"Çiftçilik bitmek üzere"

20.10.2017         

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu, ağırlıklı olarak bitkisel ürün, tahıl, meyve ve sebze üretimi ile tarım kooperatifleri sektörlerinde faaliyet gösteren 2 No'lu Meslek Grubu Üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıda konuşan üreticiler çiftçiliğin bitmek üzere olduğunu dile getirdi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, ağırlıklı olarak bitkisel ürün, tahıl, meyve ve sebze üretimi ile tarım kooperatifleri sektörlerinde faaliyet gösteren 2 no’lu Meslek Grubu Üyeleri ile ile sektörde yaşanan gelişmeler ve sorunları görüşmek üzere ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde bir araya geldi. ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu’nun başkanlık ettiği toplantıda, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ahmet Selçuk Erdoğan, İbrahim Gün, Meclis Üyesi ve 2 no’lu Meslek Komite Temsilcisi Sebahattin Alat, Genel Sekreter Sema Sandal ve sektör temsilcileri yer aldı. Her hafta başka bir meslek grubu üyeleri ile bir araya geleceklerini belirten Semizoğlu, “Odamızın 21 tane Meslek Grubu var. Meslek Grubu toplantılarının amacı üyelerin sorunlarını ve çözüm önerilerini birinci ağızdan duymak. Bu vesile ile her hafta farklı bir Meslek Grubumuzla bir araya geliyoruz. Taleplerini ve görüşlerini alıyor ilgili mercilere yazılı olarak ileterek ÇTSO Yönetim Kurulu olarak takipçisi oluyoruz” dedi. 

 
“Tarıma destek verilmeli”
Toplantıya katılan sektör temsilcileri ise tarım arazilerinin yatırım arazisine dönüştüğünü, çiftçiliğin bitmek üzere olduğu, bu durumun değişmesi için bilinçli tarım ve bilinçli çiftçilik uygulamalarının yapılması gerektiğini, Çanakkale’nin ceviz ve badem yetiştiriciliği için çok uygun toprak yapısın sahip olduğunu, ülkemizde ceviz ve bademin yüzde 80 oranında ithal edildiğini ve bölgede ceviz ve badem yatırımlarının desteklenmesi gerektiğini ifade ettiler. Temsilcilerin ardından tarım sektöründe büyük sıkıntılar olduğunu ifade eden Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gün; “Tüm sektörlerde olduğu gibi tarım sektöründe de ara eleman konusunda büyük sıkıntılar var. Mühendis çok ancak sahada çalışacak ara eleman yok. OSB’lerin içerisinde mutlaka Meslek Liseleri olmalı.” dedi. Görüşlerin ardından önemli olanın sektör ihtiyacının giderilmesi olduğunu belirten Semizoğlu; “Çanakkale’de yıllardır sorunlar belli. Çözüm yolları da belli. Yapacağımız tek şey ilgili tüm kurumların bir araya gelerek aynı hedefe doğru birlikte hareket etmesidir. Kimin yaptığı da çok önemli değil. Önemli olan sonuçtur, sektörün ihtiyacının giderilmesidir” 
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER