Ercan Karaman

SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU


2013 yılında Sema Gür tarafından organize edilen turdan bu yıl haberim oldu. Bu kasvetli gündemin içinde biran olsun nefes aldıran bu haberi sizlerlede paylaşmak istedim.

 Bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için Otomobilsiz Kentler Gününde her yıl SÜSLÜ KADINLAR yollarda olacak. Kentlerin yollarını egzoz dumanı kokusu değil, parfüm kokusu saracak. Yaptır saçları, sür parfümünü, giy kokoş elbiseni, tak şalını, sür rujunu-ojeni, giy topuklunu; sadece kendini mi süsleyeceksin? Hayııır… Bisikletini de süsle, çık yollara..

Tura Katılım Koşulları:
1- Kadın olmak
2- Süslü olmak
3- Süslü bir bisiklete sahip olmak
4- En fazla 10 km hızla ilerlemek
5- Şaşkın şaşkın bakanlara el sallamak

Peki, nedir bu turun hikayesi?

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliği ilk kez 2013 yılında “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği çerçevesinde yapıldı. Bu etkinlik Sema Gür tarafından facebook etkinliği olarak açıldı ve kulaktan kulağa dolaşarak bir çok kadına ulaştırıldı ; bisiklet turuna tam 300 kadın katıldı. Kadınlar en güzel kıyafetlerini giyerek, bisikletlerini çiçeklerle ve kurdelelerle süsleyerek Konak meydanında toplandı ve Alsancak’a pedal çevirdikten sonra ‘’şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun’’ konulu basın açıklamasını yaptılar.

 

 

 

 

Neden toplandık buraya?

Bisiklet sadece spor amaçlı kullanılmaz.Bisiklet aynı zamanda bir ulaşım aracıdır. Yaşamın bir parçası olabilir. Eğer uygun bisiklet politikası olursa, işe veya ulaşacağımız yere bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz.

Biz kadınlar korkmadan,çekinmeden yollarda olmalıyız.

Neden toplandık buraya?

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne vurgu yapmak için buradayız.Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinliklerden, Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden İzmir’in de haberi olmalı. Hatta İzmir öncü olmalı.

Neden toplandık buraya?

Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Neden toplandık buraya?

Çünkü kadınız, görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde… Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır! Kadın korkmadan yollarda olmalı, kadın toplumun her alanında görünür olmalı.

Neden toplandık buraya?

Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz…İşte bu yüzden buradayız!

Daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler https://suslukadinlarbisikletturu.wordpress.com/ internet sitesini inceleyebilirler.