Berkit; "Bunlar zamlar yetmez, yüzde 100 istiyoruz!"

02.11.2021         

Zam haberleri durmak bilmezken, yeni zam haberi bu defa sanayi abonelerinin kullandığı doğalgaza geldi. Geçtiğimiz günlerde akaryakıta ardı ardına zam gelmiş, esnaf başta olmak üzere zamlara tepki gelmişti. Akaryakıtın ardından sanayi abonelerine yapılan yüzde 48'lik doğalgaz zammının tüketim mallarına ciddi oranda yansıyacağı belirtiliyor. Konuyla ilgili Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit; "Bu zamlar bize az geliyor, bundan böyle doğalgaz, elektriğe hatta suya dahi yüzde 100 zam istiyoruz..." dedi.

Döviz kurlarının yükselmesi ile birlikte enflasyon oranı ger geçen ay neredeyse ikiye katlarken, zam haberleri de durmak bilmiyor. Geçtiğimiz haftalarda tüm akaryakıt ürünlerine ardı ardına gelen zamların ardından son olarak doğalgaza kasım ayında da zam geldi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ`nin (BOTAŞ) internet sitesinde kasım ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Buna göre mesken tarifesi sabit kalırken, sanayi abonelerine yüzde 48, elektrik amaçlı tarifeye yüzde 46 zam yapıldı. Kasımda yıllık tüketimi 300 bin metreküpün üzerinde olan serbest tüketicilerin kullandığı 1000 metreküp doğal gazın fiyatı ekim ayına göre yaklaşık yüzde 48 artarak 3 bin 500 liraya çıktı. Söz konusu ayda organize sanayi bölgesi veya kullanıcı birliği abonelerinin tükettiği 1000 metreküp doğalgazın fiyatı ise yaklaşık yüzde 48 artarak 3 bin 482 liraya yükseldi. Ayrıca elektrik üretim santrallerinin kullandığı 1000 metreküp doğalgazın fiyatı yaklaşık yüzde 46 artışla 4 bin lira oldu. TÜKODER Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, gelen zamlarla ilgili açıklama yaptı. Artık söyleyecek söz kalmadığını, tüketicinin yaşayamaz hale gediğini belirten Berkit; "Bu zamlar bize az geliyor, doğalgaza, elektriğe hatta suya dahi yüzde 100 zam istiyoruz..." dedi. 
 
"Bu zamlar bize az geliyor"
Berkit açıklamasında; "Sanayiye gelen doğalgaz zammı yine akaryakıt zamları ile bütün tüketim mallarının hepsine yeniden zam gelecek demektir. Biz tabi bunu tüketiciler olarak bekliyoruz Çünkü bunlar bize az geliyor. Yine konutlara bireysel olarak da bu tür zamlar bekliyoruz" dedi. 
 
"TÜKODER olarak zam talep diyoruz"
"Bu kadar zam için söyleyecek başka bir şey bulamıyorum" ifadelerini kullanan Berkit; "Sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 48 zam gelmiş. Biz tüketiciler, bundan böyle doğalgaza, elektriğe hatta suya dahi yüzde 100 zam istiyoruz. Yine akaryakıt unutulmasın, yaşamınızı kolaylaştırmak için ona da yüzde yüz zam yapsınlar. Bizde tüketiciler olarak önümüzdeki günlerde biraz daha rahat edelim. Bu kadar zamla ilgili söyleyecek başka bir şey düşünemiyorum. Ancak böyle söylersek belki iyi şeyler olur diye düşünüyorum. Yani bir TÜKODER olarak merkezi hükümetten ve yerel yönetimlerden bu zamları talep diyoruz" dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER