Bir sağlıkçı daha saldırı sonucu hayatını kaybetti

04.10.2018         

Çanakkale Tabip Odası, hastası tarafından silahlı saldırı sonucu öldürülen Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman?la ilgili basın açıklaması yaptı. Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi önünde bir araya Tabip Odasına bağlı sağlık emekçileri tarafından yapılan açıklamada; "Sağlıkta şiddetin kanıksanmasını kabul etmeyeceğiz" dediler.

 Önceki gün İstanbul Bahçelievler`de bulunan özel hastanede Psikiyatri bölümünde görevli Doktor Fikret Hacıosman Serhat T. (18) isimli hastasının silahlı saldırısı sonucu ağır yaralanmıştı. Dr. Hacıosman hastanedeki tüm müdahaleye rağmen saat dün hayatını kaybetti. Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi ana kapısı önünde bir araya gelen sağlık emekçileri, basın açıklaması yağarak yaşanan olayı kınadılar. Tabipler Odası çağrısı ile yapılan açıklamaya çok sayıda sağlık emekçisi katıldı. Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Jale Yaman tarafından yapılan açıklamada, hastanelerde şiddetteki artışa dikkat çekildi. Sağlık alanında şiddetin kanıksanmasını kabul etmeyeceklerini ifade eden Yaman; “Sağlıkta şiddetin engellenmesi için TBMM’ye sunduğumuz yasa teklifinin yeni yasama döneminde ivedilikle yaşama geçirilmesini bekliyoruz” dedi. Yaman, konuyla ilgili açıklamasında; “Bugün bir meslektaşımızı daha silahlı saldırı sonucu kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman dün öğle saatlerinde İstanbul’da, çalıştığı özel hastanede, eski hastası olduğu iddia edilen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu başından ağır yaralandı ve gece saatlerinde yoğun bakımda verdiği yaşama tutunma mücadelesini kaybederek aramızdan ayrıldı. Meslektaşımızın yakınlarına ve bütün hekim kitlesine baş sağlığı diliyoruz. Ülkemizde sağlık çalışanları her gün onlarca kez şiddet yaşamaktadır. Sağlıkta şiddet dalgası azalmak bir yana; hızlanmakta, yaygınlaşmakta, meslektaşlarımızı silahla yaralamaya/öldürmeye varan infial yaratıcı boyutlar kazanmaktadır” dedi.

 
“Bireysel silahlanma kontrol altına alınmalıdır”
Türk Tabipleri Birliği tarafından sağlıkta şiddetin nedenleri ve çözüm yollarının kamuoyu ile paylaşıldığını ifade eden Yaman; “Her şiddet vakasında yetkilileri bir kez daha göreve çağırmış, şiddeti önlemede daha etkili olacak caydırıcı niteliğe sahip cezalar öngören yasa tasarıları hazırlamış, bunların TBMM’de kabul edilmesi için çaba sarf etmiştir. Yakın geçmişte meydana gelen başka şiddet vakalarının ardından Sağlık Bakanı’ndan randevu talep edilmiş, sorunun çözümü için ortak çalışma grubu kurulması önerilmiştir. Ne yazık ki, Bakanlık randevu taleplerine yanıt verme nezaketinden bile uzak, duyarsız ve etkisiz tutumunu sürdürmektedir. Bir arkadaşımızın görevi başında kaldırım taşıyla yaralanmasının ardından 28 Temmuz 2 28 tabip odasının yöneticileri ile birlikte Türk Tabipleri Birliği Şanlıurfa’da ‘Şiddete Karşı Bildirge’ açıklamış, eş zamanlı olarak bütün tabip odalarının katılımıyla bir gazete ilanı verilerek soruna kamuoyunun ve siyasi iktidarın dikkati çekilmiştir. Dün, karşılaştığımız saldırı, örneğin birkaç ay önce Eskişehir’de yaşadığımız daha önceki nice benzerleri gibi, sağlıkta şiddetin çok sayıda nedeninden birini yalınlıkla gözler önüne sermektedir. Bir hekimin hastane içerisinde ateşli silahla öldürülmesi sağlık kuruluşlarındaki güvenlik önlemlerinin yetersizliğinin artık göz ardı edilemeyecek ve ertelenemeyecek acil bir sorun olduğunu apaçık göstermektedir. Hem hastane yöneticileri hem de kamu idaresi bu sorunu ivedilikle çözmekle sorumludur. Sağlık çalışanları ve Türk Tabipleri Birliği görece basit önlemlerle bile engellenebilecek olan şiddet vakalarına karşı tahammüllerini çoktan kaybetmiştir.  Silahın sağlık kuruluşlarına bile kolayca sokulabilmesi karşısında başta kamu otoritesi olmak üzere bütün toplum silahlanmanın normal bir olgu gibi görülmesini sosyal bir sorun olarak ele almalı; bireysel silahlanma zaman kaybetmeden kontrol altına alınmalıdır” dedi.
 
“Yasa teklifimiz hayata geçirilmeli”
Son olarak TBMM’ye sunulan yasa teklifinin yaşama geçirilmesini istediklerini belirten Yaman, “Tabip odalarının ve Türk Tabipleri Birliği’nin aklı ve yüreği hekimlerle birliktedir. Sağlıkta şiddetin kanıksanmasını kabul etmeyeceğiz ve onu durdurana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Sorunu ve çözüm yollarını ele almak için TBMM Başkanı ve Sağlık Bakanı ile acil görüşme talebimizi kamuoyu önünde kendilerine bir kez daha iletiyoruz.  Şiddetin ve diğer sorunlarımızın çözümü için Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir çalışma grubu oluşturulmasını ortak akla inanmanın ve meslek örgütlerini merkeze alan çağdaş demokrasi anlayışının bir gereği olarak görüyor ve bu talebimizi de yineliyoruz. Sağlıkta şiddetin engellenmesi için TBMM’ye sunduğumuz yasa teklifinin yeni yasama döneminde ivedilikle yaşama geçirilmesini bekliyoruz” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER