Balık fiyatları yerinde durmuyor

07.03.2018         

Balıkçılar, bu sene balık göçlerinde sıkıntı yaşandığını belirtirken, bunun hava şartlarından kaynaklandığını söylediler. Balıkçılar, yaşanan değişikliklerden kaynaklı fiyatların yerinde durmadığı açıklamasında bulundular.

 Son aylarda yükselen balık fiyatları, Mart ayına girilirken kimi tezgahta yükseldi, kimi tezgahta ise fiyatını korudu.  Gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklamalarda bulunan balıkçılar, balık fiyatlarındaki değişimin hava şartlarından kaynaklandığı söylediler. Balıkçı Sami Karayel; “Balık fiyatları, son haftalarda biraz yükseldi. Sardalye 10 lira, Gümüş 10 lira, Hamsi 10-15-20 lira arası değişiyor. Pazar balığı olmasına rağmen bu fiyatlar, vatandaşa oldukça yüksek geliyor. Balık fiyatlarının yükselmesi, hava şartlarından kaynaklanıyor. Havaların, ılıman gitmesi balıkları etkiliyor. Bu sene hava, yeteri kadar soğumadı, kar yağmadı bu da balık göçlerinde gecikmelere neden oldu” dedi.

 
“Balıklar 10-12 senedir fiyatlarını koruyor”
Balık alışverişlerinin genel olarak akşam saatlerinde yaşandığını söyleyen balıkçı Refik Varol; “Balık fiyatlarında herhangi bir artış yok. Genelde sabah saatlerinde alışveriş çok fazla olmuyor ama akşam saatlerine doğru işlerimiz açılıyor. Fiyatlar uygun, herhangi bir sıkıntı yok. Hamsi 20 lira, İstavrit 20 lira, Sardalye 10 lira, balık fiyatları yaklaşık 10-12 senedir aynı. Özellikle bu sene balık kıtlığı çektik. Çünkü tezgaha koymamız gereken balık, üreyemediği için balıkta sıkıntı çıktı. Sorumsuz balıkçılar, denizdeki küçük balıkları yok ettiler haliyle, küçük balık kalmayınca diğer balılar da yiyecek bulamıyor ve üreyemiyorlar. Diğer senelere göre biraz sıkıntı oldu balık ama bu böyle devam etmez seneye daha bol balıklar la vatandaşları karşılarız” dedi.    (Şenol Güven)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER