115072219 kişi ziyaret etti 28 Mart 2015 Cumartesi  2:29
Abone Ol | Reklam Ver | Bize Yazın | İletişim

                                mail@canakkaleolay.com


19.06.2011

       
Yazdır Gönder
       

 


Futbol oyununun ilkeleri...
 

Futbol oyununda 1- Çeviklik, 2- Uyanıklık,     3- Kararlılık, 4- Sürat, 5-Ustalık, ayrıca şut atan oyuncunun vücudunu pozisyonun durumuna göre ayarlanması çok önemlidir. ŞUT POZİSYONUNA GİREN FUTBOLCU ŞUT ATMA SORUMLULUĞUNU ÜSTLENMELİDİR. Bu sorumlulukta gol atmak da vardır, atamamak da. Ancak, futbolcular şunu iyi bilmelidirler, "HATALARIN EN BÜYÜĞÜ, ŞUT POZİSYONUNA GİRİP DE ŞUT ATMAMAKTIR."
 
Bir maçta kırk şut atmak size fazla gelebilir. Eğer altı pasta yani kale sahası içinde veya ceza alanı içinde, veya yayda, geri pası yapmazsanız, önünüz boş ise sürüp vurursanız, ve de topa basıp çay kahve istemezseniz, inanın bu sayı daha fazla olabilir. Gelecek tepkilere göğüs gerer, yani sorumluluk alırsanız şut sayısı fazlalaşır. Bildiğimiz bir çok futbolcu maalesef bu sorumluluğu almıyor...
 
Önemli prensiplerden birisi de İNANMAKTIR, inanmak başarının yarısıdır. Bir işi başaracağınıza kalben inanmıyorsanız, o işi başarmanız zordur. İzleyenleriniz vardır. Televizyonlarda "Şans Kapıyı Çalınca" diye bir program vardı. El becerisine, çalışmaya bağlı bir yarışma. Hokkabazı görmemiş adam beş günlük süre içinde hokkabaz gibi halka çevirmeyi başarıyor. Ama, burada önemli olan bir faktör var, İNANMAK. Siz kaleye birkaç şut atarsınız. Aksi halde bu şutu atarsam gol de olmazsa "Seyirci ne der, hocam ne der, arkadaşlarım ne der diye düşünürseniz, o şutu atamazsınız, ama bu mücadeleyi de kazanamazsınız. Ve de gol kaçarmış futbolcu olmaktan kurtulur, sorumluluğu ya başkalarına bırakır, ya da diğer 10 arkadaşınızla paylaşırsınız. Evet, sorumluluk almalısınız. Çünkü; bu işten para kazanıyorsunuz. Milyonlarca insan size güveniyor. Onları üzmeye hakkınız yok, Milyarlarca lirayı alıp da yan gelip yatma hakkınız da yok. Kısaca kaçak güreşmeyeceksiniz, inanacaksınız ve başaracaksınız. Başarı öyle fazla uzaklar da da değil.
 
Prensiplerden birisi de DİSİPLİNDİR. Bu konuda hiç taviz verilmemelidir. Bütün işlerde disiplin çok önemlidir. İş hayatında, aşk hayatında, aile hayatında olduğu gibi sporda da disiplin ön planda gelir. Adam çıkıp topunu oynasın, disiplinsizliği beni entrese etmez demeyin. "Başarının temeli disiplin ve itaattir." Futbolcu yaşantısına dikkat etmeli, taşıdığı unvanın sorumluluklarını yerine getirmelidir. Hayta, laf dinlemez, kavgacı, antrenmanda kaytarıcı, gece sabahlara kadar ayyaş olmamalı. Olursa allemeyi cihan olsa gözünün yaşına bakılmamalı. Bazı devlet memurları vardır. Keza Özel sektörde de bu böyledir, "Ben olmazsam bu işler yürümez, bunlar bana muhtaç diye düşünürler." Kazın ayağı hiç de öyle değil. Birileri gider, yenileri gelir, işler tıkır tıkır yürür. Hiç bir iş şahıslarla kaim değildir. Disipline uymayan futbolcuya YILDIZ DA OLSA TAHAMMÜL GÖSTERİLMEMELİDİR. Zira ona verilen ödün yarın başkalarına da verilmek durumunu ortaya çıkaracaktır. O zaman cin çalıp şeytan oynayacak, seyirciler ve yöneticiler kahrolacaktır.
 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Fener derbide üstün, çünkü; 10.03.2015
Derbi maçı... 06.03.2015
Çanakkalespor kazandı, ama; 11.11.2014
Heyecan fırtınası 04.11.2014
Seba'nın ardından 15.08.2014
Kupa Almanya'ya gitti 15.07.2014
Dünya Kupası gerçekleri 22.06.2014
Yeter artık 08.05.2014
Futbol sahalarının agresifleri 09.04.2014
Derbi 3 ihtimalli 04.04.2014
Bi şey olmaz! 16.02.2014
Kural hatası yok 18.12.2013
Fenerbahçe rakipsiz mi? 12.12.2013
Derbi 3 sonuçlu 28.11.2013
Dardanel'e inancımız tam! 29.10.2013

 

 

Köşe Yazıları
Kirli çamaşırlar dökülüyor…
Sermet Atadinç
DOGMATİZM TEHLİKESİ!
Turgut Çamer
Ne olurdu? Ne olmazdı?
Telat Koç
19 Mart Soner İlhan günü...
Gemici
Asi çocukların dönemi(mi)?
Naci Sapan
Adını anmadılar….
Cemal Oral
Fener derbide üstün, çünkü;
Cahit Göveren
IŞIĞIN GÖSTERDİĞİ!...
Ceren İlyasoğlu
18 MART VE SAVAŞ-POLİTİKA İLİŞKİSİ
Ensar İlyasoğlu
PARA ÜRKEKTİR
Ruşen Fuat
Yeni
Türker Savaş
Tırmanılması en zor ve tehlikeli dağlar
Ercan Karaman
ŞEHİTLER DİYARINDAN YÜKSELEN SES
Hasan Küçükoba
ÇALIŞMANIN BEDELİ
Konuk Yazar
YGS’ YE 5 KALA
Hakan Şahintürk
 
 

 

 

3101