Turgut Çamer

ATATÜRK HAYRANI FİDEL CASTRO


Değerli okurlarım bu satırların yazarı gibi 68 kuşağındansanız eğer, sizde silinmez izler bırakan iki olayı kolayca anımsarsınız.

 

 

Bu iki olay Küba Devrimi ve Amerikan emperyalizminin Vietnam savaşıdır. Aslında her iki olay da olanaksız gibi görünen işleri başaranların ve dünyanın süper gücü Amerika’ya boyun eğdirenlerin öyküsüydü…

***

            “Küba Devriminin efsanevi lideri” Castro’nun ölümü tüm dünyada büyük bir üzüntüyle karşılandı. Beş gün önce 90 yaşında bu dünyadan ayrıldı.

            Castro’yu kısaca tanıyalım:

            Siyasi tarihe derin izler bırakan Fidel CASTRO 13 Ağustos 1926’da doğdu. İspanyol asıllı toprak sahibi bir babanın ve Kübalı bir annenin 5 çocuğundan biriydi.

            * Hukuk eğitimi aldı.

            * Küba’da iktidarda bulunan faşist diktatör BATİSTA’ya karşı 1953 yılında henüz 27 yaşında iken devrimci mücadelesini başlattı.

(Küba Amerikalı turistlerin kumar ve eğlence adası idi.)

* Mücadelesinde şu anda Başkan olan kardeşi RAUL ve Arjantinli devrimci tıp doktoru Ernesto CHE GUEVARA da yer aldı.

* 8 Ocak 1959’da 33 yaşında iken faşist diktatör Batista’yı devirerek Havana’ya girdi.

* ABD Küba’ya ekonomik ambargo uygulamaya başladı. Sovyetler Birliği ise dağılana dek Küba’ya yardım ederek ayakta kalmasını sağladı. Halkının desteğiyle de Amerikan emperyalizmine Castro boyun eğmedi.

* ABD Castro’yu devirmek için çok çaba harcadı. Çoğu CIA kaynaklı suikast girişiminden sağ kurtuldu.

* Havana’ya Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN anıtını diktirdi. Anıtta “Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk” / “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” yazdırdı.

Castro’nun unutulmaz sözlerinden bir demet:

- “Ben de devrim yaptım ama Atatürk’ün yaptıklarını yapamazdım. Ona ve devrimlerine hayranım. Kendinize başka bir önder aramayın.”

             - “O, yedi düvele karşı başardı, biz niye başarmayalım, diye düşünmüştük.”

            - “Doğuştan siyasetçi değilim. Fakat çok genç yaştan itibaren dünyanın gerçeklerini anlamama yardım eden şeyleri yakından takip ettim.”  

            - “Kadınları iyi eğitim görmüş ülkelerin çok daha refah hayatlar sürüyor olması tesadüf değildir.”

            - “Soygun felsefesine son verirseniz, savaş felsefesi de ortadan kalkar.”

            - “Beni suçlayabilirsiniz, sorun değil: Başka bir dünya mümkün. Tarih beni aklayacaktır.”

            - “Biz yenilirsek kalkar yine deneriz, Diktatör yenilirse sonları olur…”

            - “Bir katilin, bir hırsızın Başbakan olduğu bir Cumhuriyette, dürüst kişilerin yerinin ya mezar, ya cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek.”

***

            Sevgili Çanakkale OLAY okurları, Dünya siyasi tarihine derin izler bırakan ve ülkesinde sağlıktan eğitime, sanattan bilime pek çok alanda köklü reformlar gerçekleştiren Fidel Castro, Küba’da ki genç kuşaklara yol gösterecek değerleri ve idealleri miras bırakmıştır.

            Soruyorum… Şimdilerde benim ülkemde Atatürk’ü ‘YOK’ saymaya, onu aşağılamaya çalışanların Castro’nun Atatürk hayranlığına bir diyecekleri var mı acaba?..

            Merakla yanıtlarını bekliyorum!

            *Benim yanıtım, ATATÜRK’Ü SEVEN SEVİLİR…”

*  

NOT: 25.11. 2015 tarihinde bu köşede kaleme aldığım “ATATÜRK’LE Neden ÖVÜNÜYORUZ?” başlıklı yazımı bir kez daha okumanızı öneririm… T.Ç