116299095 kişi ziyaret etti 27 Mayıs 2015 Çarşamba  4:25
Abone Ol | Reklam Ver | Bize Yazın | İletişim
 

21.3.2013

       
Yazdır Gönder
Paylaş    

 

Karakaş “Ekonomik durgunluk yaşanıyor”

ÇANKA Şirketler gurubu yönetim kurulu başkanı Kemal Karakaş, Çanakkale ekonomisin KOBİ’leri ayakta tutmanın zor olduğunu bildirdi. Çanakkale'de müteşebbis konusunda sıkıntı yaşandığını bildiren Karakaş, “Ekonominin oyuncuları hep aynı. Bankalar iş yapacak kişilere değil, vatandaşa para dağıtıyor. Çanakkale'de yatırıma dönüşecek para yok“ şeklinde konuştu.
 

ÇANKA Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karakaş, Çanakkale ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Karakaş, KOBİ’lerin desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Çanakkale de yıllardır sığ ekonomik durum olduğunu bildiren Karakaş; “İki tür yapıya bakmak lazım. Uluslararası firmalarımız var. İÇDAŞ, Çanakkale Seramik, Doğtaş, Akçansa, Dardanel gibi markalarımız var. Bir de KOBİ olarak tabir ettiğimiz işletmelerimiz var. Bu iki gurubunda dünyaları çok farklı. mutlaka büyük firmaların kendine has sıkıntıları vardır. Onlar devletle sıkı ilişki kurabilirler. Küçük işletmeler daha sıkıntılı. KOBİ’leri ayakta tutmak zor bir iş. Çanakkale yıllarca doğa koşulları, coğrafyasından kaynaklanan askeri alan, sit alanı, boğaz, ormanlar gibi fiziki konular nedeniyle gelişmesi zor oluyor.”
 
“Çanakkale’yi ihmal etmişiz”
Çanakkale’nin Anadolu'daki bazı iller gibi olamadığını belirten Karakaş; “Biz iş adamları siyasilerimiz Çanakkale’yi ihmal etmişiz. Anadolu daki bazı iller gibi olamamışız. Ankara’yı zorlayamamışız. Gitsek de küçük meseleler için gitmişiz. Çanakkale yatırımları ihmal edilmiş. Çanakkale ekonomisi daha yüzeysel yapıda gidiyor. Şu an ekonomik kriz var mı derseniz belli gruplar kredi kullanmakta sıkıntı yaşıyor. Çanakkale de para var deniyor. Çok banka şubesi var. Ama bankaların gerçek amacı parayı toplayıp iş çevrelerine dağıtmalı iken şimdi vatandaşa para verir hale geldi. Çanakkale bankacılık açısından cazip ama işletmeler açısından cazip değil. Çanakkale de yatırıma dönüşecek para yok. İl merkezi İstanbul'da ne varsa burada da var. Belli oranda nakit para giriyor. Bu para burada harcanıyor. Ama bu yatırıma dönüşecek para değil. Bu belli birikim ve yapıda olmalık iş yatırım yapılabilsin.“ dedi.
 
“Müteşebbis yok”
Çanakkale de risk alabilen müteşebbis konusunda sıkıntı yaşandığını ifade eden Kemal Karakaş; “Çanakkale de müteşebbis yok. Risk alabilenler öne çıkar. Kazanmak da kaybetmek de var. Risk alanlar bir adım öne atlar. Çanakkale de risk alan çok az. Ekonominin oyuncuları hep aynı ve dışarıdan çok gelmiyor. 2015’le birlikte çok şey değişecek. Yollar bitiyor. İzmir, İstanbul, Bursa aksı bitiyor. Üç büyük şehrin kesiştiği noktada bir il Çanakkale. Deniz yolunu da gerçekleştirebilirsek taşımacılık gelirse bu şehrin yıldızı daha da parlayacaktır. Kültür, turizm olarak çok değerli, bir şehirde yaşıyoruz. Dünyanın en büyük markalarına sahip şehirde yaşıyoruz. Çok değerli bir tarih var. Ekonomiye baktığımız da çok verimli değil. Büyük fabrikalar iyi, ama KOBİ tabir ettiğimiz arkadaşlarımız sıkıntıdalar. Gelişemez mi gelişir. Ama ürün iyi değerlendirmeli. Konjonktür de o yönde değil. Ciddi bir tarım şehri. Bu anlamda ovalarımız var. Ciddi tarım ürünleri yetişiyor. Ama vatandaşın yüzü gülmüyor. Ekonomi Çanakkale de çok iyi değil. İnşallah daha iyi olur. Ama çok iyi görmüyorum” dedi.
 
“Eğitimde marka olduk”
Çan-Ka şirketler gurubu olarak bir çok alanda çalıştıklarını belirten Karakaş; “Eğitimin kutsal yanı var. Eğitimden para kazanmak çok kolay bir iş değil. Ama eğitimden aldığımız keyfi hiç bir işten alamıyoruz“ dedi. Karakaş şirket çalışmaları ve projeleri ile ilgili şu bilgileri verdi ;”Çocuklar o kadar temiz ki onlarla olmak onlara günaydın demek beni mutlu ediyor. Anaokulundan üniversiteye kadar götürüyoruz. Aile ve çocukla gönül bağı oluşuyor. Çanakkale Koleji olarak ciddi burslar dağıtıyoruz. Okulumuzdan çocukların iyi okullara gitmelerini aile ve ülkelerine yararlı olmalarını istiyorum. Türkiye de 12 bin ilköğretim okulu içinde Çanakkale Koleji son 12 yılda hep ilk 50 de oldu. İçinde yüzme havuzu konferans salonumuz var. 100 dönüm arazi içinde mutlu çocuklar yetiştiriyoruz. Kendini ifade edebilen özgüveni gelişmiş hakkını arayabilen çocuklar yetiştiriyoruz.
 
“Turizm ve inşaat sektöründe var olmaya devam edeceğiz”
Turizm sektörüne yatırım yaptıklarını belirten Kemal Karakaş; “İyi bir yatırım yapıyoruz. Çanakkale'de inşaat ve kentsel anlamda değişimi başlatıyoruz. Burada da eğitim var. Burada da başkanımızın dileği doğrultusunda demokrasi gençlik merkezi yaratıyoruz. Otelimiz 5 yıldızlı olacak. Bir yıl gibi zamanda tamamlanacak“ dedi Karakaş şunları söyledi; “İskele meydanında bir yeri de otele dönüştüreceğiz. Butik otel yapacağız. İskele meydanında şehrin göbeğinde olacak. Nitelikli inşaata devam edeceğiz. Şu an otelimizi yaptığımız mahallede oturan sakinleri ile toplandık, bölgenin değişimine yönelik çalışmalarımız var. Mal sahipleri, belediyemiz destek verirse kentsel dönüşüm sağlanması adına çalışma yapacağız. Çanakkale 1. derece deprem bölgesi. Büyük sıkıntı olabilir. İnsan hayatı çok önemli. Bu bölgenin tamamı Atatürk Caddesi'ne kadar kısmı değişimden yanayız. Yeni mahalle, semt yaratılmalı diye düşünüyorum. Otele başladığımız da herkes burada bu iş olur mu dedi. Şimdi iyi düşünülmüş proje diyorlar. Sarıçay'ı tüm dünyaya duyuracağız. Çanakkale en güzel sitelerden birini ÇANKA evlerin de yarattık. Bu semtte de bunları yapacağız. Sıradan bir apartman değil daha nitelikli projeler yapacağız.”
 
“Öğrencilere burs veriyoruz”
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de sürdüren Kemal Karakaş, kongre ve iş merkezinin tamamlandığını hatırlatarak; “Çanakkaleli gençlere burs verme konusunda ısrarla durdum. Kira gelirini öğrencilere burs olarak veriyoruz. Başarı kriteri de getirdik. Başarılı gençlere destek veriyoruz. Uzun vadede Çanakkale’ye döneceklerdir. Bulunduğu mevkide Çanakkale’ye destek verecektir. TOBB üniversitesi iki fakültesi açılması çok önemli. Kısa sürede temel atılacak onu devreye almaya çalışıyoruz. Çanakkale’nin çok önemli çevresel değerleri var. Çevreye de duyarlı olmalıyız, sahip çıkmalıyız doku ve doğayı bozmamalı gelecek kuşaklara bırakmalıyız“ dedi.

 

 

Köşe Yazıları
Şov yaparak milletvekili olmak
Sermet Atadinç
SARAY’IN YÜKÜ..!
Turgut Çamer
Emek ve yaşam testi
Telat Koç
Uzun bir ardan sonra CHP
Gemici
Siyasette rakamlar
Naci Sapan
AJANDAMI BIRAKMAM ABİ…
Cemal Oral
Çanakkale sporu
Cahit Göveren
ÇANAKKALE YÖRESİNDE YAŞANMIŞ EFSANE AŞKLAR
Ceren İlyasoğlu
MÜREKKEBİ SADECE YALAMIŞLAR!...
Ensar İlyasoğlu
PARA ÜRKEKTİR
Ruşen Fuat
Üniversitenin ilacı düşünce özgürlüğü
Türker Savaş
ORYANTİRİNG
Ercan Karaman
7 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN MUHTEMEL SONUÇLARI
Hasan Küçükoba
On Numara
Konuk Yazar
YAŞAMIN KOÇLUĞU OLUR MU?
Hakan Şahintürk
 
 

 

 

 

                                                                                                                © 1998 - 2011 Çanakkale Olay Gazetesi
                                                                                                                              Tüm hakları saklıdır.

963