Ercan Karaman

HIKING-TREKKING


Her ne kadar Türkçede dağ ve doğa yürüyüşü olarak kullanılsa da günübirlik ve kamp içermeyen doğa yürüyüşlerinin tam karşılığı Hiking`dir.

 Çanakkale’de öyle güzel günübirlik yürüyüş rotaları var ki anlatamam. Hemen her hafta bir iki yürüyüş yapan biri olarak bunu rahatlıkla yazabilirim. En başta yazayım eğer sizde katılmak isterseniz bana mail atabilirsiniz.

 
 
Trekking ise daha uzun ve en az bir gece konaklamalı doğa yürüyüşüdür. Trekking daha çok bir ekip ile gerçekleştirilir. Önceden rota belirlenip hazırlık yapılır. Ekip lideri yürüyüşü yönlendirir, belirlenen rotada nerede ne zaman mola verileceğinden, akşam nerede konaklanacağına kadar birçok karar lider tarafından alınır. Liderin en önemli görevlerinden biri ekibi tehlikelere karşı uyarmaktır. Çünkü trekking, doğası itibariyle çeşitli tehlikeler içerebilmektedir. •Doğa yürüyüşünde ilk kural düzeninin sağlanmasıdır. Bu düzen tek sıra yürüyüş düzeninin oluşturulmasıdır. Yürüyüş başlamadan lider ekibin en tecrübelisini seçerek sıranın en sonuna geçmesini sağlar. Artçı yürüyüş sırasında kopmaların oluşmamasını sağlar. Tek sıra halinde yürüyüşün birçok avantajı bulunmaktadır. İlk yararı ekip birlikteliğinin oluşması ve temponun iyi ayarlanmasıdır. Tempo iyi ayarlanabilirse ekip çok uzun mesafeleri yorulmadan kat edebilir. 
•Yanınızda bulunması gerekenler:
-Sırt çantası.•
-Su geçirmez, nefes alabilen, bileği kavrayan bot•
-Mevsim koşullarına uygun şapka, bere •
-Yedek çorap, içlik•
-Yağmurluk •
-En az 2 litre soğuk su, 1 litre sıcak su •
-Kuruyemiş (badem, fındık, kayısı vb.)•
-İlk yardım malzemeleri, çakı, düdük•
-Kafa feneri, pusula•
-Baton
Yürüyüşte kullanılacağınız giysiler çok önemlidir. Üzerinizdeki giysiler hareketinizi kısıtlamamalı, hafif, polar ve sentetik kumaşlardan yapılmış teri dışarı atabilen özellikte olmalıdır. En sık yapılan hatalardan biri olan pamuklu giysiler kesinlikle tercih edilmemelidir. Zira terin dışarı atılamaması vücut sıcaklığınızı etkiler ve fazladan enerji harcamanıza neden olur. Doğada, terlemek de üşümek de iyi değildir. 
 
 
Soğuk havalarda bere takmak çok önemlidir çünkü vücut sıcaklığımızın yaklaşık %70 boyun ve baş bölgemizden kaybederiz. Bir diğer dikkat etmemiz gereken konu ayakkabılarımızdır. Su geçirmez bileğimizi kavrayan ve daha önce en az bir hafta giydiğimiz botlar tercihimiz olmalıdır. Doğada mola kavramı apayrı önem taşımaktadır. Çünkü kısa molalarda nefes alış veriş düzeni sağlanır, ana molada ise açlık ihtiyacı giderilir. Birer saat ara ile verilen beş dakikalık molalarda muhakkak su içilmelidir.  İnişlerde ayaklar yere tam basmalı ve dizler hafif bükülmeli ve topuklar kullanılmalıdır. 
Doğa yürüyüşlerinde birtakım tehlikeler olsa da gerekli önlemler alındıktan sonra hiçbir tehlikesi olmayan oldukça eğlenceli bir spordur.