonra, Dernek başkan vekili M. Ali ATAY, Slaytlı sunumunda Çanakkale Savaşlarının tarihçesi hakkında salondaki katılımcıları bilgilendirdi.
            Çanakkale Destanı ve Cephelerden fotoğraflar yansıtılırken Slaytlar eşliğinde hemşehrimiz Ezineli Şef Serbülent YASUN yönetimindeki Türkiye Petrolleri Türk Halk Müziği Korosu muhteşem bir konser verdi. Yenimahalle lilerin yoğun ilgi gösterdiğine tanık oldum. Coşku ve duygu dolu anlar yaşandı…
                                                                       ***
               Anafartalar-Arıburnu ve Conkbayırında Türk askeri eşi benzeri görülmemiş bir inanç ve cesaretle savaşıyor, tarihin en şanlı kahramanlık sahnelerini sergiliyordu.
            Bu sahnelerAnafartalar Kahramanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN şu emri ile gerçekleşiyordu:
            - “Cephanemiz kalmadı” diyen askerlerine,
             - “Cephaneniz yoksa süngünüz var.”
            - “Ben size taarruz emretmiyorum; ÖLMEYİ EMREDİYORUM!..”
            - “Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında başka kuvvetler ve kumandanlar gelebilir!”
            57. Alayın erleri için Yarbay Mustafa KEMAL:
            - “Karşılıklı siperler arasında mesafemiz 8 metre, yani ölüm kesin, birinci siperdekiler hiç kurtulmamışçasına hepsi düşüyor, ikinci siperdekiler onların yerine gidiyor. Fakat ne imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakika sonra öleceğini biliyor, en ufak bir duraksama bile göstermiyor, sarsılmak yok. Bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren hayrete ve tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale Savaşını kazanan bu yüksek ruhtur” demiştir.
            Evet…. İşte bu ruh ve bu nedenle ÇANAKKALE ZAFERİ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN ÖNSÖZÜDÜR.
                                                                       ***
            Sevgili Çanakkale OLAY okurları, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi YAŞAR: “Çanakkale’de zafer kazanılmasaydı muhtemelen Kurtuluş Savaşı için ilk adım atılmamış olacak ve bugün bir Türkiye Cumhuriyetinden bahsedemeyecektik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Anafartalar tepesinde yaktığı bağımsızlık meşalesi Kurtuluş Savaşımızınyolunu aydınlatmıştır….” Dedi.
            Gecenin sonunda Çanakkale Kültür ve Dayanışma Derneği adına F. YAŞAR’a plaket veren Dernek Danışma Kurulu Üyesi, Eski Çevre Bakanı Hamdi ÜÇPINARLAR:
            “Siyaset adamı hizmet etme sanatını ortaya koyan adamdır. İddia ediyorum Türkiye’nin bu anlayışla çalışan 3 belediye başkanından birisi Fethi Yaşar’dır. Ona bu plaketi vermek benim için büyük şereftir” dedi.
            Başkan Yaşar’da hemşehrimiz koro şefi Serbülent YASUN’a muhteşem konser için çiçek vererek tebrik ve teşekkürlerini iletti.
            *Geceye, Çanakkale Milletvekili Serdar SOYDAN ve Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN kutlama mesajı göndermişlerdi.
            *Derneğimizin önceki etkinliklerinde; “peynir helvasız Çanakkaleliler etkinliği olmaz!” diye sitemim olmuştu.. Ne yapayım… Bu da benim saplantımdı! Dernek yöneticilerimizden Ferit LEKESİZ “Türkülerle Çanakkale” etkinliğine davet ederken; “-Turgut Bey peynir helvası da ikram edeceğiz demeyi ihmal etmedi!..” Sitemimin olumlu etkisini görmek güzeldi!
ÇAĞRI:Dernek Başkan Vekili M. Ali ATAY “Ankara’da 3000’in üzerinde Çanakkaleli yaşıyor. Şu anda üye sayımız 400’ü geçmiyor. Yeterince destek göremiyoruz.. Burs verdiğimiz Çanakkaleli gençlerimizin sayısını arttırmakta zorlanıyoruz” diyor. Diliyorum ki; Sn. ATAY’IN bu çağrısını TÜM ÇANAKKALELİLER DUYAR…