"Bilimsel dersler bölünerek 'vaaz' veriliyor"

11.01.2018         

Çanakkale İl Müftülüğü tarafından çocuklara, din görevlilerince 'vaaz' verilmesini amaçlayan 'Ortaokul Buluşmaları'na velilerden de tepki gelmeye başladı. Cevatpaşa Ortaokulu Velisi Cahit Ünalan, öğrencilerin Fen Bilimleri, Matematik gibi derslerinin bölünerek 'dini vaazlar' verildiğini söylediklerini belirterek; "Diğer velilerle bir araya gelerek uygulamaya karşı dilekçe vereceğiz" dedi.

 Çanakkale İl Müftülüğü tarafından okul öğrencilerine din görevlilerince ‘vaaz’ verilmesini amaçlayan ‘Ortaokul Buluşmaları’ uygulaması, Çanakkale Valiliğince kabul edilmişti. Çanakkale Eğitim Sen Şubesi Yönetici ve üyeleri Ömer Mart Ortaokulu önünde toplantıyı ‘laik yaşama dönük sınırlandırmalar’ yapıldığı gerekçesi ile protesto etmiş, eyleme Eğitim-Sen yönetici ve üyelerinin yanı sıra, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve Yönetim Kurulu, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ile birçok STK ve Oda temsilcisi de destek vermişti. Uygulamanın yapıldığı diğer okulların velilerinden de tepki gelmeye başladı. Çocuğunun Fen Bilimleri dersi sırasında din görevlilerinin bir anda içeriye girerek, başörtüsü ve yaratılış hakkında alakası olmayan konulardan bahsettiklerini belirterek, birçok velinin bu duruma karşı olduğunu ifade eden öğrenci velisi Cahit Ünalan; “Cihat Ünalan, velilerle dilekçe toplayıp bu dilekçeleri hem İl Müdürlüğü’ne hem de Çanakkale Valiliği’ne vereceğiz. Okullarımızda zaten yeterinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi veriliyor. Bunun dışında başkasının, velinin haberi ve izni olmadan çocuklarımıza derslerini bölerek vaaz vermesine karşıyız. Ben çocuğumun ders saatinin bölünmesini istemiyorum. Benim gibi düşünen birçok veli var. Şu an işleri vardı gelemediler, ancak onlarda buna tamamen karşılar. Böyle bir uygulama okul sonrası, ya da isteyen veli ve öğrenciler için herhangi bir camide yapılabilir. Çocuklarımızın derslerinin bölünerek böyle bir uygulama yapılmasını istemiyoruz. Öğretmenlerinde birçoğunun karşı olduğunu biliyoruz ancak öğretmenler güç durumda kaldıkları için ‘dersimi böldürmem’ diyemiyorlar. Çocuklarımızın ders saati alınmamalı, bu yanlış. Biz laik, demokratik bir eğitimden yana olan velileriz. Bir başkası da o zaman başka bir şey yapmak için izin isteyebilir. Biz eğitim-öğretim istiyoruz” dedi. 

“Diğer okul velileri ile bir araya geleceğiz”

Velilerle konu ile ilgili bir araya geleceklerini ifade eden Ünalan; “Herkes bu konuda tepkili başka okullardan da velilerin tepkili olduğunu biliyoruz. Çanakkale halkının bu uygulamaya karşı bir tepkisi var. Başka velilerle beraber buna karşı bir araya geleceğiz. Diğer okullarda ki velilerle de konuşuyoruz. Benim çocuğumun Fen dersi varmış, birkaç kişi gelip dersi bölüp içeri girerek türbandan, yaratılıştan ve başka birçok konudan bahsetmişler. Çocuklar bu durumu biz velilere anlatıyorlar, bu durumdan hiç hoşnut değiliz. Bilimsel bir eğitimi kesip, alakası olmayan birçok konuyla çocukların kafasını karıştırılmasına karşıyız ve bunun durdurulması için veliler olarak bir araya gelip elimizden geçeni yapacağız” dedi.
(Eren Aşnaz) 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER