Ercan Karaman

Tour de France Başlıyor.


Dünya`nın en eski yarışlarından olan `Fransa Bisiklet Turu` (Tour de France 2015), 4 Temmuz Cumartesi günü Hollanda`nın bisiklet kenti Ultrecht'ten start alacak. 102. Kez koşulacak tur 26 Temmuzda Paris`in ünlü bulvarı Champs-Elysees sona erecek.

 

 

Toplamda 3 bin 444km. yol kat edecek sporcular 13 ülkeden geçecekler. 22 takım, 100`den fazla sporcunun yarışacağı turda yarışı kazanan sporcu, 450 bin avro para ödülü kazanacak. Etap kazanan sporculara toplam 3,4 milyon avro para ödülü dağıtılacak.  Bu yılki turun en dikkat çekici yanlarından biri Güney Afrika merkezli MTN-Qhubeka takımının ilk kez yarışacak olması ve tura rekor sayıda Afrikalı sporcunun katılacak olması. Her yıl olduğu gibi bu yılda güçlü rakiplerin kıyasıya mücadelelerine tanıklık edeceğimiz turu bakalım kim kazanacak. Gelelim favorilere;

Bu yıl üç büyük turu (Fransa-İtalya-ispanya) kazanarak tarihe geçmek isteyen Alberto Contador kuşkusuz en büyük favori. 9 Mayısta başlayan ve 21 etabın ardından son bulan İtalya Bisiklet Turu`nu (Giro d`Italia) kazanan Tinkoff-Saxo takımının yıldızı eski günlerine dönmüşe benziyor. Altıncı etabının bitimine metreler kala düşerek omuzu çıkan İspanyol sporcu Giro boyunca hiç etap kazanamasa da turu kazanmayı bildi.

 

Bir diğer favori isim geçen yılın Giro şampiyonu Nairo Quintana. Movisatar’ın 25 yaşındaki Kolombiyalı yıldızı dağlık etaplarda Contador ve Froome’n en dişli rakiplerinden. Geçen hafta tur öncesi Contador ve Quintana son prova sayılabilecek dört günlük yarış Route de Sud`un kozlarını paylaştı. Pireneler tırmanışında rakiplerinden ayrılan ikili inişe birlikte girdi ancak inişteki yeteneğini konuşturan Contador zafere uzandı. Bakalım Turda Quintana rövanşı alabilecek mi?

Kuşkusuz 2013 yılının şampiyonu Chris Froome yine turun favorileri arasında. Froome her ne kadar eski formunda olmasa da tura hazır olduğunu belirtiyor. Team Sky gibi çok güçlü bir takımın lideri olan, en iyi zamana karşıcı ve de tırmanışçı olarak kabul gören otuz yaşında ki Chris bakalım neler yapacak.

Bir başka favori 2014 yılının şampiyonu Astana’nın yıldızı Vincenzo Nibali. 30 yaşındaki İtalyan bisikletçi büyük tur tecrübesi, atak yapısı ve de iyi bir tırmanışçı olması sebebi ile bende varım diyor. Tek sorunu ise üzerinde ki geçen yılın şampiyonluk baskısı.

Sarı mayonun dışında sprint etaplarında en dikkat çeken isim ise 30 yaşında ki Omega Pharma QuickStep takımının yıldızı Mark Cavendish.