Turgut Çamer

ŞAPKA ve KENDİ DÜŞEN…!Değerli okurlar, 7 Haziran Sandığı 12.5 yıllık AKP iktidarını alaşağı etmiştir.Hiç kuşkusuz beklenen bir sonuçtur.. Türkiye’nin geleceğini belirleyecektir. Bu sonucun alınmasında en büyük pay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aittir.
Ne denir; ‘Şapka düşmüş…!, Kendi düşen……!’ Siz tamamlayın lütfen!..
***
           Seçmen denen büyük jürinin davranışını irdeleyince görülen;
            Seçmen Davranışı – 1:
            Fakirliği ve cahilliği nedeniyle midesinden ve beyninden tutsak edilmiş, bilinçsizce AKP’ye oy veren mütedeyyin seçmen 12.5 yıl boyunca güce taptı!.. Bu seçmen bile dini telkinlere rağmen YETER ARTIK! Dedi.
            Seçmen Davranışı – 2:
Siyasal ve politik bilinç düzeyi yeterince gelişmiş olan seçmen de ‘dediğim dedikçi – despotizmle’ geçen 12.5 yıllık AKP Faşizminin sona ermesi için “STRATEJİK GÜÇBİRLİĞİ” yaparak diktatörlük heveslilerine DUR! Dedi.
Nedeni Basit:
            - Rüşvet ve yolsuzluk yapanların, yetimin-öksüzün hatta anne karnındaki bebeklerin bile hakkını yiyenlerin! Ve bunlara göz yumanların da yanına kar kalmayacağı, tümünün yargılanacağı günleri yakınlaştırmak…
            - Yargıya güveni yeniden kurmak…
            - Demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yeşermeye başlayacağı bir Türkiye’yi oluşturma isteği özellikle bilinçli seçmeni stratejik davranmaya itmiştir.
            * Çok da iyi olmuştur…
            Çünkü seçmen son kertede şöyle düşünmüş ve;
            “Türkiye’ye BAŞKANLIK gerekmez,
            Can vererek kurduğumuz CUMHURİYETİ
            Oy vererek koruyamazsak, YAZIKLAR OLSUN BİZE!..” demiştir.
***
            Sevgili Çanakkale OLAY okurları,sonuç olarak 7 Haziran sandığından ‘TEK ADAM’ değil, ‘PARLAMENTER REJİM’ çıkmıştır.
            Benim naçizane önerim şudur:
Muhalefet partileri parti kimliklerini bir kenara bırakarak, ancak eleştiri haklarını saklı tutmak koşuluyla yurtsever kimliklerini öne çıkarmalılar. Yani ayrılıkları değil asgari müşterekleri düşünerek ‘Koalisyon Hükümeti’ kurmalılar… Batı demokrasilerinde çoğu ülke koalisyon hükümetleriyle yönetiliyor.
            Bir örnek vermekle yetineceğim…
            Örneğin; İtalya’da uzun yıllar koalisyon var.. Özellikle son 20 yıl geniş koalisyon ve ittifak hükümetleriyle yönetiliyor.
            *İtalya’da seçim barajı da yüzde 3.
(Şu anda İtalya, 2 Trilyon Dolarlık kişi başı gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) ile Dünyanın en büyük 9’ncu, Avrupa’nın ise en büyük 4’üncü ekonomisine sahip.)
*İlginç olan 1 ay önce İtalya’da koalisyonları yasaklayan yasa çıktı. 2016’da uygulanacak. Umarım pişman olmazlar!
            *Koalisyon Hükümetleri ‘bizde felaket getirir tellallığına’ artık prim vermemek gerekiyor.. O yılların altından çok sular aktı!
            Geldiğimiz süreçte; bizde eksik olanı bilmiyor muyuz? Biliyoruz…
 Nedir??? DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ…
O halde bu yaşamsal eksiğimizi bir an önce gidermek için önümüzdeki seçim sonuçları olağanüstü bir fırsat yaratmıştır. Bu fırsatı geçmişten de ders alarak AKP dışında “Güçbirliği Hükümeti” ile taçlandırıp demokrasi ve koalisyon kültürü eksiğimizi gidermemiz olanaklıdır.
*Dileklerle kimi gerçekler bazen örtüşmez. Ancak yukarıda önerdiğim “GÜÇBİRLİĞİ HÜKÜMETİ” formülasyonu ile dileğiniz gerçekleşebilir.
*HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN… T.Ç